Paroda supažindins su Rytų Prūsijos dailės tradicija

Paroda supažindins su Rytų Prūsijos dailės tradicija

Prano Domšaičio galerijoje Klaipėdoje ketvirtadienį bus atidaryta paroda "Nuostabioji žemė. Dailininkai Rytų Prūsijoje. XIX a. - XX. pirmos pusės tapyba ir grafika iš Aleksandro Popovo rinkinio".

Parodą rengia Dailės muziejus ir VšĮ Rytų Prūsijos dailės mylėtojų draugija "Nidden". Parodoje eksponuojami kūriniai iš draugijos "Nidden" nario A. Popovo pastaraisiais metais sukaupto dailės rinkinio, pristatoma Rytų Prūsijoje gimusių, nuolat gyvenusių ar tik epizodiškai čia buvojusių dailininkų kūryba.

Dailės mylėtojų draugiją "Nidden" įkurta 2009-aisiais, jos tikslas - dailės darbų, sukurtų Rytų Prūsijoje ir vaizdingai bylojančių apie regiono gamtą, praeitį, gyventojus, paieškos, rinkimas bei sklaida. Vienas aktyviausių jos narių A. Popovas per dešimt metų surinko per tūkstantį tapybos ir grafikos darbų, kurie reprezentuoja beveik 300 dailininkų iš Rytų Prūsijos.

Šio krašto dailininkai palaikė plačius tarptautinius meno ryšius, regiono dailėje glaudžiai pynėsi Europos mene plitusios stilistinės kryptys ir tendencijos. Sudėtinga Rytų Prūsijos istorija nunešė užmarštin daugelio čia kūrusių dailininkų vardus, didžioji dalis kūrinių buvo prarasta, dalis jų pateko į privačias rankas ir tik vienas kitas - į muziejus.

Ketvirtadienį atidaroma paroda yra didžiausias ir išsamiausias rinkinio pristatymas visuomenei. Joje supažindinama su daugiau nei 100 dailininkų kūryba, eksponuojama per 200 tapybos ir grafikos darbų, kurie sukurti XIX a.-XX a. pirmoje pusėje, kuomet Rytų Prūsijos dailė išgyveno pakilimą, o kraštas buvo tapęs traukos centru daugeliui dailininkų.

Paveikslai, nutapyti aliejumi, tempera, akvarelės, pastelės, įvairiomis grafikos technikomis sukurti estampai, piešiniai, reprodukcinė grafika atspindi ryškiausius Rytų Prūsijos dailės istorijos reiškinius - Karaliaučiaus meno akademiją ir Nidos dailininkų koloniją.

Parodoje vyrauja Rytų Prūsijos peizažai, juos papildo figūrinės kompozicijos, natiurmortai ir portretai. Greta Rytų Prūsijos vaizdų galima išvysti ir kitų vietovių motyvus. Įprastas laikotarpiui dailininkų mobilumas, keitimasis idėjomis, naujų meno stilių pažinimas prisidėjo prie Rytų Prūsijos dailės įvairovės ir sklaidos toli už krašto ribų.

Keli jau XX a. antroje pusėje sukurti darbai, atstovaujantys vėlyvojo ekspresionizmo krypčiai, atskleidžia fenomenalų Rytų Prūsijos dailės tąsos po 1945 m. bruožą - negalėdami vykti į pamėgtas vietas, dailininkai, remdamiesi atmintyje giliai įstrigusiais įspūdžiais, tapė "prisiminimų" paveikslus.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder