Susitikimai
"Medicinoje reikalingos žinios, rankos ir jausmai, tos pačios priemonės reikalingos ir dainuojat bei grojant gitara", - sako anesteziologijos bei reanimatologijos specialistas bei dainuojamosios poezijos atlikėjas Vygantas. Kitą savaitę jis kviečia klausytojus į savo koncertus pajūrio kurortuose, kuriuose pristatys dainas iš albumo "Daina iš toli".
Dainuojamosios poezijos atlikėjas Vygantas Lietuvos muzikos erdvėse sužibo praeitais metais. Sudalyvavo koncerte, skirtame Tarptautinei mokytojo dienai "Siemens" arenoje, surengė koncertą "Belvilio" viešbutyje, Molėtų rajone ir išleido pirmąjį albumą "Daina iš toli".
Po albumo pristatymo Šv. Kotrynos bažnyčioje albumo singlus "Daina iš toli", "Viltis" šiais metais pasigriebė Lietuvos radijas, šiuo metu kuriamas dainos "Noriu" muzikinis vaizdo klipas MTV kanalui.
Rytoj Vygantas (su gitaristu Audriumi Piragiu ir akordeonistu Nerijumi Bakula) koncertuos Kulautuvos dainuojamosios poezijos festivalyje "Akacijų alėja". Kitą savaitę (su gitaristu Tomu Varnagiriu ir akordeonistu Nerijumi Bakula) koncertuos Nidoje, Palangoje, Šventojoje. Rudenį laukia gastrolės didžiuosiuose Lietuvos miestuose.
Pats Vygantas gimė mieste. "Augau ant asfalto, mačiau šaligatvių plyšiuose pražydusias gėles", - prisistato.
Vygantas - tai jūsų tikras vardas ar slapyvardis? Kokia jūsų pavardė?
Tai tikras vardas, parinktas pagal mano gimtadienį. Pavardė labai populiari, todėl noriu apsaugoti bendrapavardžius nuo netikėtų klausimų, sutapatinimų ir nesusipratimų.
Kada ir kaip pradėjote domėtis muzika?
Aštuonių klasių baigimo proga tėvai padovanojo gitarą. Groti išmokau pagal Mateo Carcassi knygą. Netrukus pradėjau kurti dainas, kurias išdrįsau atlikti tik savo draugams jau besimokydamas Medicinos fakultete. Visiems patiko, sukūrėme keletą ansamblių, gastroliavome ir po Lietuvą, ir po užsienį. Viena sėkmingiausių buvo TINTO grupė, kuri 1990 metais buvo pakviesta gastrolių Suomijoje. Pavadinimą išrinkome pagal ispaniško vyno spalvą, kuri mums reiškė ne tik tamsiai raudoną spalvą, bet "ir iš esmės, ir iš širdies".
Kai studijavau Prancūzijoje, kartą draugai, sužinoję, kad groju gitara, ištūmė mane į vietinį prancūzų dainos festivalį. Visi atlikėjai dainavo žinomas Edith Piaf ir Jacques Brel dainas, o aš dainavau savo "Raktą" lietuviškai. Prancūzai plojo ir bisavo. Buvo smagu, svetimšaliai suprato mano muziką mano kalba.
Studijavote mediciną Lietuvoje ir Prancūzijoje. Kaip vėliau susiklostė jūsų gyvenimas? Ar dirbate medicinos srityje?
Studijavau mediciną Vilniaus universitete ir tuo didžiuojuosi, stažavausi Prancūzijoje, nes ten tikrai labai geras anesteziologijos-reanimatologijos, lygis ir tuo taip pat didžiuojuosi.
Kas jungia ir skiria medicinos ir muzikos sritis jūsų gyvenime?
Medikui reikalingos žinios, rankos ir jausmai, tos pačios priemonės reikalingos ir dainuojat bei grojant gitara. Dar patiekalą paskaninkime adrenalinu, kol stebi, kaip be skausmo miega pacientas ir jį sėkmingai pavyksta pažadinti. Tiek pat adrenalino išeikvojama koncerto metu, kad galėtum priversti klausytojus nemiegoti.
"Prancūzijoje pirmą kartą mačiau širdies persodinimo operaciją. Didžiausią įspūdį paliko tuštuma krūtinėje, tik kelioms minutėms išėmus iš jos širdį. Širdį galima persodinti, bet jausmams donoro nerasi niekada. Nenoriu gyventi be tavęs, širdie, nenoriu gyventi be tavęs, mano meile, ir labai noriu, kad tu man grotum".
Sakote, kad jausmams donoro nerasi. Argi dainavimas nėra jausmų donorystė? Ką jums reiškia dainavimas?
Pirmą kartą gavau tokį gerą klausimą. Taip, dainavimas yra jausmų ir net nuotaikos donorystė, bet svarbiausia užduotis - surasti kuo daugiau recipientų, kuriems ta emocija prigytų.
Kuriate muziką pagal lietuvių poetų eiles. Kaip jas atsirenkate? Kokios temos jums artimos?
Tai labai sudėtingas procecas. Renkuosi tekstus, kurių pagalba galėčiau bendrauti su klausytojais, stengiuosi paliesti jautrias temas. Deja, surasti gerų tekstų yra labai sunku, nes jie turi būti ir jausmingi, ir ritmiški, ir muzikalūs.
Dabar jau galiu padaryti išvadą, kad mano visos dainos yra apie meilę, nors šis žodis tiesiogiai skamba tik vienos dainos pavadinime: "Meilės daina" pagal Antano A.Jonyno tekstą.
Lietuviai dažnai vadinami poetų tauta. Pastaruoju metu, atrodo, jog vis daugiau atsiranda ir dainuojamosios poezijos atlikėjų. Kokios, jūsų nuomone, šio muzikos žanro perspektyvos Lietuvoje?
Nenorėčiau sumenkinti lietuvių poetiškos tautos įvaizdžio, bet kai perskaitai visus naujausius rinkinius ir per metus gali surasti tik 3-4 tinkamus eilėraščius, susidaro truputį kitoks įspūdis.
Dažnai girdžiu lietuvių kompozitorius skundžiantis eilių stygiumi: "Duokit man eilėraštį, parašysiu dainą." Šiandien gerų eilėraščių trūksta, kaip anesteziologų, nuskausminačių operacijas.
Apie žanro perspektyvas nieko negaliu pasakyti, nes nesu pranašas. Žinau, kad aš turiu apie ką kalbėtis su klausytoju ir tam tikslui eilių susirasiu.
Pastaraisiais metais daug medicinos specialistų išvyksta dirbti į užsienį. Kodėl pats nepasinaudojate tokia galimybe?
Prancūzijoje manęs klausinėdavo, ar liksiu dirbti. Kai atrėždavau, kad išvyksiu, visi iš karto tapdavo draugais, draugauju iki šiol. Dėl tos pačios priežasties nenoriu dirbti užsienyje.
Ten būtų tas pats siužetas: darbas ir namai, darbas ir namai, darbas ir'85 Galbūt norėčiau turėti praktiką kokioje nors egzotiškoje šalyje, kai pasensiu ir nebegalėsiu groti ir dainuoti, kur nėra poetų ir eilių.
Kas paskatino jus išleisti kompaktinę plokštelę?
Meilė. Septintajame dešimtmetyje Joe Dassin taip pat draugė pasakė: "Dainuoji ne blogiau už transliuojamus per radiją, nešk ir tu savo įrašus." Jis nunešė ir tapo žinomu. Visada reikia, kad kažkas pastūmėtų. O dabar jau turiu minčių mažiausiai 2 naujoms kompaktinėms plokštelėms.
Kiekvieno atlikėjo svajonė - turėti kuo daugiau savo klausytojų, nors konceto metu stengiesi surasti vieną ir jam dedikuoti didžiąją dalį dainų. Taip nuoširdžiau.
Vygantas su gitaristu Tomu Varnagiriu ir akordeonistu Nerijumi Bakula koncertuos:
Liepos 17 d. 21 val. Palangos muzikiniame klube "Vandenis",
18 d. 20 val. Nidos kultūros ir turizmo informacijos centre "Agila"
19 d. 20 val. Šventosios muzikiniame klube "Rozali".
Jurga PETRONYTĖ
Rašyti komentarą