„Apie korupcijos prevenciją galiu kalbėti išties labai ilgai, tačiau skubinkite ar stabdykite, jei bus įdomu“, – iš karto įspėjo pareigūnas, pažymėdamas, kad STT nedirba prieš ką nors (pavyzdžiui, valdžią ar medikus), bet dirba tam, kad korupcijos apraiškų įvairiuose sluoksniuose būtų mažiau.
L. Barišauskas – išties puikus lektorius. Gali kalbėti rimtai ir dalykiškai, gali – ir papokštaudamas. Savo pranešimą Plungės politikams pateikė lengvai, apibrėžimus ir apklausų rezultatus „paskanindamas“ linksmais vaizdo intarpais. Vienas jų buvo iš televizijos laidos „Klausimėlis“, kai gatvėje sutiktų praeivių teirautasi, kas yra STT ir kokia jos funkcija visuomenėje. Merginos atsakymas, neva STT yra privati organizacija, tikrinanti kunigų skaistumą, salėje ilgam sukėlė nesutramdomo juoko bangą.
Svečias pastebėjo, kad korupcija Lietuvoje – dar gana gajus reiškinys. Apklausos rodo, kad žmonės korupcijos apraiškų labiausiai įžvelgia sveikatos apsaugos sistemoje, Seime, teismuose, policijoje. Kokia padėtis Plungės rajono savivaldybėje, STT pareigūnas nedetalizavo, nors praėjusiais metais nuo kovo iki gruodžio mėnesio Savivaldybės interneto svetainėje buvo galima užpildyti anoniminę anketą ta tema. Deja, anketą užpildė tik 56 respondentai. Toks skaičius – per mažas, kad būtų galima daryti kokias nors kategoriškas išvadas.
„Tačiau žodis „korupcija“ visuomenėje populiarus kaip keiksmažodis... Sakyčiau, trečias po kitų dviejų nelietuviškų“, – kalbėjo L. Barišauskas.
Žmonės esą korumpuotiems valdininkams, tarnautojams ar specialistams siūlo taikyti griežtas bausmes – sodinti į kalėjimą, įkrėsti rykščių ir pan. Deja, aukščiausiuose sluoksniuose galima išgirsti tokią nuomonę: „Jūs vaidinkit, kad dirbat, mes vaidinsim, kad bijom...“
L. Barišauskas prisipažino esąs vienas iš nedaugelio pareigūnų, kuriam tarnyboje nereikia slėpti po kauke veido. Dirbantys operatyvinį darbą arba įtariamuosius sulaikantys STT pareigūnai būna kaukėti dėl savo saugumo.
„Norime labiau bendrauti su visuomene, būti lengvai pasiekiami, net profilį tinklalapyje „Facebook“ susikūrėme, tik draugų, deja, neturime, – sakė savo kontaktus paviešinęs L. Barišauskas. – Tačiau į susitikimus vežuosi savo vandens, nes kitur bijo net kavos pasiūlyti, kad tik nebūtų įtarti korupcija...“
STT kontaktus ir L. Barišausko mobiliojo telefono numerį lengva rasti internete. Pareigūnas teigė, kad į skambučius privalo atsiliepti ne tik darbo, bet ir švenčių dienomis ar naktį.
Rašyti komentarą