Sulaikytąjį kankinusiems pareigūnams bus pradėtas ikiteisminis tyrimas

Sulaikytąjį kankinusiems pareigūnams bus pradėtas ikiteisminis tyrimas

Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Aurelijus Stanislovaitis, išnagrinėjęs duomenis dėl galimo policijos pareigūnų piktnaudžiavimo, nutarė panaikinti šių metų sausį priimtą nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą.

Pernai metų gruodį iš Klaipėdos universitetinės ligoninės buvo gautas pranešimas dėl sužaloto žmogaus. Patikslinus aplinkybes, nukentėjusysis teigė, kad sužalojimus jam padarė policijos pareigūnai, kurie jį pristatę į laikino sulaikymo kamerą, uždėję antrankius ir pririšę virvę, itin grubiai elgėsi. Tačiau Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Imuniteto skyriaus tyrėja, išnagrinėjusi turimus duomenis dėl galimo policijos pareigūnų piktnaudžiavimo, priėmė nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą, nes piktnaudžiavimo atvejo nenustatė.

Nutarimo pagrįstumą pakartotinai įvertino Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas A. Stanislovaitis ir nutarimą panaikino bei pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl piktnaudžiavimo.

„Negalima nesutikti su sausį priimto nutarimo argumentais, kad Policijos įstatymas ir kiti teisės aktai suteikia įgaliojimus policijos pareigūnams naudoti prievartą, tačiau tai turi būti daroma neperžengiant nustatytų ribų. Nors nutarime ir nurodoma, kad nukentėjusysis didelės žalos nepatyrė, su šia išvada sutikti negalima, mat atliktų veiksmų pobūdis turi kankinimo požymių, jie truko ilgą laiką ir buvo sutrikdyta asmens sveikata, todėl ikiteisminio tyrimo metu būtina atlikti kruopštų faktinių aplinkybių tyrimą ir tik tada pateikti argumentuotą įvykio teisinį vertinimą“, - teigia Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas A. Stanislovaitis.

Dėl pareigūno vardo pažeminimo Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko Alfonso Motuzo įsakymais dėl šio įvykio iš tarnybos atleisti trys ilgamečiai darbuotojai, dar vienas darbuotojas nubaustas griežtu papeikimu.

Pajūrio policininkams sulaikyto vyriškio kankinimas kainavo karjerą

Agresyvų ir girtą į Klaipėdos apskrities VPK pristatytą bei į laikino sulaikymo kamerą uždarytą vyrą sutramdyti bandę trys patyrę pajūrio policininkai apkaltinti žiauriu jo kankinimu. Nors konstatuota, kad pareigūnai nusikaltimo nepadarė, šis įvykis jiems kainavo tarnybą. Vienas jų nesutinka, kad pažemino pareigūno vardą ir į darbą bando grįžti teismų pagalba.

Į Klaipėdos apskrities VPK laikino sulaikymo kamerą už padarytą viešosios tvarkos pažeidimą uždaryto girto vyro istorija įgavo netikėtą pagreitį. Dėl jos iš darbo atleisti trys tuo metu budėję pareigūnai, bandę nuraminti įsisiautėjusį agresyvų sulaikytąjį. Nepavykus to padaryti žodžiais, imtasi veiksmų ir specialiųjų priemonių. Vaizdo kamera užfiksavo, kaip pastarajam antrankiais už nugaros surakinamos rankos, prie jų pririšama virvė, kurios galas permetamas per kameros duris. Virvė tempiama tol, kol vyro rankos pakilo į viršų, tada buvo uždarytos kameros durys, o jos galas pririštas prie rankenos. Taip užlaužtomis į viršų rankomis sulaikytasis išbuvo beveik valandą.

Paleistas iš policijos klaipėdietis nuvyko į ligoninę, kurioje pasiskundė nukentėjęs nuo policininkų. Vyrui nustatytas nežymus sveikatos sutrikdymas. Nors jis jokių oficialių pretenzijų nepareiškė ir apklausiamas net atsisakė nurodyti, kurie pareigūnai, kur ir kaip jį sužalojo, įvykio aplinkybės pradėtos aiškintis remiantis medikų pranešimu. Dėl didelės žalos nebuvimo ikiteisminis tyrimas nepradėtas. Su šiuo policininkų sprendimu sutiko ir prokurorai.

Baudžiamosios atsakomybės išvengę teisėsaugininkai džiaugėsi neilgai. Klaipėdos apskrities VPK viršininkas Alfonsas Motuzas juos iš darbo už pareigūno vardo pažeminimą atleido sulaukęs tarnybinio patikrinimo išvadų. Viršininko teigimu, tokie pareigūnai toliau dirbti policijoje negali, nes dėl jų neteisėtų veiksmų bei prievartos sulaikytas ir kankintas asmuo patyrė fizinį ir dvasinį skausmą bei pažeminimą.

Budėtojų veiksmams kelio neužkirtęs pamainos vadovas nubaustas griežtu papeikimu. Savo kaltę griežtai neigiantys ir nemanantys, kad sulaikytasis patyrė kokias nors kančias, du darbo netekę policininkai kreipėsi į teismą. Šis pripažino, kad vienas jų iš tarnybos atleistas teisėtai ir pelnytai. Antruoju atveju nuspręsta, kad bausmė per griežta ir nurodyta pareigūną grąžinti į eitas pareigas. Šį teismo verdiktą Klaipėdos apskrities VPK apskundė aukštesnės instancijos teismui. 

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder