„Mamų unija“: jokių grynųjų nerenkame
Vilnietės Joannos Seliavos šeima anksčiau nė nebuvo girdėjusi, kad nesąžiningi asmenys, pasinaudodami vaikų nelaimėmis, žeriasi sau pinigus. Tačiau sunkia liga susirgus šios sūnui Maksimylianui ir per labdaros ir paramos fondą „Mamų unija“ visuomenės paprašius finansinės pagalbos, moteris susidūrė su nusikaltimų atvejais - mat jų berniuko istorija pasinaudoję sukčiai keliauja per gyventojų namus ir įmones prašydami pinigų ir iš to pelnosi.
J.Seliava „Vakaro žinioms“ pasakojo, kad pernai lapkritį Santariškių vaikų ligoninėje Oftalmologijos skyriuje jų jaunesniajam sūnui nustatė kairės akies naviką. Moteris prisiminė patirtą šoką ir ašaras, kurias liejo, klausdama savęs, kas bus toliau.
„Buvo nedelsiant nuspręsta stabdyti akies naviką taikant bendrą chemoterapijos kursą. Mūsų sūnų prižiūrinti gydytoja pasiūlė gydymą Šveicarijoje, nes ten yra geriausias specialistas. Taigi dabar gydomės šioje šalyje, į ją vykti tenka nuolat. Gydymą Šveicarijoje apmoka Valstybinė ligonių kasa, bet už kelionę ir apgyvendinimą reikia mokėti savo pinigais. Sumos susidaro labai didelės“, - sakė Maksimyliano mama.
Viena kelionė į Šveicariją Joannos šeimai atsieina apie 2 tūkst. eurų. Kadangi šeimoje dirba tik vyras, yra dar vyresnis sūnus, nelaimės užklupti žmonės kreipėsi pagalbos į labdaros ir paramos fondą „Mamų unija“, šis fondas su visuomenės pagalba šeimai padeda ir ją palaiko iki šiol.
„Esame labai dėkingi žmonėms, aukojantiems pinigus į „Mamų unijos“ fondo nurodytą sąskaitą. Parama mums labai svarbi tokiu momentu, - kalbėjo J.Seliava. - Tačiau, žmonės, būkite budrūs, nes atsirado sukčių, kurie naudojasi mūsų vaiko istorija, vaikšto per gyventojų namus, įmones ir pinigus renka grynaisiais. Kai iš „Mamų unijos“ sužinojau, kad nesąžiningi asmenys taip elgiasi, taip naudojasi kitų nelaimėmis, kad pasipelnytų, švelniai tariant, labai nemalonu buvo tai išgirsti, žinoti, kad tai vyksta.“
Labdaros ir paramos fondo „Mamų unija“ vadovė Eglė Mėlinauskienė tikino, kad jų fondo žinomumas ir užtarnautas visuomenės pasitikėjimas, deja, atveria ir nusikaltėliams platesnes galimybes veikti. Ji tvirtino, kad nesąžiningi, siekiantys pasipelnyti, asmenys jų oficialioje interneto svetainėje gaudo jautrias vaikų istorijas, kad paskui būtų lengviau manipuliuoti gyventojų gerumu, atjauta. Maksimylianui, kaip ir kitiems sergantiems vaikams, „Mamų unija“ prašo visuomenės pagalbos, šiuo metu yra keli berniukai, gydomi užsienio klinikose, - sukčiai tuo ir naudojasi.
„Nesąžiningi asmenys, prisidengę mūsų fondo vardu, lankosi gyventojų butuose, įmonėse ir prašo grynųjų esą sergantiems vaikams. Neseniai buvo atvejis sostinės Šiaurės miestelyje, vakarais vaikščiota į įmones, pas gyventojus į namus, į atskiras laiptines, - teigė E.Mėlinauskienė. - Sukčiai tą daro labai profesionaliai, pasidomėję visa „Mamų unijos“ darbine veikla, nes mes dirbame labai viešai, dalijamės ir sergančių vaikų istorijomis. Noriu akcentuoti, jokių grynų pinigų mūsų fondas nerenka.“
Pašnekovė pasakojo, kad iš oficialios interneto svetainės banditai atsišviečia fondo logotipus, vaikų nuotraukas, pasidaro blankus, kuriuose fiksuoja, kiek surinkta aukų, duoda žmogui pasirašyti, rodydami esą štai ir jūsų kaimynai suaukojo pinigų. Tą patį daro ir eidami per įmones. E.Mėlinauskienės žiniomis, apgaudinėti žmones vaikščioja jaunas vyras ir vidutinio amžiaus moteris, kuri, pasak liudininkų, turi talentą įtikinti. Todėl apgaunami ne tik, kaip įprasta manyti, senjorai, bet ir jauni žmonės.
Sukčiai veikia ir internetinėje erdvėje, irgi naudojasi „Mamų unijos“ viešinamomis istorijomis ir bando surinkti pinigus, tačiau sąskaitos būna fiktyvios.
„Gerai, kad žmonės suklūsta ir paskambina mums. Neišmanau policijos darbo specifikos, tačiau norisi labiau atkreipti pareigūnų dėmesį į tokį sukčiavimą. Nes kai buvo pastarasis atvejis Šiaurės miestelyje, kai moteris, kurią sukčiai bandė apgauti, paskambino policijai, tai kol ši atvažiavo, dar teko palaukti netrumpai. Tie sukčiai vaikščiojo dar po laiptinę, nieko neįtardami nuėjo į viršutinius namo aukštus, - kalbėjo E.Mėlinauskienė. - O kiek dar istorijų, kurių mes nežinome, kai sukčiai, pasinaudodami mūsų vardu, apgauna žmones.“
Įsitikinkite, kam aukojate
Lietuvos „Carito“ atstovė Donata Račaitė pasakojo, kad sukčiai, prisidengę jų organizacijos vardu, dažniausiai gyventojams skambina į namus prašydami pervesti pinigų į asmeninę sąskaitą.
„Taip pat buvome susidūrę su atveju, kai „Carito“ organizacijos savanoriais apsimetę asmenys vaikščiodavo po žmonių butus ir prašydavo aukoti drabužių, maisto, pinigų, - kalbėjo D.Račaitė. - Naujausias įvykis - bandymas apgauti telefonu, prisistatant neva vyksiančia „Carito“ vaikų stovykla, kuriai reikalinga parama. Senyvo amžiaus moteriai paskambinęs apgavikas bandė jautriai nupasakoti situaciją ir išvilioti iš moters nemažą sumą pinigų. Taip pat šis asmuo prašė pinigus pervesti į jo asmeninę sąskaitą.“
Įtardama klastą moteris paskambino į „Carito“ administraciją įsitikinti, ar tikrai organizacija renka aukas vaikų vasaros stovyklai. Išsiaiškino, kad susidūrė su sukčiumi.
D.Račaitė teigė, kad Lietuvoje aukas renkančių organizacijų išties daug, kartais žmonės painiojasi tarp organizacijų pavadinimų ar veiklos pobūdžio. Taigi tokia situacija palanki nusikaltėliams. Yra buvę nutikimų, kai socialiniuose tinkluose įkuriami netgi pseudoorganizacijų puslapiai, deklaruojantys pagalbą vargstantiems ir ragindami pervesti pinigus į tam tikras sąskaitas.
„Mūsų savanoriai tikrai nevaikšto į žmonių namus ir pinigų nerenka. Auka yra kiekvieno žmogaus asmeninis reikalas ir apsisprendimas. Jeigu žmonės nori paaukoti drabužių, daiktų, maisto, pinigų jie visuomet patys kreipiasi į organizaciją. Na, o pinigėlius aukoti ir pervesti galima tik į organizacijos banko sąskaitą, jokiu būdu ne į privataus žmogaus sąskaitą“, - atkreipė dėmesį Lietuvos „Carito“ atstovė.
Linas PERNAVAS, Policijos generalinis komisaras:
Fiziškai neįmanoma stebėti visos interneto erdvės, kiekvienos gatvės. Patys labdaros fondai galėtų aktyviau bendradarbiauti su policija, pateikti turimos informacijos.
Neseniai Vilniuje buvo sulaikyti užsienio piliečiai sukčiai, rinkę paramą Ukrainai. Informacija buvo gauta iš žmonių, policija sureagavo ir užkirto tam kelią. Policija pastebi, kad nemažai tokių sukčių siautėja socialiniuose tinkluose, kitose interneto svetainėse, taip pat jų pasitaiko gatvėse ar kitose viešose vietose. Kol žmonės dosniai aukoja ir lengva ranka atiduoda savo pinigus, tol tokie sukčiai ir klesti.
Jei gyventojai būtų šiek tiek apdairesni, atsargesni, mažėtų ir tokių bandymų išvilioti pinigus.
Dėmesio
Prieš aukodami atidžiai pasidomėkite, ar aukojate būtent tai organizacijai, kuriai ir norite aukoti. Pasiskambinkite, parašykite el. paštu ar patikrinkite informaciją interneto svetainėje.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“
Rašyti komentarą