Romualdo Granausko apysaka "Gyvenimas po klevu" graibstoma bibliotekose

Romualdo Granausko apysaka "Gyvenimas po klevu" graibstoma bibliotekose

Prieš 23 metus išleista Romualdo Granausko apysaka "Gyvenimas po klevu" tapo daugiausia kartų per 2010 m. skaitytojams išduota lietuvių autoriaus grožinės literatūros knyga.

Tai rodo Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūros (LATGA-A) pateikta autorinio atlyginimo paskirstymo už knygų ir kitų leidinių panaudą bibliotekose ataskaita už praėjusius metus.

Iš valstybės biudžeto autoriniams atlyginimams už knygų ir kitų leidinių panaudą bibliotekose paskirstyti ir išmokėti už 2010 metus buvo skirta 321,5 tūkst. litų suma.

Pagal pateiktą ataskaitą, populiariausia užsienio autoriaus grožinės literatūros knyga Lietuvos bibliotekose 2010 m. buvo Malvino Burgesso "Heroinas" (vertėjas A. Patiomkinas).

Populiariausios grožinės literatūros rašytojos tarp Lietuvos bibliotekų skaitytojų pernai buvo Irena Buivydaitė-Kupčinskienė ir Elena De Strozzi. Kiti populiarūs grožinės literatūros kūrinių autoriai: Jurga Ivanauskaitė, Daiva Vaitkevičiūtė, Vytautas Ažušilis, Vytautas Račickas, R. Granauskas, Vytautas V. Landsbergis, Edvinas Kalėda, Justinas Marcinkevičius.

Ataskaitos duomenimis, populiariausia lietuvių autorių mokslinės literatūros knyga 2010 m. tapo Vytauto Pranulio, Arvydo Pajuodžio, Reginos Virvilaitės ir Sigito Urbonavičiaus "Marketingas".

Populiariausia lietuvių mokslinės literatūros autorė - Viktorija Daujotytė. Didelis susidomėjimas ir Arvydo Pajuodžio, Bronislovo Martinkaus, Vytauto Pranulio, Sigito Urbonavičiaus, Gintaro Beresnevičiaus, Algimanto Sakalo mokslinės literatūros darbais. Autorinis atlyginimas už kūrinių panaudą taip pat išmokėtas užsienio grožinės literatūros knygų vertėjams. Daugiausia kartų skaitytojams buvo išduoti Teodoro Četrausko versti užsienio grožinės literatūros kūriniai.

Iš pateiktų duomenų matyti, kad verstinė literatūra lieka daug populiaresnė tarp skaitytojų negu originalioji.

Grožinės literatūros kūrinių iliustratoriams ir knygų dailininkams taip pat paskirstytas autorinis atlyginimas už kūrinių panaudą. Didžiausio susidomėjimo sulaukė Juditos Židžiūnienės, Agniaus Tarabildos, Jokūbo Jacovskio, Gedo Čiuželio, Gintaro Znamerovskio, Alfredos Steponavičienės, Vladimiro Beresniovo, Kęstučio Kasparavičiaus, Romo Oranto, Iljos Bereznicko kūryba.

2010 m. duomenys apie knygų panaudą buvo renkami iš 62 Lietuvos bibliotekų, kuriose yra visiškai įdiegta LIBIS (Lietuvos integrali bibliotekų informacinė sistema). Surinkti duomenys atskleidžia, kad 2010 m. autorinio atlyginimo už knygų ir kitų leidinių panaudą skirstyme dalyvavo 1011 autorių, kurie pateikė paraiškas LATGA-A'i (iš jų 580 knygų tekstų autoriai, 323 vertėjai,

108 iliustratorių ir knygų dailininkų). Autorinis atlyginimas buvo paskirstytas 987 autoriams už 12 tūkst. 554 kūrinius. Per 2010 m. LATGA-A'os duomenų bazėje užregistruotas 51 naujas autorius ir 1741 naujas kūrinys.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder