Prezidentė ragina teisėtvarkos sistemą atverti pokyčiams

Prezidentė ragina teisėtvarkos sistemą atverti pokyčiams

Tik asmeninis kiekvieno Lietuvos piliečio nepakantumas gali išguiti korupciją iš mūsų, pabrėžia Prezidentė Dalia Grybauskaitė, ir ragina kovoti su korupcija ir stiprinti teismų instituciją šalyje.

Pasak šalies vadovės, apie korupciją daug kalbama, piktinamasi, analizuojamos jos šaknys, prognozuojamos pasekmės. Pernai už korupcines veikas buvo pradėta per 700 ikiteisminių tyrimų. Kita vertus, anot D. Grybauskaitės, teismą pasiekė tik kas antra byla, laisvės už piktnaudžiavimą tarnyba realiai neteko vienas, o už kyšininkavimą - iš viso nė vienas. To priežasčių šalies vadovė nekomentavo, tačiau tam spręsti pateikė keletą pavyzdžių.

Visų pirma, pasak D. Grybauskaitės, valstybės tarnautojas, pareigūnas, piktnaudžiavęs tarnyba savanaudiškais tikslais, turi netekti tarnybos, o galimybė į ją sugrįžti turėtų būti vertinama itin atidžiai. Visas turtas, įsigytas už neteisėtai gautas pajamas, turi būti konfiskuojamas. Su žmonėmis, kuriems turtas yra svarbesnis už pareigą ir garbę, reikia kalbėti jiems suprantama kalba, teigia Prezidentė. Ji taip pat siūlo padidinti baudas už korupcinius ir ekonominius nusikaltimus. "Bausmės turi būti atgrasančios tiems, kurie mąsto tik ekonominėmis kategorijomis "apsimoka-neapsimoka". Esu pateikusi tokias Baudžiamojo kodekso pataisas ir prašau Jūsų palaikymo joms", - antradienį skaitydama pirmąjį savo metinį pranešimą Seime sakė šalies vadovė.

Prezidentė taip pat siūlo ilginti senaties terminus. Taip esą būtų užkardytos galimybės išvengti pelnytų bausmių, paspartėtų ikiteisminiai procesai bei bylų nagrinėjimas teismuose.

"Juk ilgai "sirgti", būti išvykusiam, turėti kitų vilkinimo priežasčių tiesiog "neapsimokėtų". Šie siūlymai - jau Seime. Prašau - neatidėliokite jų svarstymo ir priėmimo", - ragino Prezidentė.

D. Grybauskaitė išreiškė viltį, kad Seimas nebedels ir jau šiais metais priims kovai su korupcija svarbius Lobistinės veiklos ir poveikio teisės aktų leidybai bei Valstybės tarnautojo elgesio kodekso patvirtinimo įstatymus.

"Visuomenei sunku patikėti, kad politikai rimtai nusiteikę kovai su korupcija, kai metų metais vilkinami tokie svarbūs sprendimai. Tik asmeninis kiekvieno nepakantumas korupcijai gali ją išguiti iš mūsų gyvenimo", - akcentavo Prezidentė.

Komentuodama kovą su korupcija kaip svarbią priemonę, D. Grybauskaitė išskyrė teismų vaidmenį. Teismams, pasak Prezidentės, tenka išskirtinis vaidmuo, siekiant įtvirtinti naujos kokybės - abipusiu pasitikėjimu grįstus piliečių ir valstybės santykius. Tokie santykiai neįsivaizduojami be patikimų, tikėjimą teisingumu užtikrinančių teismų.

"Deja, šiandien mūsų teismus žmonės vertina kitaip. Akivaizdžius trūkumus mato teisės mokslų žinovai, kritikuoja patys teisėjai. Sistema subiurokratėjo. Ji tapo arogantiška. Teismų vadovų bei savivaldos energija nukrypo į akademines diskusijas ir tarpusavio santykių aiškinimąsi. Deja, diskusijose neliko vietos svarbiausiai temai - teisingumui ir žmogaus problemoms teismuose. Uždara, menkai visuomenės kontroliuojama sistema toleruoja "dvigubų standartų" plitimą. Vilkinimas tapo tradicija, kuria imame garsėti jau ir europinėje erdvėje", - negailėjo kritikos D. Grybauskaitė.

Ji siūlė atverti teisėtvarkos sistemą pokyčiams, naujiems veidams ir darbams, ragino neignoruoti žmonių reikalaujamo platesnio visuomenės atstovavimo teismuose, nuosekliai laikytis numatyto teismų vadovų rotacijos principo. D. Grybauskaitės teigimu, reikėtų supaprastinti teisminio proceso procedūras, peržiūrėti institucijų funkcijas - nemažą dalį ginčų, anot jos, įmanoma išspręsti ikiteismine tvarka. Palengvinus teismų darbo krūvį, reikia reikalauti aukščiausios darbo kokybės.

Galiausiai D. Grybauskaitė atkreipė dėmesį į teisėjų atranką ir vertinimą, etikos ir drausmės bylų nagrinėjimo procedūras. Prezidentė pažadėjo šiai sistemos tobulinimo krypčiai skirti ypatingą dėmesį.

"Valstybė stipri tiek, kiek žmonės tiki jos teisingumu. Tai sakydama, galvoju ne tik apie įstatymo raidę. Galvoju apie visapusį - socialinį, ekonominį, bendražmogiškąjį - teisingumą plačiąja šio žodžio prasme. Tai - privalomas sveikos visuomenės bruožas, būtinas valstybės sprendimų orientyras. Juo labiau, aktualus dabar - ekonominių ir socialinių išbandymų metu", - sakė Prezidentė.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder