Apuolėje danų vikingai kovos su kuršiais

Apuolėje danų vikingai kovos su kuršiais

Šį šeštadienį ir sekmadienį Skuodo rajone, Apuolės piliakalnyje, jau septintą kartą organizuojamas senovės karybos ir amatų festivalis "Apuolė 854". Pirmasis festivalis Apuolėje buvo surengtas dar 2004 metais.

Festivalio organizatoriai senovės kovų brolija "Vilkatlakiai" ir Ylakių kultūros centras šiemet žada įspūdingą reginį - į vikingų laikus nukels viduramžių kariai iš Lietuvos, Lenkijos, Čekijos, Gudijos ir Lenkijos. Pagrindinis festivalio akcentas - inscenizuota danų vikingų kova su kuršiais.

854 m. Švedijos karaliaus kariauna apgulė Apuolę norėdama atimti grobį, kurį kuršiai atkovojo iš danų. Kronikose teigiama, jog kova vyko 8 paras, kol abi pusės pavargo. Tuomet kuršiai atidavė dalį danų grobio švedams, o vikingų kariauna, XI a. kėlusi daug baimės europiečiams, nuo to laiko Lietuvą aplenkdavo iš tolo.

Festivalio svečiai turės progą ne tik stebėti viduramžių kovas, bet ir patys išbandyti jėgas. Medžiotojų stovykloje bus galima savo taiklumą išbandyti šaudant lanku, pabandyti mėtyti į taikinį kovos kirvį ir ietį.

Festivalio metu amatininkai demonstruos savo meną. Bus galima pamatyti, kaip senovėje buvo kalami ginklai, auksakaliai rodys papuošalų gamybos procesą, susirinkusieji galės susipažinti ir su akmens kalimo darbais. Drabužių meistrai mokys nusivyti juostą, nerti adata. Odininkai parodys, kaip senovės žmonės pasigamindavo batus, gertuves, pinigines. Festivalyje bus ir puodų žiedimo meistrų, kurių darbais naudosis vikingų epochos patiekalus gaminantys virėjai. Žolininkai ir žiniuoniai, kurie susidomėjusiems aiškins žolelių veikimo principus.

Festivalyje netrūks ir smagių rungčių - komandinėse beginklių rungtynėse žiūrovai rungsis senoviniuose jėgos ir judrumo žaidimuose, o merginos galės varžytis šauniausios kuršės rinkimuose. Antrąją festivalio dieną bus galima dalyvauti lankininkų varžybose.

Apuolės festivalyje kaip įprasta žiūrovus linksmins folkloro ansambliai. Abi dienas savo pasirodymu džiugins karinio folkloro grupė iš Kauno "Karužė", šį kartą dainuosianti ne tik apie karą, bet ir pasveikinsianti susirinkusius lietuvių liaudies užstalės dainomis. Senovines giesmes pritariant gitaroms atliks Daiva Šeškauskaitė. Vakarop lietuvius pasveikins svečiai iš Latvijos - senojo folkloro grupė "Auli". Skuodo, Mosėdžio ir Barstyčių folkloro ansambliai susirinkusiuosius linksmins visą šeštadienio naktį.

Šventės pabaigą žymės šventosios Apuolės ugnies užgesinimo apeiga ir stipriausių karių kova laive, pilyje bei mūšio lauke.

Festivalio programa

Šeštadienis, rugpjūčio 21 d.:

12 val. Festivalio atidarymas. Apuolės ugnies uždegimas. Didžioji kova (Danų vikingai puola kuršius).

12-19 val. IX a. amatų pristatymas.

14 val. Kario bandymas (rungtynės žiūrovams - bandomasis turės savo kelyje įveikti eilę kliūčių ir kuo greičiau pasiekti nustatytą tikslą).

15 val. Koncertuoja vyrų kuopa "Karužė" (Lietuva). Karių dainos.

16 val. Komandinės beginklių rungtynės (dalyviai ir žiūrovai sudarę komandas rungsis senoviniuose jėgos ir judrumo žaidimuose).

17 val. Koncertuoja Daiva Šeškauskaitė - senovinės giesmės.

18 val. Kovos ratas. Atkrentamosios kovos (festivalio dalyviai kovos dėl geriausio kario vardo).

20.30 val. Koncertuoja "Auli" (Latvija). Senasis folkloras atliekamas būgnais ir dūdmaišiais.

21 val. Didžioji vakaro kova - švedų vikingų ir kuršių kovos dėl Apuolės inscenizacija.

22 val. Folkloro naktis "Dainuokim kartu" su Skuodo, Mosėdžio ir Barstyčių folkloro ansambliais. 

Sekmadienis, rugpjūčio 22 d.:

12 val. Šauniausios kuršės rinkimai.

12-19 val. IX a. amatų pristatymas.

13 val. Lankininkų rungtynės.

14 val. Kovos ratas (finalas). Kovodami įvairiais ginklais kariai išsiaiškins stipriausią.

15 val. Koncertuoja vyrų kuopa "Karužė" - girtuoklių dainos.

16 val. Stipriausios draugovės kova (5 karių draugovės kausis su priešininkais laive, mūšio lauke ir pilyje).

18 val. Festivalio uždarymas. Apuolės ugnies gesinimas.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder