10 filmų, kuriuos verta pažiūrėti su vaikais

10 filmų, kuriuos verta pažiūrėti su vaikais

Vaikų psichologė, pediatrė, medicinos mokslų daktarė Linda Džons Rufer (Linda Jones Rufer) sudarė sąrašą filmų, kuriuos rekomenduoja pažiūrėti tėvams kartu su vaikais. Šie filmai padeda geriau suprasti save ir kitus šeimos narius, pažvelgti iš šalies į sunkumus, kuriuos tenka įveikti.

Po filmo peržiūros psichologė rekomenduoja kartu aptarti įspūdžius ir kilusius jausmus, ypač tuos, kurie buvo gerai pažįstami ir skaudūs.

"Gali būti, jog šie filmai padės tėvams ir vaikams pasirinkti išvengiant klaidų", - tikisi dr. L. D. Rufer.

Vaikų gydytoja dirba Milvokio mieste, Viskonsino valstijoje, JAV. Ji yra parašiusi knygą "Kino magija: pozityvioji psichologija vaikams, paaugliams ir šeimai" ("Magic at the Movies: Positive Psychology for Children, Adolescents and Families").

Autorės sudarytas šeimai rekomenduotinų filmų sąrašas publikuojamas Pensilvanijos universiteto (JAV) tinklalapyje www.repository.upenn.edu.

"Išvirkščias pasaulis"

"Inside Out", 2015 m.

Režisierius Pitas Dokteris (Pete Docter).

Amžius: nuo 10 metų

"Kas darosi mano vaiko galvelėje?" Šis klausimas neduoda ramybės visiems pasaulio tėvams, ypač kai jų atžalos įžengia į paauglystės amžių. Filmo kūrėjai, padedami neurologų, psichologų ir daugybės kitų ekspertų, stengėsi įsiskverbti į žmogaus sąmonės, pasąmonės, atminties, emocijų gelmes bei vaizdingai parodyti žiūrovams jų veiklos principus. Scenaristus, režisierius ir kitus filmo kūrėjus konsultavo Berklio universiteto psichologijos profesorius Dačeris Keltneris (Dacher Keltner), 25 metus skyręs žmogaus emocijų studijoms. Su jo pagalba atrinktos penkios pagrindinės emocijos tapo šio filmo pagrindiniais herojais.

Filmas moko pažinti save, suprasti savo ir artimų žmonių jausmus bei poelgius.

Įvertinimai

Filmas naujas, tačiau jau spėjo sulaukti gausybės palankių kritikų bei žiūrovų įvertinimų. Šis darbas vadinamas kompiuterinės animacijos šedevru, jam prognozuojamas "Oskaras". Šio mėnesio pradžioje režisieriui jau buvo įteikta Holivudo kino premija už geriausią 2015 metų animacinį projektą.

"Vaikystė"

"Boyhood", 2014 m.

Režisierius Ričardas Lankleiteris (Richard Linklater).

Amžius: nuo 14-16 metų

Šis filmas buvo kuriamas 11 metų (2002-2013 m.). Jame pasakojama berniuko istorija nuo pirmosios dienos mokykloje iki koledžo. Pagrindinio vaidmens atlikėjas auga ir bręsta kartu su savo herojumi.

Filmas moko suprasti savo troškimus ir poreikius, atsakingai pasirinkti.

Įvertinimai

2014 m. Berlyno kino festivalyje apdovanotas už geriausią režisūrą. Tapo vienu iš pagrindinių pretendentų į "Oskarus" ir buvo nominuotas 6 kategorijose. Aukštai įvertintas pasaulio kino kritikų. Britų kino žurnalas "Sight &Sound" bei JAV "Film Comment" šį darbą titulavo geriausiu 2014 metų filmu.

"Ledo šalis"

"Frozen", 2013 m.

Režisieriai Krisas Bakas (Chris Buck) ir Dženifer Li (Jennifer Lee)

Amžius: nuo 6 metų

Siužetas paremtas Hanso Kristiano Anderseno (Hans Christian Andersen) pasaka "Sniego karalienė".

Filmas moko drąsos, gebėjimo suprasti ir reikšti savo emocijas, atsiverti kitiems ir mylėti.

Įvertinimai

Pelnė "Oskarą" kaip geriausias metų filmas ir už geriausią dainą ("Let It Go", autorius Kristofas Bekas (Christophe Beck)) bei daug kitų apdovanojimų.

"Mėnesienos karalystė"

"Moonrise Kingdom", 2012 m.

Režisierius Vesas Andersonas (Wes Anderson).

Amžius: nuo 14-15 metų

Paaugliai įsimyli vienas kitą ir nusprendžia pabėgti nuo tėvų, kurie jų nesupranta.

Filmas moko suprasti kitų žmonių jausmus, kurti pasitikėjimo vertus santykius.

Įvertinimai

Pelnė "Auksinį gaublį" kaip geriausia metų komedija. Buvo nominuotas "Oskarui" daugelyje kategorijų ir pelnė šį apdovanojimą už geriausią originalų scenarijų (scenaristai Vesas Andersonas ir Romanas Kopola (Roman Coppola)). Filmas ypač palankiai vertinamas kino kritikų. (Beje, 2015 m. V. Andersonas buvo nominuotas "Oskarui" už filmą "Viešbutis "Didysis Budapeštas".)

"Aukštyn"

"Up", 2009 m.

Režisierius Pitas Dokteris (Pete Docter).

Amžius: nuo 6 metų

Našlys senukas nutaria įgyvendinti viso gyvenimo svajonę ir nukeliauti į Pietų Ameriką. Kartu su juo į kelionę vyksta ir mažametis vietinis skautas...

Moko pozityvaus požiūrio į senatvę, draugystės, atsivėrimo naujiems santykiams, pokyčiams ir įspūdžiams.

Įvertinimai

Apdovanotas "Oskaru" kaip geriausias metų animacinis filmas, taip pat už geriausią muziką filmui (autorius Maiklas Džakino (Michael Giacchino), pelnė daug kitų kino prizų.

"Šaunusis ponas Lapinas"

"Fantastic Mr. Fox", 2009 m.

Režisierius Vesas Andersonas (Wes Anderson)

Amžius: nuo 8 metų

Anglų vaikų rašytojo Roaldo Dalio (Roald Dahl) knygos ekranizacija. (Šio rašytojo knygas - "Stebuklingieji Džordžo vaistai", "Čarlis ir šokolado fabrikas", "Matilda", "Raganos" - puikiai žino skaitantys vaikai.) Kino ekrane pamatysite, kaip Lapinas apgaudinėja ūkininkus ir kelia pavojų savo šeimos gerovei.

REŽISIERIUS Pitas Dokteris šį mėnesį apdovanotas Holivudo kino premija už geriausią 2015 metų animacinį filmą "Išvirkščias pasaulis". 2010 m. jis pelnė "Oskarą" už filmą "Aukštyn". Žinomas ir kaip "Monstrų biuro" kūrėjas.

Filmas moko kontroliuoti savo troškimus ir instinktus, būti sąžiningam, branginti šeimos vertybes.

Įvertinimai

Buvo nominuotas "Oskarui" kaip geriausias animacinis filmas, tačiau apdovanojimą teko užleisti filmukui "Aukštyn".

"Džuno"

"Juno", 2007 m.

Amžius: 15-17 m.

Nepriklausomai mąstanti šešiolikmetė mokinė Džuno tampa nėščia. Jai tenka apsispręsti, ką daryti toliau: auginti kūdikį pačiai ar atiduoti įvaikinti.

Filmas moko pasirinkti sunkiomis aplinkybėmis, pasitikėti savimi.

Režisierius Džeisonas Raitmanas (Jason Reitman).

Įvertinimai: pelnė "Oskarą" už geriausią originalų scenarijų (autorė Diablo Kodi (Diablo Cody)), taip pat buvo nominuotas kaip geriausias metų filmas. Aktorė Elen Peidž (Ellen Page) nominuota kaip geriausia pagrindinio vaidmens atlikėja.

"Taikus karys"

"Peaceful Warrior", 2006 m.

Režisierius Viktoras Salva (Victor Salva)

Amžius: nuo 12-13 metų

Jauno talentingo sportininko svajones staiga sužlugdo fizinė trauma, ir atrodo, kad gyventi nebeliko prasmės. Filmo kūrėjus įkvėpė Deno Milmano (Dan Millman) autobiografinė knyga "Taikaus kario kelias".

Filmas moko atkaklumo, ištvermės įveikiant nusivylimus ir ieškant prasmės eiti toliau.

Įvertinimai

Filmas negavo jokių oficialių apdovanojimų.

"Mirusių poetų draugija"

"Dead Poets Society", 1989 m.

Režisierius Piteris Viras (Peter Weir)

Amžius: nuo 15-16 m.

Į prestižinę berniukų mokyklą ateina naujas literatūros mokytojas. Jis moko jaunuolius mąstyti autentiškai ir sąmoningai džiaugtis kiekviena gyvenimo akimirka. Įkvėpti mokiniai sukuria slaptą poezijos draugiją, tačiau viskas baigiasi tragedija bei skandalu.

Filmas moko drąsos būti unikaliam ir ginti savo interesus.

Įvertinimai

Pelnė dvi Britų kino akademijos (BAFTA) premijas: kaip geriausias metų filmas ir už geriausią muziką. Pelnė "Oskarą" už geriausią originalų scenarijų (autorius Tomas Šulmanas (Tom Schulman)) ir buvo tarp pretendentų į geriausio filmo titulą. Pagrindinio vaidmens atlikėjas Robinas Viljamsas (Robbin Williams) buvo nominuotas geriausio aktoriaus kategorijoje.

"Ištrūkti"

"Breaking Away", 1979 m.

Režisierius Piteris Jeitsas (Peter Yates)

Amžius: nuo 12-13 metų

Keturi draugai, ką tik baigę mokyklą, stengiasi įsitvirtinti suaugusiųjų pasaulyje ir pasiekti sėkmės.

Moko savidisciplinos, atkaklumo, sąžiningumo.

Įvertinimai

Filmas buvo nominuotas penkiose pagrindinėse kategorijose gauti "Oskarą", statulėlę laimėjo scenaristas Stivas Tesičius (Steve Tesich). Pelnė "Auksinį gaublį" ir BAFTA kaip geriausias metų darbas. Užima 8 vietą JAV kino akademijos sudarytame 100 labiausiai įkvepiančių visų laikų filmų sąraše (paskelbtas 2006 m.).

Parengė Vaiva VAIDILAITĖ

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder