Klaipėdos „Kultūros fabrike“ duris atvėrė nacionalinio konkurso „Geras dizainas 2017” nugalėtojų darbų ekspozicija. Nors šįmet jau šeštus metus organizuoto konkurso geriausiųjų paroda iki tol buvo surengta ne viename Lietuvos mieste ir netgi užsienyje, Klaipėdoje ji pristatyta pirmą kartą. Stereokamera, išskirtinio dizaino veidrodis, unikalios konstrukcijos basutės, – tai tik keli iš trijų dešimčių eksponatų, kuriuos gali apžiūrėti parodos lankytojai.
„Geras dizainas“ – nacionalinis konkursas, skirtas atrasti geriausiam dizainui šalyje. Kalbėdama apie konkurso idėją, asociacijos „Lietuvos dizaino forumas“ (LDF) vykdančioji direktorė Audronė Drungilaitė pasakojo, kad ji kilo norint pristatyti visuomenei sėkmingus dizainerių ir verslo atstovų bendradarbiavimo pavyzdžius, taip pat parodyti, jog dizainas turi ne tik atlikti estetinę funkciją, bet ir būti naudingas, pagerinti kasdienį žmonių gyvenimą.
Dizainerių ir verslininkų bendradarbiavimo pavyzdžių Lietuvoje, regis, iš tiesų netrūksta – šįmet sulaukta daugiau nei 250 dalyvių paraiškų. Konkursui pateikti darbai suskirstyti į dešimt kategorijų: koncepcija, kostiumo dizainas, mados aksesuarai, baldai ir šviestuvai, produkto / industrinis dizainas, interjero elementai, interjeras, leidinys, paslaugų ir socialinis dizainas, vizualinis identitetas. Tarptautinė komisija, sudaryta iš Latvijos, Lenkijos, Vokietijos ir kitų šalių atstovų, kiekvienoje kategorijoje nominavo po tris kūrinius. Dar vieną nugalėtoją balsuodama išrinko publika. Parodoje iš viso eksponuojamas 31 išskirtinio dizaino darbas.
Pasiteiravus, kodėl darbus vertinančioje komisijoje nebūna nei vieno lietuvio, A. Drungilaitė atsakė, kad taip stengtasi išvengti šališkumo, nes Lietuvoje dizaino rinka yra gana maža ir bene visi vieni kitus gerai pažįsta. Ji pateikė ir dar vieną paaiškinimą: „Iš kitų šalių profesionalų sudaryta komisija yra tam tikras įrankis, skatinantis konkurso tarptautinę plėtrą. Be to, pasitaiko nemažai sėkmės istorijų, kai lietuvių dizainerių darbai yra pastebimi užsienyje, ir, pavyzdžiui, parduotuvės savininkas pasiūlo pas save juos pardavinėti“.
Parodos „Geras dizainas 2017” atidaryme užsiminta ir apie konkurso dalyvių geografinį pasiskirstymą. Pasak organizatorių, paraiškų iš Klaipėdos sulaukiama vos keleto, o aktyviausiai dalyvauja vilniečiai, tad viena didžiausių dilemų – kaip pritraukti dalyvius ir iš kitų regionų. Susirinkusiai publikai priminta, jog konkursas yra atviras visiems, o taip pat jame tikimasi ir aktyvesnio klaipėdiečių dalyvavimo.
Paklausta, kodėl vis dėlto verta apsilankyti parodoje, LDF vykdančioji direktorė paminėjo kelias priežastis. Anot A. Drungilaitės, eksponuojami darbai yra sukurti palyginus neseniai, o kai kurie iš jų anksčiau dar niekur nepristatyti. Be to, pagal profesionalios komisijos išrinktus kūrinius galima susidaryti nuomonę apie šiuolaikines dizaino tendencijas. Kaip dar vieną parodos privalumą ji įvardijo ir tai, jog ekspozicijos lankytojai turi galimybę pasisemti interjero idėjų ir kažką pritaikyti savo namuose, o galbūt ir įsigyti norimą darbą, kadangi dauguma darbų yra realizuoti ir prieinami masinėje gamyboje.
Paroda „Geras dizainas 2017“ Klaipėdos „Kultūros fabriko“ erdvėse veiks iki rugpjūčio 13 dienos.
Rašyti komentarą