Tyrimas: kalėjime gyventi geriau nei laisvėje

Tyrimas: kalėjime gyventi geriau nei laisvėje

Dalis nuteistųjų už spygliuota viela aptvertų mūro sienų gyvena geriau nei galą su galu vos suduriantys žmonės laisvėje - tokią išvadą atskleidė Teisingumo ministerijos inicijuotas tyrimas pataisos darbų namuose.

Gyvenimas viešbučių kambarius primenančiose kamerose, laisvalaikis poilsio kambariuose su biliardo stalais ir akvariumais, nemokamas maitinimas ir stogas virš galvos. Taip bėga ne vieno nuteistojo dienos už spygliuotos vielos. Egzistavimas nuo algos iki algos, nuolatiniai nepritekliai ir iš paskos besivelkantys įsiskolinimai už komunalines paslaugas. Taip gyvena tūkstančiai žmonių laisvėje. Gal todėl ne vienam jų spygliuota viela belangėje atrodo mielesnė už nepriteklius laisvėje, rašo "Respublika".

Ar skalsus nuteistųjų gyvenimas už grotų? Štai Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriuje-pataisos namuose vieno nuteistojo ar suimtojo maitinimui per dieną skiriama po 13,3 lito. Šiaulių tardymo izoliatoriuje dirbančių vyrų ir ligonių maitinimui per dieną skiriama 8,32 lito, nedirbantys vyrai pamaitinami už 6,12 lito, nėščios moterys - už 9,72 lito, nedirbančios moterys - už 5,95 lito, nepilnamečiai - už 9,57 lito, vegetarai ir dietininkai - už 8,32 lito, konvojuojamieji - už 3,8 lito.

Pasak Kalėjimų departamento atstovės Audrės Mišeikienės, vidutiniškai nuteistasis valstybei "kainuoja" 46,24 lito dienai. Į tą sumą įeina jo priežiūra, personalo (prižiūrėtojų) darbo užmokestis, mityba, medicininės išlaidos, komunalinės paslaugos ir kita. Sausio 12 d. Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriaus-pataisos namų gyventojai per pusryčius gavo perlinių kruopų košės (200 g), sviesto (15 g), baltos duonos (150 g), fermentinio sūrio (30 g), jogurto (150 g) ir arbatos su cukrumi (200 g). Per pietus - ryžių sriubos su pomidorų padažu (500 g), makaronų su mėsa (200 g), burokėlių salotų (100 g), juodos duonos (100 g), kompoto (200 g) ir šviežių vaisių arba uogų (150 g). Per pavakarius šios įkalinimo įstaigos gyventojams buvo patiekta baltos duonos (100 g), sviesto (10 g), virtos dešros (50 g) ir arbatos su cukrumi (200 g). Per vakarienę jie kirto keptą žuvį (100 g), virtas bulves (250 g), batoną (100 g), sviestą (10 g), meduolius (100 g), šviežius vaisius arba uogas (150 g), maistą užsigėrė arbata su cukrumi (200 g).

Akmenės rajono savivaldybės vaikų globos namuose gyvenantys 4-18 metų globotiniai turi prasimaitinti už gerokai kuklesnę sumą nei Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriuje-pataisos namuose laiką stumiantys nuteistieji ar suimtieji. Globos namų vaikų maitinimui paprastomis dienomis skiriama po 10 litų, sekmadieniais ir švenčių dienomis - po 10,6 lito (Kauno nepilnamečių įkalinimo įstaigoje - 13,3 lito!).

Globos įstaigos direktorės Violetos Mikštienės teigimu, tokių pinigų vaikų maitinimui šiais metais gali ir neužtekti, nes produktų kainos yra smarkiai pakilusios. Įstaigos globotinių maitinimo įkainius tvirtina Akmenės rajono savivaldybės taryba.

Ką valgo šių namų globotiniai? Sausio 12-osios jų pusryčių meniu sudarė arbata (200 g), batonas ir duona (po 60 g), sviestas (10 g) ir virtos dešrelės (140 g) su pomidorų padažu (30 g). Per pietus - ryžių pomidorinė sriuba (500 g), duona (60 g), cepelinai su kiauliena (290 g), grietinė (20 g), džiovintų vaisių kompotas (200 g), obuoliai (250 g). Per pavakarius šių globos namų vaikai sausio 12-ąją gavo arbatos (200 g) ir bandelių (100 g). Per vakarienę - pieniškos makaronų sriubos (500 g), sviesto (10 g), rūkytos dešros "Saliamis" (38 g), duonos ir batono (po 60 g), zefyrų (130 g).

Praėjusių metų pabaigoje netikėtą patikrinimą atlikę Kalėjimų departamento pareigūnai nustatė, kad keturi nuteistieji (tarp jų - ir už dešimčių milijonų litų iššvaistymą nuteistas buvęs EBSW prezidentas Gintaras Petrikas) Pravieniškių gydymo ir pataisos namuose gyvena išskirtinėmis sąlygomis.

Paaiškėjo, kad privilegijuoti kaliniai laiką už grotų leidžia ne kartu su kitais nuteistųjų būryje, o įstaigos bibliotekos ir klubo patalpose. Jiems buvo skirti daugiau kaip 3 kartus didesni plotai nei kitiems dirbantiems nuteistiesiems. Išskirtiniai kaliniai įstaigos vadovo Ramūno Kalendros leidimu šiose patalpose gali praleisti visą parą. Nors kaliniai internetu naudotis gali tik stebimi prižiūrėtojo, privilegijuotiesiems ši taisyklė negaliojo. Jie nevaržomai naudojosi ir pokalbių programa "Skype".

Konstatuota, kad tik vienas iš šių asmenų į gydymo ir pataisos namus pateko pagrįstai. Vienas iš šio ketverto gydymo įstaigoje atsidūrė neteisėtai, nes medikai realiai nebuvo diagnozavę jam jokios ligos. Kitiems dviem pateptiesiems artimiausiu metu bus atliktos pakartotinės sveikatos patikros, nes patikrinimą atlikusiems pareigūnams jų medicininės pažymos sukėlė rimtų abejonių. Už tai, kad šiems galimai simuliuojantiems ligoniams buvo suteiktos išskirtinės sveikimo sąlygos, įstaigos vadovo atžvilgiu pradėtas tarnybinio nusižengimo tyrimas.

Teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus nurodymu patikrinus padėtį visoje kalėjimų sistemoje, buvo atskleista, kad nelygybė veši ir Pravieniškių 1-uosiuose bei 2-uosiuose pataisos namuose, Vilniaus 1-uosiuose bei Kybartų pataisos namuose.

Tyrimą atlikę Kalėjimų departamento pareigūnai išsiaiškino, kad šiose įstaigose vieni nuteistieji gyvena puikiai įrengtose kamerose ir laiką leidžia poilsio kambariuose su minkštaisiais baldais, vaizdo ir garso aparatūra, biliardo stalais ir akvariumais, o kiti įkurdinti neremontuojamose patalpose ir laiką leidžia tuščiuose poilsio kambariuose. Pravieniškių 1-ųjų pataisos namų gamybinės zonos teritorijos medienos apdirbimo cecho patalpose aptikta nuteistųjų pirtis, nors tokia privilegija prieštarauja nustatytai tvarkai.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder