Legendinis džiazo muzikantas, pianistas – virtuozas, profesorius, šiuolaikinės ir akademinės muzikos kompozitorius, sukūręs muziką daugiau nei 60 kinofilmų, parašęs trys operas ( 1977 metais Maskvoje profesorius B.Pokrovskis pastatė „Ruda melagė ir kareivis“), kelis baletus ( LNOB teatre – „Baltaragio malūnas“), šešis miuziklus , daugybės džiazo ansamblių įkūrėjas ir lyderis. Dar 1961 metais pradėjo groti džiazo muziką o, būdamas 19 metų ( V.Ganelinas gimė 1944 gruodžio 17) 1963 metais subūrė nestandartinį bigbendą.
1964 trio su A.Melniku ir G.Talu, 1967 metais trio su G.Talu ir V.Tarasovu, o 1971 metais „Ganelin trio“ ( V.Ganelinas, V.Tarasovas, V.Čekasinas ) su kuriuo apvažiavo visą Europą ( išskyrus Albaniją), Kanadą, Kubą, Pietų Ameriką, JAV.
Po fantastiško pasirodymo Berlyno festivalyje 1980 metais Vokiečių džiazo kritikas Joachimas Berendtas apie trio muzikavimą rašė:“Didžiuliu siurprizu tapo „Ganelino trio" iš Sovietinės Lietuvos. Trys muzikantai su užburiančiu energija, grodami maždaug penkiolika instrumentų sukelia klausytojų euforiją.Jie pademnstravo labiausiai nevaržomą ir tuo pačiu labiausiai organizuotą ir profesionaliausią free džiazą, kokį tik per daugelį metų yra tekę girdėti" ("Down Beat", 1980).
1986 metais ypatingos gastrolės JAV – per 20 dienų 17 koncertų 16-koje didžiuosių miestu salėse. Prisimenant tuos V.Ganelino ir jo trio triumfo metus, įvertinant jo didžiulį indėlį į sovietinio ir aplamai džiazo progresą štai ką rašė žurnale EAR(JAV mėnesinis muzikos žurnalas ) amerikiečių muzikos apžvalgininkas Sean Westergaard – „ Ganelinas sovietų džiazui tas pats kas Freudas psichologijai...“
Na ir žinoma, vienas iš labiausiai žinomų kūrinių – nepakartojamas, jau gyva legenda tapęs pirmas lietuviškas ir ,ko gero, geriausias ir populiariausias miuziklas „Velnio nuotaka“, kuris statomas ir iki šiol (2012 metais Klaipėdos muzikiniame teatre ), nors sukūrtas prieš 40 metų. Tai ir įrodo šio kompozitoriaus talentą, kompozitoriaus, kuris visada kartojo ir kartoja – Lietuva mano Kūrybos Tėvynė.
1987 metais,daug kam gan netikėtai, V.Ganelinas su šeima išvyksta gyventi į Izraelį, kur gyvena ir iki šiol. Be abejonės pirmieji metai buvo sunkus, bet tokio neeilinio talento kūrėjui užteko nepilnų metų, kad įsilietų į savo tautiečių kultūrinį, muzikinį gyvenimą. Jau sekančiais 1988-aisias, jis priimamas į Izraelio kompozitorių sąjungą. Netrukus Viačeslavas pradeda pedagoginę veiklą Jeruzalės Muzikos ir Šokio Akademijoj. Muzikos teorija, muzika teatrui ir kinui, solfedžio (džiazo), individualios fortepiono, džiazo kompozicijos pamokos – tai profesoriaus V.Ganelino kasdienė pedagoginė veikla, be to ir nemažas administracinio darbo krūvis - dvi kadencijas buvo katedros vedėju. Daug reiškiasi kaip kompozitorius. V.Ganelinas labai produktyvus: kuria kamerinę, simfoninę muziką , daug rašo muzikos kino filmams ,teatrui, nepamiršta ir vokalinės bei džiazo muzikos. Koncertuoja solo, duetais, trio Izraelyje ir užsienyje ( JAV, Kanada, Italija, Vokietija, Austrija, Šveicarija, Norvegija, Graikija, Rusija, Australija, Prancūzija …). V.Ganelinas vadovauja meistriškumo kursams ir Izraelyje ir užsienyje.Organizuoja džiazo festivalius. “Jazz Globus” International festivalis ,kuri nuo 2002 metų globoja pats V.Ganelinas ypač populiarus.
Mums jo talento gerbėjams, ypač malonu, kad jo kasmetiniai “sugrižimai” į savo Kūrybos Tėvynę, kas kartą primena Slavos didžiulį įndėli į Lietuvos muzikinį gyvenimą. Be jau paminėtos legendinės “Velnio nuotaka” V.Ganelinas savo kūryba visada primena, kad Lietuva nepamiršta, kaip ir Lietuvai Viačeslavas yra savas – 2002 metų Frankfurto knygų mugėje šalia iškiliųjų rašytojų: Jurgos Ivanauskaitės, Sigito Gedos, Tomo Venslovos, šalia avangardinio kino pradininko Jono Meko Lietuvai atstovauti buvo pakviestas ir Viačeslavas Ganelinas, kuris, po penkiolikos metų pertraukos kartu su V.Tarasovu ir V.Čekasinu prisiminė legendinį “Ganelin trio” ir visus ne tik nustebino, bet ir vel priminė pasauliui legendinius 70-80-sius šio trio triumfo metus. 2004 m. už nuopelnus Lietuvai, Slava buvo apdovanotas Vytauto Didžiojo ordino Riteririo kryžiumi.
Nuo 1995 metų Slava kąsmet, kartais ir po keletą kartų per metus. Susitikimai su draugais, koncertai, meistriškumo pamokos. Vien į vis naujus “Velnio nuotaka” pastatymus Slava yra atvykęs , ko gero, septynis kartus.Su Petru Vyšniausku ir Arkadijumi Gotesmanu sukūrė “Trio aljans”, užrašė CD, koncertavo Lietuvoje, Rusijoje,Izraelyje.
1999 metais V.Ganelinas suburia naują trio “Ganelin Trio Priority”, kuriame be jau žinomo partnerio Petro Vyšniausko , mušamaisiais pradeda groti vokietis Klausas Kugelis. Naujasis trio gan greitai tampa ryškiu reiškiniu ne tik Europoje. 2007 metais “Ganelin trio priority”prisistato JAV džiazo pasauliui – Niujorkas Vision Festival , Baltimorėje An Die Mucik, Hiustonas. Baltimorės festivalio metu, publika V.Ganelino su partneriais nepaleidžia nuo scenos, bisuoja, reikalauja toliau muzikuoti.
Cheryl K.Symister – Masterson 2007 metais Jazzreview.com rašė:
“Yra per mažai žodžių, kad galima būtu apibūdinti šį muzikinį spektakį…Ganelino,Vyšniausko, Kugelio aljansas sukuria naują laisvos improvizacijos žodyną, kad kuo daugiau muzikų ieškotu savo kelio ir atrastu savitą balsą muzikoje”.
Pastaraisiais metais ,Lietuvoje, Viačeslavas, dažniausiai koncertavo su “Ganelin Trio Priority”.Keletą kartų, mažose auditorijose jis žavėjo gerbėjus savo virtuozišku grojimu, bei nepaprastai išraiškingomis improvizacinėmis kompozicijomis.
Šį kartą koncertų organizatoriai VšĮ “Didžioji septima” ir, žinoma, pats kūrėjas kviečia į susitikimus
Spalio 26 dieną 19 val.Klaipėdoje Koncertų salėje, o spalio 27 dieną 17 val.Vilniuje – Vilniaus Kamerinio teatro salėje (Konstitucijos 23b ), kuriuose pirmą kartą, vienas garsiausių pasaulio improvizatorių , Viačeslavas Ganelinas pabandys spažindinti Jus, kaip gimsta muzika “čia ir dabar”.
Mieli klaipėdiečiai, pirmoje koncerto dalyje, kompozitorius, atliks savo naujausią kompoziciją skirta Klaipėdos muzikos mylėtojams.Tarp kitko,kiekviename koncerte kaskart skambės visiškai naujas kūrinys, tad praktiškai kiekvienas koncertas tai vis naujas dar negirdėtas kompozitoriaus kūrinys.
Antroje dalyje, visų laukia iki šiol nematytas ne tik Lietuvoje, improvizacinės muzikos gimimo procesas - Viačeslavas Ganelinas, girdėdamas kitų kompozitorių kūrinius su video vaizdais iš “You Tube” didžiuliame ekrane, kurs savo improvizacines kompozicijas girdimos muzikos temomis. Vėl gi, kiekviename koncerte
muzikinės temos iš “You Tube” bus vis naujos.
Iki pasimatymo soliniame Slavos Ganelino koncerte spalio 26 dieną 19 val. Klaipėdos koncertų salėje.
Rašyti komentarą