Pirmadienį Teisėjų kolegijos pirmininkė Jurgita Mačionytė paskelbė, kad V. Karalius yra pripažintas kaltu, o jam skirta 13 metų laisvės atėmimo bausmė turės būti atlikta pataisos namuose. Bausmės pradžią, teigė J. Mačionytė, teismas nutarė skaičiuoti nuo nuteistojo sulaikymo vykdant nuosprendį. Prokuratūra prašė teismo jam skirti 16 metų laisvės atėmimo bausmę.
Nors V. Karalius savo kaltės nepripažino ir visą laiką tvirtino, kad nebuvo gaujos vadeiva, o tik tarpininkas, tačiau teismo ši versija neįtikino.
Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad per kelerius metus į Lietuvą ir kitas Europos Sąjungos šalis vilkikais neteisėtai įvežta ir išvežta cigarečių, kurių vertė siekė daugiau nei 10 mln. eurų. Nagrinėtos bylos duomenimis, kontrabanda užsiėmęs susivienijimas buvo įkurtas Lietuvoje, o savo veiklą vystė Rusijoje, Baltarusijoje, Lenkijoje ir Vokietijoje. Tai viena stambiausių kontrabandos bylų, ištirtų Lietuvoje.
Kaltinimai buvo pareikšti 26 nusikalstamo susivienijimo nariams. Tai ne tik kontrabandininkai, bet ir jiems už kyšius talkinę muitininkai.
Kitam šio susivienijimo lyderiui S. Č. dėl dalyvavimo susivienijimo veikloje skirta 10 metų laisvės atėmimo bausmė. Jam taip pat skirta 300 MGL (11 298 Eur) bauda.
Kaltinamajam B. K. teismas skyrė 3 metų laisvės atėmimo bausmę ir 300 MGL (11 298 Eur) baudą. Kitiems kontrabandininkams skirtos piniginės baudos nuo 70 MGL (2636 Eur) iki 220 MGL (8421 Eur).
Baudos skirtos ir muitininkams, padėjusiems gabenti kontrabandą. Baudos skirtos nuo 150 MGL (5649 Eur) iki 250 MGL (9415 Eur). Teismas paskelbė, kad muitininkų veiksmuose yra kyšininkavimo požymių, bet jiems bylos buvo nutrauktos suėjus patraukimo baudžiamojon atsakomybėn senaties terminui.
V. Karaliaus nusikalstamam susivienijimui priskirti ir kiti asmenys turės atlyginti ir padarytą milijoninę žalą. Tiksliau, muitinei jie turės sumokėti 5,1 mln. eurų. Taip pat konfiskuota daugiau nei 700 tūkst. eurų, gautų iš nusikalstamo susivienijimo veiklos. Iš muitininkų paimti ir 80 tūkst. eurų, gauti kaip kyšiai. Taip pat priteista ir nusikaltimo įrankių - konfiskuotų vilkikų vertė, siekianti daugiau nei 272 tūkst. eurų.
Pirmoji kontrabandos byla Vilniaus apygardos teismą pasiekė 2012 metų rudenį. Joje dešimt asmenų, tarp jų buvęs policijos pareigūnas V. Karalius, kaltinami sukūrę Rusijoje, Baltarusijoje, Lenkijos ir Vokietijos veikusį nusikalstamą susivienijimą ir organizavę bendros daugiau nei 7 mln. litų (2 mln. Eur) vertės cigarečių kontrabandą.
Bylos duomenimis, cigaretės 2009-2010 metais buvo atvežamos į Lietuvą iš Baltarusijos ir gabenamos iš Lietuvos į Vokietiją per Lenkiją. Prokurorai nustatė, kad kyšiams muitinės pareigūnams buvo skirta 80 tūkst. eurų. Kol teisme buvo nagrinėjama ši kontrabandos byla, buvo baigta tirti dar viena su V. Karaliaus grupuote susijusi byla ir 2014 metų sausio pabaigoje buvo perduota teismui. Per šį tyrimą nustatyta, kad per dvejus metus į Lietuvą ir kitas Europos Sąjungos šalis vilkikais neteisėtai įvežta ir išvežta cigarečių, kurių muitinė vertė viršija 35 milijonus litų (apie 10 mln. Eur). Vėliau šios bylos buvo sujungtos į vieną bylą ir teisme nagrinėjamos kartu.
Nelegaliai per sieną gabenta arba bandyta pergabenti daugiau nei 84,6 mln. vienetų kontrabandinių rūkalų. Nustatyta, kad neteisėtai pergabenti rūkalus padėjo muitinės pareigūnai - bendra kyšių, kurie buvo perduoti Baltarusijos ir Lietuvos muitinės pareigūnams, praleidusiems be muitinio tikrinimo cigaretes vežusius vilkikus, suma viršija milijoną litų.
Ikiteisminį tyrimą atliko Muitinės kriminalinės tarnybos Nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai, tyrimą organizavo ir kontroliavo, valstybinį kaltinimą teisme palaikė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorai.
Šis nuosprendis gali būti skundžiamas apeliacine tvarka.
Rašyti komentarą