Generalinis prokuroras Darius Valys, išsamiai susipažinęs su Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimu grąžinti Kęstutį Betingį į Kauno apygardos vyriausiojo prokuroro pareigas ir panaikinti jam tarnybinę nuobaudą, nutarė šį sprendimą skųsti.
Generalinis prokuroras mano, kad teismo sprendimas nėra pagrįstas ir įstatymų numatyta tvarka apeliacinį skundą šiandien išsiuntė Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.
Generalinis prokuroras prašo skubiai sustabdyti Vilniaus apygardos administracinio teismo 2010 m. spalio 25 d. sprendimą – skubiai grąžinti K. Betingį į Kauno apygardos vyriausiojo prokuroro pareigas, taip pat prašo iš esmės išnagrinėti skundą ir K. Betingiui palikti galioti paskirtą nuobaudą.
Apeliaciniame skunde teigiama, kad 2010 m. balandžio 22 d. vykusioje spaudos konferencijoje ir Balsas.lt interneto svetainėje (2010 m. balandžio 27 d.) K. Betingio išsakytos frazės yra nesusijusios su konkrečiais faktais ir nurodytais trūkumais prokuratūroje, kurie galėtų būti suprasti kaip teritorinės prokuratūros vadovo išsakyta konstruktyvi kritika. Ta kritika buvo bendrojo pobūdžio, nepagrįsta jokiais svariais argumentais, o išreikšta vadovaujantis abstrakčiais kaltinimais, skirtais visai institucijos veiklai.
Kad K. Betingis nesilaikė ne tik Prokurorų etikos kodekse suformuluotų profesinės etikos principų – pagarbos įstatymui, padorumo, atsakomybės solidarumo, o taip pat Prokuratūros įstatyme (nešališkai atlikti savo funkcijas, laikytis politinio neutralumo principo) numatytų reikalavimų rodo stenograma, padaryta po minėtos spaudos konferencijos.
Be to, spaudos konferencijoje komentuodamas ikiteisminį tyrimą, K. Betingis, pažeisdamas atsakomybės principą, vengdamas prisiimti savo, kaip prokuratūros vadovo, atsakomybę už nurodyto ikiteisminio tyrimo eigą, jo kontrolę, pateikė žiniasklaidai visuomenę klaidinančią informaciją teigdamas, kad jis nevykdė nurodytoje baudžiamojoje byloje prokurorinės kontrolės ir yra neatsakingas už tyrimo rezultatus.
Šita situacija sumenkino kasdienį sudėtingą, dažnai ir pavojingą prokurorų kaip nešališkų ikiteisminio tyrimo organizatorių ir vadovų darbą.
Generalinė prokuratūra primena, kad 2010 m. balandžio 26 d. laikinai generalinio prokuroro pareigas ėjęs R. Petrauskas sudarė komisiją tarnybiniam patikrinimui dėl K. Betingio veiksmų atlikti. Su komisijos išvadomis R. Petrauskas nesutiko – ir tai nėra nei Prokuratūros įstatymo, nei Tarnybinio patikrinimo atlikimo ir tarnybinės nuobaudos taikymo prokurorams nuostatų, nei Konstitucijos principinių nuostatų pažeidimas. Tarnybinis patikrinimas buvo pradėtas įvertinus tai, kad K. Betingio padaryti pažeidimai tiesiogiai siejosi su jo užimamomis pareigomis ir atsižvelgus, kad „D. Kedžio bylos“ tyrimas sukėlė didžiulį rezonansą ne tik prokuratūroje, bet ir valstybėje, o K. Betingio išsakyti kaltinimai prokuratūros sistemai buvo nepagrįsti argumentais, o tik bendromis neigiamo pobūdžio frazėmis, kurios sukėlė tik dar didesnį rezonansą šioje ypač pažeidžiamoje situacijoje. Išanalizavęs tarnybinio patikrinimo išvadą bei patikrinimo metu surinktus duomenis, R. Petrauskas priėmė sprendimą – K. Betingio veiksmus įvertino kaip tarnybinį nusižengimą. Tokią teisę generaliniam prokurorui suteikia ir Tarnybinio patikrinimo atlikimo bei Tarnybinės nuobaudos taikymo prokurorams nuostatai, kurie sako, kad tarnybinio patikrinimo komisija kaip patariamasis balsas tik teikia pasiūlymus dėl nuobaudos taikymo, o generalinis prokuroras priima galutinį sprendimą.
Generalinė prokuratūra primena, kad Kauno apygardos vyriausiasis prokuroras Kęstutis Betingis teismo buvo prašęs panaikinti šių metų birželio 9-osios tuomečio lakinai einančio generalinio prokuroro pareigas R. Petrausko įsakymą skirti jam tarnybinę nuobaudą, pripažinti neteisėtu jo perkėlimą iš Kauno apygardos vyriausiojo prokuroro pareigų į Kauno apygardos prokuratūros Pirmojo skyriaus prokuroro pareigas bei grąžinti jį į Kauno apygardos vyriausiojo prokuroro pareigas. Vilniaus apygardos administracinis teismas šių metų spalio 25 dieną K. Betingio prašymą patenkino.
Rašyti komentarą