Tačiau dalies pagrobtos vertingos kunigo meno kūrinių kolekcijos likimas nežinomas iki šiol. Surasti bent kelis iš aštuoniolikos ieškomų paveikslų viltį įžiebė po penkerių metų pertraukos teisėsaugininkų atnaujintas tyrimas.
2000 metų rugsėjo 11 d. Vilniaus apygardos teismas paskelbė nuosprendį kunigo R. Mikutavičiaus nužudymo (1998 m. liepą) ir jo meno kolekcijos pagrobimo byloje. Pagrindiniam nusikaltimo organizatoriui kauniečiui V. Beleckui skirta griežčiausia bausmė - įkalinimas iki gyvos galvos.
Trys jo bendrai nuteisti ilgalaikėmis laisvės atėmimo bausmėmis. Ivanas Kvaskovas gavo 22 metus, bet pakėlė prieš save ranką pataisos namuose. Artūras Daškovskis (19 metų) ir Valdas Puodžiūnas (13 metų) jau mėgaujasi laisve.
R. Mikutavičius žudikų taikiniu tapo dėl sukauptos vertingos Europos tapybos kolekcijos. Ji laikyta vienu garsiausių privačių meno darbų rinkinių Lietuvoje.
1996 metais išleistame kataloge "Europos dailė" išvardytų daugiau nei 50 paveikslų vidutinė rinkos vertė gerokai viršijo 5 milijonus litų (per 1,4 mln. Eur).
Nors nusikaltėliai sulaikyti ir nubausti, jų pagrobti meno kūriniai rasti ne visi. Iki šiol ieškoma 18 paveikslų, kurių vertė siekia per 233 tūkstančius eurų.
Dėl meno vertybių pagrobimo pradėtas atskiras ikiteisminis tyrimas, išskirtas iš pagrindinės bylos. 2013 metų gegužę šis tyrimas sustabdytas. Tačiau šių metų birželį vėl atnaujintas. Pasak Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroro Artūro Urbelio, šiuo metu atliekami tam tikri procesiniai veiksmai.
"Dėl dingusių paveikslų gauta papildomos, tam tikro pobūdžio informacijos ir ji yra policijos tikrinama. Ar ji pasitvirtins ir ar yra reali, dabar sunku pasakyti. Bet pagrindas atnaujinti atliekamą ikiteisminį tyrimą buvo.
Atskiri tokie tyrimai atnaujinti kelis kartus. Du kartus nustatyti ir rasti asmenys, disponavę meno vertybėmis. Šios bylos perduotos į teismą.
Kai atnaujintas antrasis tyrimas, rasti paveikslai buvo laikomi tragiškomis sąlygomis. Mediniuose sandėliukuose kiaurais stogais.
Neatmetu galimybės, jog dėl netinkamų laikymo ar slėpimo sąlygų dalis paveikslų gali būti apskritai prarasta.
Prieš penkerius metus tyrimas sustabdytas, kai atlikti visi veiksmai ir negauta jokios informacijos. O dabar pareigūnai pranešė, kad yra tikrinama tam tikra informacija.
Patikrins ir tada spręsime, kas bus toliau. Jei yra kokie nors pėdsakai, bus tęsiama iki kažkokio rezultato. O jei atlikus visus įmanomus veiksmus informacija nepasitvirtins, tyrimas gali vėl būti sustabdytas", - "Vakaro žinioms" sakė A. Urbelis.
Prokuroras nedetalizavo dėl iš kur, Lietuvos ar užsienio, gautos informacijos atnaujintas tyrimas. Nei apie kiek, kelis ar visus, dingusius meno kūrinius kalbama. Tai gali būti keli paveikslai. Beveik neabejojama, kad ieškomi paveikslai nėra laikomi vienoje vietoje ir yra išskirstyti, išvežti į kitas šalis.
"Juk jūs ne šiaip sau smalsaujate, o norite parašyti straipsnį. Juos skaito ir informaciją seka visi, kam reikia. Pagrindiniai šios bylos veikėjai iki šiol neigia aplinkybes arba klaidina tyrimą. Tad kol nebus objektyvių duomenų, nieko tiesiai ir tiksliai pasakyti negalime", - konstatavo prokuroras A. Urbelis.
Dalis (22) pagrobtų tapybos darbų rasta V. Belecko bute įrengtoje slėptuvėje. Po poros metų Vokietijoje sulaikyti du Kauno "daktarų" grupuotės nariai, bandę parduoti porą vertingų paveikslų. 2008-aisiais Kaune ir Vilniuje aptikti devyni paveikslai, kuriuos ketinta išgabenti į Rusiją, Vokietiją, Lenkiją. Keturis įsigijo vienas sostinės verslininkas. 2012 metais Rygoje aptikta apdaužyta iš kunigo buto pavogta vaza.
Rašyti komentarą