Komendanto valanda - ne išeitis?

Komendanto valanda - ne išeitis?

Po pastaraisiais mėnesiais pasipylusios nepilnamečių nusikaltimų virtinės visuomenėje ima sklandyti kalbos apie vadinamosios komendanto valandos įvedimą. Tuo tarpu vaikų teisių apsaugos specialistai tai vertina kaip netinkamą kovos su nusikalstamumu būdą.

Praėjusį pirmadienį viešoje erdvėje pasirodė informacija apie Klaipėdoje neva žadamą įvesti apribojimą nepilnamečiams be suaugusiųjų priežiūros būti viešose vietose.

Anot Klaipėdos miesto pirmojo policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus viršininko Kęstučio Kubiliaus, vadinamoji komendanto valanda galėtų būti kaip vienas iš sprendimų, tačiau jis teigė, kad tai tėra jo asmeninė nuomonė.

Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos Gražinos Aurylienės tvirtinimu, jokių oficialių pasiūlymų dėl apribojimų nepilnamečiams Klaipėdoje nėra.

"Skyrius tikrai nepritaria komendanto valandai, jei taip ją galima vadinti. Jau vien pavadinimas iš tikrųjų yra atgyvena. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ruošia įstatymo projektą, kuriame yra numatyta įtvirtinti pareigą tėvams ar globėjams prižiūrėti vaikus iki 16 metų, kad jie viešose vietose nebūtų vieni. Vasarą tai būtų nuo 23 valandos, kitu laiku - nuo 22 valandos vakaro", - dėstė specialistė.

G. Aurylienė pabrėžė, kad tai yra pareiga, bet ne prievolė, nes reikalaujama atsakomybės iš šeimos.

Kaip išeitį pokalbininkė mato vaikų užimtumo didinimą. Taip pat - didesnį dėmesį probleminėms šeimoms.

"Dažniausiai nusikalsta vaikai būtent iš tų sunkių šeimų. Nesakau, kad visada, bet dažniausiai", - aiškino G. Aurylienė.

APRIBOTI? Abejojama, ar apribojus nepilnamečių buvimo viešose vietose laiką, nusikaltimų sumažės. Vietoje to siūloma didinti jų užimtumą.

Miesto savivaldybės Vaiko gerovės komisijos pirmininkė Virginija Kazakauskienė sakė, jog kai yra poreikis, kreipiamasi į teismą, kad šis konkretiems asmenims nustatytų privalomą buvimo namuose laiką.

"Tai daroma atskirais atvejais, kas buvo padaryta ir porai vaikų, kurie plėšė parduotuves. Bet ar visiems to reikia? Kiti ir taip būna namuose", - svarstė V. Kazakauskienė.

Kaip išeitis mažinant nepilnamečių nusikalstamumą pokalbininkai vardino veiklą vaikų dienos centruose, bendravimą su socialiniais darbuotojais, pedagogais.

"Pirmiausia turi būti pagalba šeimai. Visi turime padėti vaikui ir šeimai", - akcentavo G. Aurylienė.

Per rugsėjo mėnesį užfiksuota keliolika žaibiškų įsilaužimų ir vagysčių iš įvairių Klaipėdos kavinių, barų, vaistinių bei parduotuvių. Vienoje nusikaltimo vietoje buvo sučiupti 14 ir 15 metų amžiaus vaikai.

Nusikalstamumas mažėja

Remiantis Lietuvos statistikos departamento duomenimis, nepilnamečių nusikalstamumas šalyje mažėja - 2008 metais nepilnamečių padarytų nusikalstamų veikų buvo užfiksuota 4 325, 2009 - 4 023, 2010 - 3 589, 2011 - 3 296, 2012 - 3 127. Vagysčių, kurias įvykdė nepilnamečiai, skaičius taip pat mažėja: 2008 - 1 920, 2009 - 1 762, 2010 - 1 549, 2011 - 1 347, 2012 - 1 241.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder