Muzikiniame teatre - ir vėl sukilimas

Muzikiniame teatre - ir vėl sukilimas

Artėjant naujo Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovo rinkimo konkursui, į viešumą darsyk prasiveržė įstaigoje tvyranti įtampa - išplatintas viešo pareiškimo kultūros ministrui tekstas, kuriame pasisakoma prieš Audronės Žigaitytės-Nekrošienės vadovavimą. Ši savo ruožtu patvirtino kandidatuosianti antrajai kadencijai.

"Manome, kad teatro vadovė Audronė Nekrošienė, prisidengdama susiklosčiusiomis sudėtingomis ekonominėmis sąlygomis, sąmoningai žlugdo Klaipėdos miesto muzikines kultūrines tradicijas ir naikina Klaipėdos valstybinį muzikinį teatrą", - rašoma Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro profsąjungos pirmininko Raimondo Tamošausko išplatintame viešajame pareiškime, kurį pasirašė 120 iš 232 teatro darbuotojų.

Kadenciją baigianti teatro vadovė su jai mestais priekaištais nesutinka ir situaciją vadina dirbtinai kurstomu konfliktu.

"Taip, dalyvausiu konkurse - tai rodo, kad nebijau ir gerai jaučiuosi šiame kolektyve", - vakar patvirtino A. Žigaitytė-Nekrošienė.

Teatro kolektyve vieningos nuomonės dėl vadovės darbo politikos nėra, tačiau įvairioms pozicijoms atstovaujantys darbuotojai sutaria: didžiausias situacijos minusas - nekoks vidinis klimatas, trikdantis darbą.

Mato chaosą

"Mes, žemiau pasirašę teatro darbuotojai, nebe pirmą kartą esame labai sunerimę dėl besitęsiančių konfliktų su vadove ir kritiškos situacijos mūsų teatre", - minėtame pareiškime rašo teatro darbuotojai. Pasak jų, "alinantys konfliktai, kylantys dėl chaotiško A. Nekrošienės vadovavimo, tebesitęsia".

Anot pareiškimo teksto, "dėl kelerius metus vienašališkai formuojamo teatro repertuaro, nepagrįstų darbuotojų atleidimų ir įdarbinimų, galimų viešųjų ir privačiųjų interesų konfliktų, nesibaigiančio bylinėjimosi su teatro darbuotojais teismuose ir kt., A. Nekrošienės vadovavimas galutinai sužlugdys teatrą, todėl nematome galimybių toliau dirbti su šiuo asmeniu".


"Per pastaruosius A. Nekrošienės vadovavimo metus teatrą paliko meno vadovas Stasys Domarkas, režisierius Ramūnas Kaubrys, dirigentai Ilmars Harijs Lapinsch, Vytautas Lukočius, - vardijama pareiškimo lydraštyje. - Iš teatro, trumpai padirbėję, bėga ne tik dirigentai, orkestro muzikantai - kūrybiniai darbuotojai, bet ir nuolat keičiasi specialistai ryšiams su visuomene, teisininkai. Šiuo metu dėl galimai neteisėto atleidimo iš darbo su teatro vadove teisiasi buvusi Rinkodaros skyriaus vedėja Vita Petrauskienė, Vidaus audito skyriaus vedėja Bernadeta Kupienė."

Profsąjungos išplatintuose dokumentuose nurodoma, kad darbuotojams, kurie gina savo orumą ir profesinės kūrybos kokybę, nuolat grasinama atlyginimų mažinimu, nepelnytomis nuobaudomis, persekiojami profsąjungos nariai.

Neseniai interviu "Vakarų ekspresui" teatro vadovė teigė, kad pirmojo Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuoto projekto, skirto darbuotojų kvalifikacijos kėlimui, sėkmė paskatino parengti dar tris projektus, šiuo metu laukiančius atsakingų institucijų sprendimo. Būtent kvalifikacijos kėlimo projektas R. Tamošausko vadovaujamos profsąjungos nariams sukėlė klausimų dėl galimai netinkamo gautų lėšų panaudojimo.

"Ministras susipažino"

Anot profsąjungiečių, jie siekia ir siekė geranoriško bendradarbiavimo su teatro administracija, tačiau jų žingsniai buvo ignoruojami tiek A. Žigaitytės-Nekrošienės, tiek Kultūros ministerijos. Rugpjūtį vykusiame teatro profsąjungos narių susirinkime esą vienbalsiai išreikštas nepasitikėjimas dabartine teatro vadove.

Ministro Arūno Gelūno prašoma "iš esmės išanalizuoti situaciją ir atsakingai imtis visų būtinų priemonių, kurios užtikrintų kūrybingą Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro veiklą".

Pasak Kultūros ministerijos atstovės spaudai Vaivos Gogelienės, ministras su jam profsąjungos pateiktais dokumentais susipažino.

"Pagrindas vertinti vieno ar kito asmens tinkamumą vadovo pareigoms yra bendrieji ir specialieji reikalavimai kandidatams bei teatro penkerių metų kūrybinės veiklos programa. Neužbėkime įvykiams už akių - juk dalyvauti konkurse kol kas dar nepanoro niekas", - akcentavo V. Gogelienė.

Kandidatų tinkamumą, anot jos, tokio pobūdžio konkursuose vertina kultūros ministras bei komisija, sudaryta iš ministerijos darbuotojų bei kultūros ir meno atstovų.

V. Gogelienės teigimu, tai, jog prašymų eiti Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovo pareigas kol kas nesulaukta, esą įprasta situacija - dauguma pretendentų dokumentus teikia priešpaskutiniąją arba paskutiniąją dieną. Šįsyk jų prašymų laukiama iki spalio 29 d. įskaitytinai. Su konkursą laimėjusiu kandidatu sudaroma terminuota darbo sutartis penkeriems metams.


Buvo spaudimas?

Pati A. Nekrošienė vakar rytą sakė dar nepriėmusi sprendimo, ar antrąkart dalyvaus konkurse į teatro vadovo vietą. Tačiau pasklidus žiniai apie darbuotojų nepasitenkinimo akciją, ji patikino teiksianti prašymą konkursui.

"Kadangi mane mėginama palaužti, galiu patvirtinti savo ketinimus dalyvauti konkurse, - tvirtino vadovė. - Ši situacija - R. Tamošausko inicijuojamas konfliktas su manimi, ir man įdomu atlaikyti tą kruviną neapykantą. Nematau, kad būčiau netinkama vadovauti teatrui - nuveikiau daug darbų. Konstruktyviam dialogui, kuris atskleistų priežastis, dėl kurių negalėčiau vadovauti kolektyvui, esu pasirengusi, tačiau tokio nesulaukiu. O konfliktų kolektyve nėra - kitaip nebūtume tiek daug nuveikę."

Anot vadovės, minėtieji teatro darbuotojų parašai esą buvo renkami neleistinu būdu - žmonės buvo terorizuojami ir spaudžiami pasirašyti, grasinta pašalinti juos iš profsąjungos, ir kai kurie apie tai jai prisipažinę.

"Sprendimas buvo priimtas kolektyvo susirinkime, kuriame kalbėta apie būtinybę darbuotojams šioje situacijoje būti solidariems. Todėl ten atvirai buvo pasakyta: "Jeigu nepasirašote, turėtumėte pagalvoti, ar jums verta būti organizacijos nariais." Tai tiek to spaudimo", - savo ruožtu sakė profsąjungos pirmininkas R. Tamošauskas.

Raštų bei nuomonių - ir daugiau

Teatro kolektyve veikia dar viena darbuotojų organizacija - Klaipėdos miesto ir apskrities profesinės sąjungos Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro skyrius, vadovaujamas muzikanto Antano Suginto. Joje šiuo metu - apie 20 žmonių, tačiau, pasak pirmininko, savo pozicijos jos nariai neišsižadės net ir likę trise.

Nepritardami R. Tamošausko profsąjungos išreikštai pozicijai, jie savo ruožtu kultūros ministrui išsiuntė raštą, kuriame neigia kolegų nurodytą informaciją apie vadovės darbą.

"Kiekvienas žmogus yra asmenybė, ir norint surasti kompromisą reikia kalbėtis, paisyti subordinacijos vadovo atžvilgiu, o ne trukdyti darbą prieš atsakingus projektus ir koncertus", - teigė A. Sugintas.

"Darant didelius darbus, sunku išvengti klaidų, o aptikus tokią klaidą, lengva ją išpūsti", - R. Tamošausko vadovaujamos profsąjungos narių požiūrį į vadovės veiklą nusakė jis.

Tuo metu anonimu panoręs likti muzikinio teatro darbuotojas (vardas ir pavardė redakcijai žinomi. - Aut. past.), kuris teigė nepriklausantis nė vienai iš dviejų profsąjungų, labiausiai nuogąstavo dėl subjurusios atmosferos kolektyve.

"Per A. Žigaitytės-Nekrošienės vadovavimo laiką kolektyvas visiškai sukiršintas ir supykdytas. Popieriuose gal ir gerai atrodo vadovės sumanymai, bet realiai darbe net buvę draugai vienas su kitu normaliai pasikalbėti negali. O kokia bendra sėkminga veikla, kai santykiai tokie?" - karčiai kalbėjo jis.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder