Vietos kraštotyrininkas mokytojas Petras Čeliauskas papasakojo, kad žydų bendruomenė čia buvusi gausi, ją sudarė apie penki šimtai narių. Dar 18 a. jie Švėkšnoje pastatė dvi sinagogas – vasarinę ir žieminę. Išstovėjusios ilgus metus, jos abi sudegė per 1925 m. kilusį gaisrą. Tačiau po trejų metų miestelio aikštėje iškilo nauja mūrinė sinagoga. Vokiečiams okupavus Lietuvą, į ją buvo suvaryti žydų vyrai. Patikrinus jų darbingumą, apie 120 žmonių buvo išvežti į Macikų koncentracijos stovyklą netoli Šilutės, kur dirbo įvairius darbus. Vėliau jie buvo išblaškyti po įvairias koncentracijos stovyklas, kur daugumą žuvo. Karo pabaigos sulaukė tik septyni žydai.
Švėkšnoje likusios žydų moterys, senukai ir vaikai – apie 300 žmonių – buvo sušaudyti 1941 m. rugsėjo 20 d.
Šiandien maurų architektūros Švėkšnos sinagoga (Lietuvoje turime tik dvi tokio stiliaus sinagogas, antroji stovi Kaune) priklauso Šilutės rajono savivaldybei. Ji yra užkonservuota. Kaip toliau elgtis su šiuo istoriniu statiniu, po renginio Švėkšnos muziejuje susėdo pasikalbėti Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė, Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis, Šilutės rajono savivaldybės Administracijos direktorius Raimundas Ambrozaitis, Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė, šio skyriaus vyriausioji specialistė Reda Švelniūtė, miestelio bendruomenės ir Klaipėdos žydų bendruomenės atstovai. Pastarieji išsakė, kad Klaipėdos žydų bendruomenė apsisprendimą atsiimti sinagogą ir skirti ją miestelio gyventojų reikmėms.
D. Varnaitė išsakė nuomonę, kad pirmiausia patys švėkšniškiai turėtų nutarti, kokia kultūrinė, edukacinė veikla šiame pastate turėtų vykti, o tuomet jau būtų galima ieškoti nemažų lėšų jos restauravimui. Ji pasiūlė darbus pradėti parengiant stogo restauravimo projektą. Švėkšnos bendruomenės aktyvistai nutarė apsilankyti jau restauruotose šalies sinagogose, apžiūrėti, kaip jos pritaikytos kultūrinei veiklai.
Šilutėje D. Varnaitė susitiko su rajono meru Virgilijumi Pozingiu. Kartu su Šilutės muziejaus vadove Roza Šikšniene jie apžiūrėjo, kaip vyksta restauravimo darbai Hugo Šojaus dvaro sodyboje, taip pat aptarė unikalių dvaro rūmuose išlikusių freskų atgaivinimo galimybes.
Rašyti komentarą