"Dedikacijų" serija: nauji albumai

"Dedikacijų" serija: nauji albumai

Viešoji įstaiga „Vieno aktoriaus teatras“ 2005–2010 metais išleido unikalią kompaktinių plokštelių kolekciją „Lietuvių aktorių balsai“, kurią sudaro dvidešimt vienas albumas. Juose ateinančioms kartoms įamžintos žinomiausių mūsų aktorių-skaitovų ir aktorių-dainų autorių parengtos literatūrinės-muzikinės programos. 2011-aisiais šį sumanymą pratęsė nauja kolekcijos albumų serija „Dedikacijos“.

AB „Lietuvos paštas“ pagal leidinių pristatymo viešosioms bibliotekoms paslaugų teikimo sutartį, pasirašytą su LR kultūros ministerija, dar iki šių metų pabaigos 65 Lietuvos viešosioms bibliotekoms su kitais naujausiais leidiniais pristatys ir dvi projekto DEDIKACIJOS.LT 2011 audio knygas – „Šventmarė“ ir „Dialogai“ (projekto rėmėjai – Kultūros rėmimo fondas ir Kauno miesto savivaldybė).

„Šventmarė“ – dviejų kompaktinių plokštelių rinkinys, dedikuotas Sofijos Čiurlionienės-Kymantaitės 125-osioms gimimo metinėms ir Mikalojaus Konstantino Čiurlionio mirties 100-mečiui. Plokštelėse aktorė Lucija Zorūbaitė skaito S. Čiurlionienės-Kymantaitės apysakos „Šventmarė“ fragmentus, pianistas Rokas Zubovas skambina M. K. Čiurlionio kūrinius fortepijonui. Projekto, parengto bendradarbiaujant su Kauno M. K. Čiurlionio draugija, pristatymas lapkričio viduryje įvyko Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje.

Dar vieno 2011 m. „Dedikacijų“ serijos albumo – aktoriaus ir poeto Kęstučio Genio (1928–1996) atminimui skirtos kompaktinės plokštelės „Dialogai“ – sutiktuvės rengiamos šiandien, gruodžio 28 d. 17.00 val. Kęstučio Genio namuose Kaune.

Sueiliuoti mano dialogai –

Pokalbiai su savimi pačiu –

Su jumis aš kaip naujagimis, kaip nuogas –

Nemeluotas ir be paslapčių – – –

 

Siela mano keliasi kaip rojaus vartai...

Čia vėl krinta pragaran staiga – – –

Ir chaosas, ir harmonija, o kartais –

Visa ko pradžia ir pabaiga – – –

tai Kęstučio Genio eilės, parašytos 1970-aisiais, o šie metai – jau penkiolikti, kai Atgimimo himno „Pabudome ir kelkimės!“ teksto autorius ilsisi Petrašiūnų kapinių panteone...

Archyviniame kompaktinės plokštelės įraše, atrinktame iš daugiau nei dvidešimties garso kasečių (jas projekto vadovui Sigučiui Jačėnui perklausyti ir perkelti į skaitmeninę laikmeną leido vyro atminties sergėtoja Aleksandra Genienė) – paliktas Autoriaus kreipimasis į klausytojus ir 1992 m. rugsėjį įskaitytų eilėraščių (sukurtų įvairiais laikotarpiais: pogrindžio, Sąjūdžio ir Nepriklausomybės metais) autentiškas eiliškumas. Tiesa, į kompaktinę plokštelę tilpo tik 79 minutės (t. y. apie 15 min. mažiau nei buvo audiokasetėje), todėl dalies įrašo reikėjo atsisakyti. Tačiau yra paliktas jo finalinis fragmentas, kai girdisi vis intensyvesnis rankraščių šiūrenimas, vis gilesni Kęstučio Genio atodūsiai, nes buvo skubama perskaityti dar ir dar vieną tekstą – magnetofono juostelė tuoj galėjo pasibaigti... Paskutinio eilėraščio dvi eilutės, deja, nebesutilpo. Įrašas nutrūko.

Kompaktinė plokštelė, kurioje savo eilėraščius skaito Laisvės šauklys Kęstutis Genys, išleidžiama pirmą kartą. Tikimės, kad dar pačiu laiku, kai dar yra galimybė (ir net būtinybė) mums visiems ir kiekvienam asmeniškai, praėjus daugiau nei dviems dešimtmečiams, pasikalbėti su savimi ir atsakyti į geliančius klausimus: ar tai, kas mus vienijo Atgimimo-Sąjūdžio metais mums dar yra vertybė, kodėl Tėvynėje nebemiela gyventi? Kodėl lietuviškas žodis nuvertintas, kodėl juo, ištartu net iš aukščiausiųjų valstybės tribūnų, nebegalime pasitikėti? Kas atsitiko?

Kas nupynė Tau šitą erškėčių vainiką?

Kas tą kruviną mantiją apsiautė, kas?

Kas bučiavo į lūpas ir kaip išdavikas

Tave pardavė už kapeikas?

Kas vaidino? Kas maivėsi? Kas režisavo?

Kas parašė scenarijų? Autorius – kas?

Kas žiūrėjo? Kas plojo ir šaukė: bis, bravo!

Kai ant kryžiaus ją prikalė? Kas?

Kęstutis Genys, 1969-ieji... Praėjus beveik pusei amžiaus nuo šių eilučių parašymo, klaustukai tebesminga į kiekvieno sąžinę, aišku, jeigu dar liko jos bent likučiai, jeigu dar nepardavėme jos „už kapeikas“... Pirmas atsakymas, kuris šauna į galvą – mes visi (būdami nuodėmingi) ir kiekvienas atskirai – visi esame atsakingi už tai, ar naujųjų laikų Lietuvos istorija dar bus paženklinta Žmogiškumo, Tiesos ir Doros išaukštinimu, ar jau niekada...

Dėl menko VšĮ „Vieno aktoriaus teatro“ leidybos projektų finansavimo ir dėl ankstesnių neatsakingų Kultūros ministerijos sprendimų (2009-aisiais leidybai paskirto dalinio finansavimo projekto vykdytojas laukia-nesulaukia iki šiol, skolas „kreditoriams“ mokėdamas asmeninėmis lėšomis...), trečioji 2011-ųjų „Dedikacijų“ serijos kompaktinė plokštelė „...gal dar plauksi laike, juk lyg Mėnuo keities“, skirta poetės Juditos Vaičiūnaitės (1937–2001) atminimui – lyriką skaito aktorė Gražina Urbonaitė – šiuo metu dar tik rengiama leidybai.

Sausio 13-osios išvakarėse, 2012 m. sausio 12 d. 17 val., Kauno valstybinio dramos teatro Mažojoje salėje numatomas visų projekto DEDIKACIJOS.LT 2011 kompaktinių plokštelių pristatymas miesto bendruomenei. Renginys nemokamas. Iš anksto visus maloniai kviečiame.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder