Tomas S.Butkus: pakrikštytas Pempininkų fontane

Tomas S.Butkus: pakrikštytas Pempininkų fontane

Devintą kartą vykstančiuose Metų knygos rinkimuose vaikų knygų kategorijoje tarp penkių autorių figūruoja ir klaipėdiečio pavardė: Tomas S. Butkus pristato paties iliustruotą mąslią pasaką vaikams "Bumba Dumba ir Visatos sukūrimas".

Studijuoti architektūros į sostinę išvykęs ir čia pasilikęs klaipėdietis, dviejų dukrų tėtis "Vakarų ekspresui" pripažino esantis "betono vaikas": iki trejų metų augęs tarp penkiaaukščių ir devynaukščių Pempininkų rajone, vėliau - Žardininkuose. "Bene ryškiausias vaikystės prisiminimas - kai būdamas trejų metų įkritau į Pempininkų fontaną", - juokėsi.

1975 m. gimęs T. S. Butkus Klaipėdoje baigė 8 vidurinę (dabar "Aukuro" gimnazija) bei Vaikų dailės (dabar Adomo Brako) mokyklas. "11 klasėje pradėjau rašyti eilėraščius, dalyvavau įvairiuose konkursuose, susipažinau su krūva literatų, ir nuo to laiko literatūros nepamirštu... 2000 m. savilaidoje išleidau pieštinę poezijos knygelę "Šuns kojinės", gaila, beveik visi egzemplioriai kažkur dingo", - pasakojo T. S. Butkus, kurio pirmasis poezijos rinkinys "Generuotos kalbos mutacija: poezija" 2003 m. pelnė kūrybiškiausios metų knygos titulą. 2004 m. - klaipėdietis buvo apdovanotas Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto premija.

Kaip jūsų "Bumbą Dumbą" įvertino dukros?

Viena iš mano dukrų, vyresnioji Eleonora Magdalena, kuriai dabar šešeri metai, mane ir inspiravo. Idėja parašyti knygą vaikams gimė iš mūsų pokalbių, bendrų paišymų... Pirma mintis buvo sukurti pirmąją lietuvišką psichodelinę knygą vaikams, vėliau mintį brandinome kartu su bičiuliu iš Islandijos - ketinome išleisti dvikalbę knygą: paraleliai pateikti lietuvišką ir islandišką pasakojimo variantus. Tačiau šios minties įgyvendinti nepavyko. O tai, kas galiausiai pavyko, nevadinčiau psichodeline, gal labiau mąstymo knyga vaikams. Dukroms ji patinka. Apskritai tas Bumba Dumba visada gyvena su mumis.

Kokiai amžiaus grupei priskirtumėt savo kūrinį?

Lankausi Lietuvos mokyklose ir bendrauju su vaikais. Pastebėjau, kad ji aktualiausia 7-11 metų grupei. Jie šiai knygai imliausi.

Iš žmonos Vitalijos, filologės, sulaukėte kritikos?

Taip, žinoma. Nors gal tai buvo labiau bendras darbas, o ne kritika. Su tekstu dirbome mėnesį.

Rašytojas, architektas, knygų dailininkas. Kas širdyje esate labiausiai?

Reikštis tik vienoje srityje nelabai įdomu. Kūrybingo žmogaus pasaulis yra vientisas, ir kokia forma išreiški save - tai tik technikos reikalas. Aišku tai, iš ko duoną valgai, yra amatas, jam reikia skirti daugiausiai laiko, o domėtis gali įvairiomis sritimis. Daugeliui žmonių užsienyje tai norma. Nors ir Lietuvoje žinau rimtų mokslininkų, kurie groja sunkųjį metalą, ir niekas tuo nesistebi. Šiaip pastaruoju metu dažniausiai sėdžiu ant dviejų šakų - kuriu grafinį ir urbanistinį dizainą.

Jūs muzikuojate?

Su bičiuliais esame išleidę tris poezijos ir garso grupės "Betoniniai triušiai" kompaktines plokšteles. Turiu mintį įgarsinti antrąją knygą vaikams.

Rezgate mintį apie dar vieną knygą?

Manau, kad taip. Supratau, kad to reikia ir kad man tai patinka.

Kalbama, kad vaikai dabar mažai skaito. Kaip skatinate savuosius?

Žinau, kad tai daug kam rimta problema. Tačiau mūsų šeimoje viskas truputį kitaip. Manau, jog pomėgis skaityti atsiranda šeimoje, ateina kaip pomėgis ir tampa įpročiu - visa tai pirmiausiai iš tėvų. Pratinti prie knygų vaikus reikia nuo kūdykystės. Suprantu, kad lengviau vaiką pasodinti prie televizoriaus, kad atsiknistų, - juokiasi. - Bet jeigu jau pasodinai - viskas, programa paleista... Po to sunku ką nors padaryti. Iki septynerių metų vaikui sudedame svarbiausius pagrindus.

Kokie skaitymo ritualai vyksta jūsų šeimoje?

Pas mus įprasti vakariniai skaitymai. O televizoriaus mes neturime.

O kaipgi filmukai?

Yra filmukų diena - vaikai gali jų pažiūrėti per kompiuterį. Yra saldainių diena... Televizoriaus dienos nėra, nes nėra televizoriaus. Vyresnioji kartais sako, kad jai nuobodu, bet mes atsakome: susigalvok veiklos. Ir dabar abi su dvimete sese sėdi ir paišo, lipdo...

Kokias knygeles mėgsta jūsų dukrelės?

Stengiamės skaityti tokias, kurios skatintų mąstyti ir kurti. Patinka Gintaro Beresnevičiaus "Kaukučiai ir varinis šernas". Magdalena, - kreipiasi į dukrą, - kokia tavo mėgstamiausia knygutė? Dabar neprisimena... Patinka juokingos? Sako, kad patinka linksmos ir juokingos.

"Dumba Bumba" linksma?

Linksma ir juokinga bus antra knyga, nes iš pradžių mes padarome rimtus dalykus, o jau paskui užsiimame linksmybėmis, - šypsosi.

Už klaipėdiečio knygą galite balsuoti internete (metuknygosrinkimai.skaitymometai.lt) iki vasario 16 d.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder