Garbinga klausytis plokštelės, už kurią sumokėta

Garbinga klausytis plokštelės, už kurią sumokėta

Neatlaikiusi konkurencinės kovos su internete platinamais nelegaliais kūriniais buvo priversta užsidaryti ne viena didžiulė specializuota muzikos parduotuvė. Bankrutavo ir kone du dešimtmečius gyvavusi bendrovė "Bomba". Specializuotų muzikos įrašų parduotuvių beveik nebeliko. Muzikos vartotojams nutiestas dar vienas kelias naudotis nelegaliai platinamais įrašais.

Legali pasiūla ribota

Kompaktinių diskų prekyba tapo nepaklausi dėl to, kad vartotojai gali rasti gausybę muzikos produkcijos interneto erdvėje. LATGA-A (Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūra) Muzikos kūrinių skyriaus vedėjas Marius Kuzminas sutinka, kad šiuo metu legali pasiūla yra labai ribota ir virtualioje erdvėje klesti piratiniai muzikos įrašai.

"Tačiau kol kas Lietuvoje tokiais griežtais įstatymų pakeitimais kaip užsienyje nekvepia. Pavyzdžiui, Prancūzijoje tris kartus pagautam nelegalią produkciją besisiunčiančiam vartotojui atjungiamas internetas, - pasakojo LATGA-A atstovas. - Lietuvoje tokios prevencijos įvesti turbūt nepavyktų dėl interneto paslaugų tiekėjų lobizmo. Natūralu, kad jiems naudinga juodoji piratinė rinka, nes kuo daugiau žmonės siųsis muzikos, filmų, tuo didesnes pajamas jie gaus."

Bausti piratus sudėtinga

Penkerius metus gyvuojančios Antipiratinės veiklos asociacijos vadovas Vytautas Simanavičius "Vakaro žinioms" pasakojo, kad šiuo metu sudaryta speciali darbo grupė, svarstanti, kaip apriboti vartotojų prieigą prie neteisėtų tinklalapių bei suteikti jiems kuo daugiau legalaus ir teisėto turinio informacijos. Nes internete gaudyti nusikaltėlius ir juos nubausti nėra taip paprasta.

Nors internete nelegaliai muzikos įrašus siunčiasi šimtai tūkstančių vartotojų, pastaraisiais metais svetainių savininkams užvesta apie 20 bylų. Už piratinę veiklą nubausti tik 3-4 interneto vartotojai. Kai kurios bylos buvo nutrauktos dėl policijos pareigūnų žinių stokos ar nevisiškai veikiančių įstatymų.

"Policijai trūko žinių apie naują veiklą. Technologijos eina į priekį, nustatyti svetainių administratorius sunku. Pavyzdžiui, nelegaliai informaciją leidžiantis parsisiųsti interneto tinklalapio savininkas įregistruotas Švedijoje, turtinę naudą gauna Ukrainos pilietis, dažniausiai koks nors asocialus asmuo. O užsakovas apskritai gyvena trečioje pasaulio šalyje. Kol surenki po visą pasaulį išsibarsčiusią informaciją apie tinklalapį, užtrunka laiko", - tikino Antipiratinės veiklos asociacijos vadovas.

Keisti požiūrį

Kiek kitokios nuomonės laikosi Alinos Orlovos vadybininkas Lauras Lučiūnas. Jis mano, kad sugriežtinti įstatymai žmonių mentaliteto nepakeis.


"Pavogti šiais laikais nesunku ir duonos kepalą. Tačiau už tai žmogus tikrai sulauks atsakomybės. O internete nelegaliai parsisiunčiamą informaciją kontroliuoti sunku. Prie kiekvieno kompiuterio nepastatyti po sargybinį", - įsitikinęs L.Lučiūnas.

Anot jo, viskas pasikeistų, jei Lietuvoje žmonės suvoktų, kad muzika yra viena iš ūkio šakų, galinčių valstybei duoti didelį pelną.

"Pavyzdžiui Didžiojoje Britanijoje populiarioji muzika pagal pajamas lenkia automobilių pramonę. Suomijoje rokas geriau laikosi už vieną didžiausių naftos gamybos kompanijų. O grupė U2 yra viena didžiausių Airijos mokesčių mokėtojų. Pas mus stambi ūkio šaka yra degtinės gamyba. Jei kur nors krūmuose verdama naminukė, tas "taškas" greitai uždaromas, nusikaltę žmonės suimami ir nubaudžiami. Valstybė stengiasi saugoti finansiškai naudingą ūkio šaką. Jei mūsų šalyje būtų kitoks požiūris į meną, šis į biudžetą surinktų daugiau mokesčių nei kokia nors "Mažeikių nafta", - įsitikinęs muzikos prodiuseris.

Nyksta muzikos industrija

Dainininkas Gytis Paškevičius mano, kad kompaktinių muzikos įrašų industrija kenčia ne tik dėl kritusio pardavimo ir pasikeitusių vartotojų įpročių visą informaciją nemokamai susižvejoti internete.

"Atlikėjai patys nebeleidžia albumų, nes tai neapsimoka. Kompaktinis diskas atlikėjui atsieina apie 100 tūkst. litų. Nuo pardavimo už "kompaktą" grįžta 50 centų, visa kita suma tenka mokesčiams. Tad kam juos leisti? Kompaktinių diskų prekyba miršta. Nyksta visa muzikos industrija. Tačiau kitaip ir negali būti, jei mūsų valstybėje menas sulyginamas su duobkasio darbu", - sakė G.Paškevičius.

Violeta TARASOVIENĖ - muzikos atlikėja:

Tai, kad bankrutavo "Bomba", rodo smukusį kompaktinių diskų perkamumą. Tačiau nemanau, kad muzikos albumai pasmerkti visai išnykti. Jų galbūt laukia toks pat likimas kaip vinilo plokštelių, kurios po daugelio metų atgimė ir tapo mados ir geros kokybės ženklu.

Albumas yra brangi dainininko vizitinė kortelė. Nors finansiškai šiais laikais jų leisti neapsimoka - muzikantų pajamų šaltiniu tapo ne albumų įrašai, o koncertai. Tačiau nepaisant to, atlikėjams vertėtų leisti savo kompaktines plokšteles dėl išliekamosios vertės.

Jei save vertinčiau ne kaip atlikėją, o kaip paprastą melomaną, man yra garbės reikalas nusipirkti savo mėgstamo dainininko albumą. Kai būname užsienyje, su vyru (Viliumi Tarasovu, - aut. past.) visada perkame sau patinkančių atlikėjų kompaktines plokšteles. Nesisiunčiame muzikos iš interneto. Ir patys nemokamai neplatiname savo dainų virtualioje erdvėje.

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder