"Adata" smigo sukeldama diskusijų bangą

"Adata" smigo sukeldama diskusijų bangą

Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre įvykusi latvių kompozitoriaus Zigmaro Liepinio muzikinės dramos "Adata" premjera į teatro salę vos sutalpino visus norinčius ją išvysti. Smurto, narkomanijos ir asmenybės degradacijos fone vaizduojama jaunos merginos gyvenimo drama tarp žiūrovų, regis, sukėlė karštą diskusijų bangą.

Andros Manfeldės romano motyvais sukurta "Adata" - tai istorija apie žmones, kuriuos kasdien matome savo mieste, rajone ar gatvėje. Šios muzikinės dramos centre - jauna mergina Krista, kuri dėl įvairių aplinkybių patekusi į gyvenimo purvą, skęsta jame iki pat dugno.

Aštri ir netikėta

"Daug kam buvo šokas, kad toks spektaklis kaip "Adata" gali būti rodomas Muzikinio teatro scenoje", - dalindamasi įspūdžiais sakė S. Šimkaus konservatorijos direktorė Loreta Jonavičienė. - Tačiau temos aktualumas ir šio pastatymo profesionalumas - neabejotinas."

Anot muzikinės dramos premjerą stebėjusio bendrovės "Albright Lietuva" generalinio direktoriaus Ramūno Barcevičiaus, spektaklis skirtas ne tiems, kas žavisi spalvingomis operetėmis ir nudailintais solistų balsais: "Adata" man labai patiko, tačiau šiuo atveju būtina iš anksto žinoti, kur eini, susipažinti su tematika, turiniu."

Kauno kamerinio orkestro smuikininkė ir J. Gruodžio konservatorijos dėstytoja Kristina Domarkienė pabrėžė, jog savo problematika ir režisūriniais sprendimais "Adata" labai aštri.

"Esame tiesiogiai su tuo susidūrę ar ne, bet apie narkomaniją nesame linkę kalbėti garsiai, o tokius žmones dažnai vertiname kaip socialines atliekas. Nors šis spektaklis sukelia prieštaringą reakciją, tačiau mums jis nepaprastai reikalingas - tolerancijai, sąmoningumui, supratimui ugdyti", - sakė K. Domarkienė.

Klaipėdos miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėjai Janinai Asadauskienei didžiausią įspūdį "Adatos" premjeroje padarė teatro solistės Juditos Butkytės sukurtas Kristos personažas. "Norėtųsi, jog šią jaunos merginos istoriją pamatytų kuo platesnis ratas žmonių, ypač priklausančių rizikos grupėms", - įsitikinusi pokalbininkė.

Pabando kas antras

Septyniolikmetė Kamilė, spektaklį stebėti atvykusi iš Vilkyškių, pripažino, jog Kristos gyvenimo istorija ją sujaudino iki ašarų: "Visą naktį galvojau apie tai, ką pamačiau scenoje. Labai patiko muzika, siužetas, tikroviškai atlikti vaidmenys, o labiausiai - tai, jog čia niekas nevyniojama į vatą."

"Spektaklis nepaprastai tikroviškas. Tas, kas niekad nesusidūrė su narkomanijos problema, pamatys tamsiąją gyvenimo pusę. O tas, kas jau susidūrė, tikiu, jog sustiprins savo apsisprendimą keistis, kabintis į gyvenimą", - įsitikinusi "Adatos" premjeroje dalyvavusi Klaipėdos priklausomybės ligų centro specialistė Snieguolė Dapšienė.

Muzikinės dramos premjera sudomino ne tik jaunimą, bet ir iš priklausomybės nuo narkotikų išsilaisvinusius žmones. Penkiolikos metų vartojimo "stažą" turėjęs Jonas pripažino, jog jam spektaklį žiūrėti buvo gana sunku.

"Prisiminimai grąžino į praeitį. Savo gyvenimą norom nenorom pradedi gretinti su tuo, kas vyksta scenoje. Tai, jog šioje istorijoje viskas veda į nebūtį, sukrėtė... Tačiau juk tokios istorijos kaip mano ar "Adatos" veikėjos Kristos nėra pavieniai atvejai. Lietuvoje jų begalė! Statistikos duomenimis, kas antras paauglys yra nors kartą bandęs narkotinių medžiagų. Tuo tarpu visuomenė ir valstybė daugelio dalykų nemato ar nenori matyti", - įsitikinęs Jonas.

Pažėrė ir kritikos

Daugybę kontroversiškų žiūrovų nuomonių sužadinusi muzikinė drama diskusijas kėlė ne tik tarp teatrologų, muzikų, bet ir kitų sričių ekspertų.

Lietuvos dailininkų sąjungos narė, scenografė Sofija Kanaverskytė gyrė sąlyginę, įdomią ir šiuolaikišką "Adatos" scenografiją: "Scenoje naudojamas veidrodis tiesiog pritrenkė. Tačiau režisūra ėjo šalia realistinės linijos ir šiuo atveju buvo per daug buitiška - aiški, be užuominų, stokojanti netikėtų, stebinančių momentų."

"Tema ir spektaklis labai sunkus, todėl ir įspūdžiai mano viduje prieštaringi", - prisipažino Klaipėdos psichikos sveikatos centro vyr. gydytojas Aleksandras Slatvickis. - Puiki scenografija ir aktorių darbas. Tačiau kalbant apie siužetą, tokios tematikos spektaklyje man norėtųsi matyti daugiau optimizmo. Juk realybėje tokios istorijos baigiasi ir laimingai."

Klaipėdos universiteto Vokalinės muzikos katedros vedėja prof. Valentina Vadoklienė pastebėjo, jog brutalios scenos tam tikrą žiūrovų grupę, ypač vyresniosios kartos atstovus, papiktino. "Aš asmeniškai manau, jog jų reikėjo. Ir ne dėl sensacijos, populiarumo, bet dėl išgyvenimų, kurie būtini tiek šios istorijos herojams, tiek ir mums, stebėtojams. Apskritai spektaklis, nors ir slogus, sukrečiantis, tačiau reikalingas tam, kad suprastumėm, kokias pasekmes gali turėti vienas vienintelis kartas", - mintimis dalijosi prof. V. Vadoklienė.

Premjeriniai "Adatos" spektakliai Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro pavasario repertuare dar bus rodomi vasario 28 d., kovo 1, 2, 22, 23 dienomis.

 

 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder