XIV Klaipėdos pilies džiazo festivalis

XIV Klaipėdos pilies džiazo festivalis


Šiandien, rytoj ir poryt išskirtinė, pasaulinio garso džiazo žvaigždėmis spindinti, XIV Klaipėdos pilies džiazo šventė kunkuliuos tradicinėje, visiems ir kiekvienam atviroje uostamiesčio širdyje - Teatro aikštėje.




Visas tris dienas koncertai prasidės 19 val. ir vyks iki vidurnakčio. Naktinis džiazo vyksmas "jamm session" tradiciškai tęsis džiazo klube "Kurpiai".



Liepos 13 d., penktadienis



Image removed."K.A.S.P. Big Band", Lietuva



K.A.S.P (Krašto apsaugos savanorių pajėgų) bigbendas, vadovaujamas kapitono Ričardo Čiupkovo, 14 metų grojęs vien tik karinius maršus ir pučiamųjų žanro kūrinius, pakeitė savo muzikinę kryptį ir šįvakar pristatys naują koncertinę programą su Egidijumi Sipavičiu, Reda Striškaite, grupe "Biplan", vokaliniu kvartetu "Cappella'A", Ričardu Kukulskiu, Michailu Jablonskiu.


Pirmą kartą po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, 1992 m., šis kolektyvas atstovavo Lietuvos kariuomenei karinių orkestrų festivaliuose Sent Etjeno ir Flerso miestuose, Prancūzijoje.


2002 ir 2004 m. K.A.S.P orkestras tapo tarptautinio pučiamųjų orkestrų festivalio "Zlota Lira", vykusio Rybnike, Lenkijoje, laureatu.


Šiais metais vasario 16-ąją orkestro rokenrolo grupė koncertavo NATO būstinėje Briuselyje, Belgijoje, o birželio- liepos mėn. orkestras dalyvavo 13-ajame tarptautiniame orkestrų festivalyje "Besana Brianza" Italijoje.



"Oleg Kireyev and Exotic Band", Rusija, Ukraina, Moldova, Tatarstan



Image removed.Oleg Kireyev (saksofonas, vokalas, gitara), Valery Panfilov (Moldova, gitara), Victor Matiukhin (Ukraina, bosas), Ildar Nafigov (Tatarstan, mušamieji), Valery Belikov (Ukraina, klavišiniai).



Pasaulinė spauda Oleg Kireyev vadina "rusų muzikos revoliucionieriumi". Jis drąsiai jungia džiazo standartus su egzotišku folkloru, demonstruodamas profesionalumą, improvizacinį meistriškumą ir labai emocionalų, nuoširdų santykį.


Šiandien O. Kireyev reguliariai dalyvauja prestižiniuose Europos festivaliuose, pasirodo garsiausių klubų scenose, jo muzika skamba garsiausiose Rusijos radijo bei televizijos stotyse, ją transliuoja BBC (Didžioji Britanija), Radio Saga (Didžioji Britanija), Freedom (JAV).



"Maceo Parker Band", JAV



Image removed.Maceo Parker (saksofonas), Tooley, Anthony (trimitas), Jefferson, Keith (trombonas), Parker, Corey (vokalas), Boulware, William (klavišiniai), Speight, Bruno (gitara), Curtis, Rodney (bosas), Harvin, Martha (vokalas), Thomas, Jerome (mušamieji), Gilchrist, Andrew (garso inžinierius).



Amerikietis saksofonininkas Maceo Parker yra gyva fankio muzikos legenda. Per pastaruosius penkiolika metų jis pastatė naują, stilistiškai įvairią, tarsi gaivaus vėjo gūsis, fankio imperiją. Jo muzika vingiuoja tarp James Brown 1960-ųjų soulo ir beprotiško George Clinton 1970-ųjų fankio, bet nepamiršta ir švelnaus džiazo bei hiphopo ritmų.


Nuo 1960-ųjų scenoje grojantis atlikėjas solinę karjerą pradėjo 1980-aisiais. M. Parker yra grojęs su tokiomis žvaigždėmis kaip Ray Charles, Ani Difranco, James Taylor, De La Soul, "Dave Matthews Band" ir "Red Hot Chilli Peppers".



"Kuraitis & Friends", Lietuva



Juozas Kuraitis (saksofonas), Vytis Nivinskas (kontrabosas), Rimvydas Paulikas (saksofonas).



Jaunosios kartos džiazo muzikantų trijulė šįvakar ves "jam session" "Kurpiuose". 25-erių metų saksofonininkas Juozas Kuraitis gimė Klaipėdoje, mokėsi E. Balsio menų gimnazijoje, S. Šimkaus konservatorijoje.


Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje baigė Petro Vyšniausko saksofono klasę, šiuo metu studijuoja magistro studijas pas Liudą Mockūną.


Pastarąjį pusmetį studijavo Suomijoje, Helsinkio Sibelijaus muzikos akademijoje. Daug koncertuoja Lietuvoje bei Europoje, yra 6 respublikinių bei tarptautinių konkursų laureatas. Atlikėjas groja ne tik džiazo, bet ir klasikinę, populiariąją, lotynų stiliaus muziką.


Kontrabosininkas Vytis Nivinskas jau dešimt metų groja džiazą, roką, akademinę klasiką bei šiuolaikinę muziką Lietuvoje ir svetur. Baigė Vilniaus konservatoriją, Lietuvos muzikos akademiją. Tobulinosi Carlo Nielseno muzikos akademijoje Danijoje, magistro studijas baigė Čikagos DePaulo universitete. Yra grojęs Danijos, Vokietijos, JAV, Švedijos, Moldavijos, Rusijos festivaliuose bei kituose renginiuose.


Saksofonininkas Rimvydas Paulikas taip pat baigęs studijas DePaulo universitete Čikagoje. Šiuo metu gyvena ir groja įvairių stilių muziką su įvairiomis grupemis ir muzikantais JAV.



Liepos 14 d., šeštadienis



"Rigmor Gustafsson & Trio", Švedija



Image removed.Rigmor Gustafsson (vokalas), Torbjorn Gulz (klavišiniai), Martin Hoper (kontrabosas), Jonas Holgersson (mušamieji).



"Jos siela kalbasi su kitomis sielomis", - apie džiazo daininkę R. Gustafsson rašė Werner Burkhardt, Vokietijos muzikinio laikraščio "Deutche Zeitung" apžvalgininkas, 2004 m. skyręs jai geriausios metų dainininkės titulą už drauge su prancūzų kilmės amerikiečiu pianistu Jacky Terrasson išleistą jausmingą popdžiazo albumą "Close To You".


2003 m. R. Gustafsson su daina "I Will Wait For You" išstūmė iš Švedijos ir Vokietijos džiazo hitų viršūnių Norah Jones. Tais pačiais metais ji pelnė "Swedish Jazz Award" prizą Švedijoje.


2006 m. R. Gustafsson išleido albumą "On My Way To You", kuriame džiazo ritmu interpretavo žymiąsias prancūzų kino režisieriaus Michel Legrand filmų melodijas.


Džiazo vokalą ši daininkė studijavo Karališkojoje Stokholmo muzikos mokykloje, New School ir Mannes College of Music Niujorke.



"Landes Jugend Jazz Orchester Hessen" (LJJO), Vokietija



Šiandien tai vienas geriausių jaunimo džiazo orkestrų Europoje. Šis orkestras davė pradžią daugiau nei 400 jaunų muzikantų. Orkestras koncertavo Rytų Afrikoje, Vengrijoje, Australijoje, Rumunijoje, Pietryčių Azijoje, Pietų Amerikoje, Lenkijoje, Kanadoje, Rusijoje bei Japonijoje.


"Landes Jugend Jazz Orchester Hessen" 1985 m. įkūrė Wolfgang Diefenbach.


LJJO - tradicinis bigbendo sąstatas: penki trimitai, keturi trombonai, penki saksofonai ir ritminė sekcija. Orkestras ne tik atlieka populiarias Duke Ellington ar Count Basie melodijas, bet ir groja specialiai orkestrui sukurtus kūrinius.



Joe Sample trio and Randy Crawford (JAV)



Image removed.Joe Sample (klavišiniai, vokalas), Randy Crawford (vokalas), Jay Anderson (kontrabosas), Adam Nussbaum (mušamieji).



Joe Sample išmoko skambinti pianinu būdamas vos penkerių, o įtaką jo muzikai darė daugybė stilių: gospelas, soulas, bliuzas, Lotynų Amerikos ritmai ir net klasikinė muzika.


Šeštajame dešimtmetyje Joe Sample kartu su trombonistu Wayne Henderson, saksofonistu Wilton Felder ir būgnininku Stix Hooper įkūrė grupę "Jazz Crusaders", kurioje Joe grojo fortepijonu. Aštuntajame dešimtmetyje grupės atliekamas džiazas sumišo su fankiu ir iš pavadinimo iškrito žodis "džiazas". Joe Sample ėmėsi elektrinių klavišų.


Image removed.Ne mažiau sėkminga ir šio muzikanto solinė karjera. Jo atliekama lyrinė ar net estradinė džiazo muzika užkariavo klausytojų širdis.


Vokalistė Randy Crawford išgarsėjo su daina "Street life" 1979-aisiais. 1980 m. ji pelnė Geriausios atlikėjos titulą Tokijo muzikos festivalyje. Nors R. Crawford išleido ne vieną albumą JAV, jos balsas labiau vertinamas už JAV ribų, ypač Didžiojoje Britanijoje.



"Sugar blue", JAV, Italija, Lenkija



Image removed.Jimmie Whiting (Sugar Blue, lūpinė armonikėlė, vokalas), Ilaria Lantieri (bosas, vokalas), Alaberto Gurrisi (klavišiniai), Marek Napiorkowski (gitara), Krysztof Zawadzki (mušamieji).



"Grammy" statulėle apdovanotas lūpinės armonikėlės virtuozas Sugar Blue - vienas geriausių modernaus bliuzo lūpinės armonikėlės meistrų, scenoje dar ir dainuojantis.


Po slapyvardžiu Sugar Blue besislepiantis James Whiting užaugo Harleme, Niujorke. Jo motina buvo šokėja ir daininkė legendomis apipintame Apolo teatre.


Pirmąja lūpine armonikėle jis mokėsi groti pūsdamas kartu su per radiją skambančiomis Bob Dylan ir Styvie Wonderio dainomis, o vėliau įtaką jam padarė tokie džiazo grandai kaip Dexter Gordon ir Lester Young.


Savo karjerą Sugar Blue pradėjo muzikuodamas gatvėje, o 1975 m. įrašė pirmąją plokštelę su legendiniais bliuzo muzikantais Brownie McGhee ir Roosevelt Sykes. Vėliau, atvykęs į Prancūziją, Sugar Blue grojo su grupe "Rolling Stones".


1982 m. grįžęs į JAV Sugar Blue mokėsi groti iš lūpinės armonikėlės virtuozų Big Walter Horton, Carey Bell, James Cotton.


Pasinaudojęs visa savo sukaupta muzikine patirtimi, Sugar Blue sukūrė ultramodernų, iškart atpažįstamą bliuzo stilių, žavintį technika, bet tuo pat metu ir paliečiantį jautrią širdies stygą.


1985 m. už albumą "Blues Explosion" jis gavo "Grammy" apdovanojimą. Jam teko groti daugelyje prestižinių Amerikos, Europos ir Afrikos festivalių, tačiau jis nepamiršta savo ypatingos bliuzo muzikos skleisti klubuose.



"Jazzmaitija", Lietuva



Donatas Bukauskas (trombonas, vokalas), Saulius Šiaučiulis (elektrinis pianinas), Domas Grumbinas (trimitas), Juozas Kuraitis (saksofonas), Laimonas Jančas (bosinė gitara), Mykolas Eiva (mušamieji).



Klaipėdiečiams puikiai žinoma trombonininko, dainininko, naujų, originalių džiazo projektų bei kompozicijų autoriaus D. Bukausko suburta grupė "Jazzmaitija" soluos "jamm sesion" "Kurpiuose".



Liepos 15 d., sekmadienis



"Dainius Pulauskas Group & "Sutaras"



Image removed.Dainius Pulauskas (grupės lyderis, kompozitorius, klavišiniai), Leonid Šinkarenka (bosas), Valerijus Ramoška (trimitas), Rimantas Brazaitis (saksofonas), "Sutaras": Antanas Fokas (tautiniai instrumentai, vokalas), Eimantas Gurskas (smuikas, tautiniai instrumentai, vokalas), Saulius Balsys (klarnetas, tautiniai instrumentai, vokalas), Tautvydas Bradauskas (smuikas, tautiniai instrumentai, vokalas), Vitoldas Sokolnikas (tuba, tautiniai instrumentai, vokalas).



Tai visiškai naujas muzikinis projektas su "world music" etikete. Jo autoriai ir atlikėjai - lietuviškojo "Grammy" analogo "Auksinis diskas - 2004" laureatai - Dainiaus Pulausko grupė ir svarbiausio šalies tradicinės kultūros apdovanojimo "Aukso paukštė - 2004" laimėtojai - tautiškos kapelijos "Sutaras" muzikantai.


Vilniui dedikuoto projekto kompozicijos išvystytos liaudies dainų (kalendorinių, rekrūtų, meilės, vaišių, darbo, vaikų) motyvais.


Klausytojai turės progos pasiklausyti unikalių džiazo rūbais "aprengtų" baladžių, nuoširdaus folkmaršo pasakojimų, lotynų ritmais papuoštų šokių, tradicinio diksilendo, "fussion" ir "hardroko" kompozicijų.



"Client's Funk Society", Šveicarija, Vokietija



Image removed.Dave Feusi (saksofonas, vokalas), Marco Figini (gitara), Petar Wagner (klavišai), Jeanpierre Schaller (bosas), Christian Niederer (mušamieji).



Jų koncertai spinduliuoja energija: skustuvo aštrumo gitaros, puikūs saksofono solo, pulsuojančios boso melodijos ir riebūs mušamųjų ritmai tikrai privers kojas judėti. "The Client's Funk Society" įkaitina net ir šalčiausią publiką.



"Keksi" (Latvija)



Image removed.Alexander Sirtsov "Muravey" (bosinė gitara, grupės lyderis), Roman Vendin (klavišiniai, vokalas), Victor Eunapu (gitara), Arturs Reirs (mušamieji), Eduards Raubishko (saksofonas), Zintis Zvarts (saksofonas), Sandris Skeranskis (trimitas), Uldis Ziedins (trimitas).



Grupę "Keksi" 1997 m. subūrė Alexander Sirtsov. Jau po mėnesio ji ėmė koncertuoti ir sudalyvavo tarptautiniame roko festivalyje Tartu, Estijoje, kituose festivaliuose Latvijoje bei Estijoje.


1999 m. du grupės nariai patraukė į Singapūrą su grupe "Rebel" ir šešis mėnesius koncertavo įvairiuose klubuose. Jiems grįžus į Latviją, "Keksi" vėl atnaujino savo koncertinę veiklą.


Aštuonių muzikantų grupė sulaukė tikros sėkmės - koncertuodavo bent kartą per savaitę, o šventinį gruodžio mėnesį surengė net 22 koncertus! 2004 m. "Keksi" pradėjo bendradarbiauti su žymiu Latvijos impresariumu Rafail Balkin, 2002 m. Eurovizijos nugalėtojos Marie N vadybininku.



"Doudi jazz band", Lietuva



Vytautas Grubliauskas - Kongas (trimitas, vokalas, grupės vadovas), Romualdas Malinauskas (bosinė gitara, vokalas), Algis Kilis (saksofonas, vokalas), Edmundas Federavičius (mušamieji), Arnoldas Jankūnas (klavišiniai).



Kas gi daugiau, jei ne klaipėdiečiai "Doudi jazz band" - pagrindiniai mūsų miesto džiazo dvasios įkvėpėjai ir puoselėtojai - galėtų diriguoti paskutiniajam šio XIV tarptautinio Klaipėdos pilies džiazo festivalio "jamm session" "Kurpiuose"?



Parengė Jurga PETRONYTĖ

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder