„Muzė veža į Prano Domšaičio galeriją!“

„Muzė veža į Prano Domšaičio galeriją!“

Rugpjūčio 25 d., penktadienį, 11.10 val., nuo Menų fakulteto stotelės, (Liepų g.), 10 maršruto autobuse vyks Prano Domšaičio galerijos interaktyvios ekspozicijos pristatymas. Ekspozicija veiks iki šių metų pabaigos.

Prano Domšaičio galerijos pasididžiavimas – iš Mažosios Lietuvos kilusio tapytojo ekspresionisto P. Domšaičio (1880–1965) nuolatinė kūrybos ekspozicija. 665 dailininko kūrinius 1989–2006 metais Lietuvai padovanojo ir Lietuvos dailės muziejui perdavė saugoti Lietuvių Fondas, veikiantis JAV. P. Domšaitis, Karaliaučiaus dailės akademijos auklėtinis, po Pirmojo pasaulinio karo išgarsėjo Vokietijoje, po Antrojo – sulaukė pripažinimo Pietų Afrikoje. Jis yra vienas ryškiausių XX a. lietuvių išeivijos dailininkų. Nuolatinėje P. Domšaičio kūrybos ekspozicijoje rodomi 285 rinktiniai kūriniai – aliejiniai paveikslai, pastelės, akvarelės, piešiniai, ofortai, litografijos, net siuvinėtos kompozicijos. Ekspoziciją papildo XIX amžiaus pabaigos – XX amžiaus pradžios baldai, pagaminti pamario krašte.

Savaime suprantama, kad svarbiausias interaktyvios ekspozicijos autobuse akcentas – Prano Domšaičio kūryba. Ji pristatoma ir per  trijų „Muzė veža“ personažų – Pieštuko, Teptuko ir Molberto – nuotykius, patirtus keliaujant po kūrybos erdves. Jų kelionė pateikta kaip linksmas, komikso elementų turintis pasakojimas. P. Domšaičio sudėtingą gyvenimo ir kūrybos kelią atspindi jo paveikslų kelias per pasaulį nuo Mažosios  Lietuvos per Karaliaučių, Berlyną, Austrijos kaimelį Rėtisą iki Pietų Afrikos, Keiptauno ir iki Lietuvos, Klaipėdos.  Paveikslų kelias  pateikiamas kaip  chronologinė juosta, kurioje įvardijami minėtų vietovių atstumai nuo uostamiesčio.  Cituojamos dailininko mintys apie meną  padės geriau suprasti jo kūrybos pasaulį.

Keliaujantys autobusu „Muzė veža į Prano Domšaičio galeriją“ virtualiai susipažins su visomis Prano Domšaičio galerijos ekspozicijomis. Juk galerijoje veikia vieno žymiausio lietuvių marinisto Česlovo Janušo (1907–1993) tapybos ekspozicija „Prie Baltijos ir prie Atlanto“, Vytauto Kašubos (1915–1997) skulptūrų ekspozicija „Žmogaus misterija“. Unikalios savamokslės dailininkės Lidos Meškaitytės (1927–1993) akvarelines miniatiūros rodomos turtingoje XVI–XX a. miniatiūrų ekspozicijoje. Lankytojų dėmesio nestokoja peizažai, eksponuojami ilgalaikėje parodoje „Nuostabioji žemė. Dailininkai Rytų Prūsijoje. XIX a.–XX a. pirmos pusės tapyba ir grafika iš Aleksandro Popovo rinkinio“. Ne mažiau įdomi paroda „Dionyzo Varkalio kolekcija. Iš Lietuvos dailės muziejaus Klaipėdos krašto XIX–XX a. taikomosios dailės rinkinio“.

Autobuso „ekspozicijoje“ keleiviai ne tik pamatys galerijoje eksponuojamų kūrinių reprodukcijas – taip pat bus aptariami ir aiškinami vaizduojamosios dailės terminai. Už dalyvavimą ir žinias, žinoma, laukia dovanos – specialūs projekto „Muzė veža“ ženkliukai bei kvietimai į galeriją.

Nuo pavasario jau veikia kitų trijų projekte „Muzė veža“ dalyvaujančių - Lietuvos Jūrų, Laikrodžių bei Mažosios Lietuvos istorijos muziejų - interaktyvios autobusų vidaus ekspozicijos.

Rugsėjo 2, 15, 16 ir 23 dienomis skirtinguose miesto rajonuose vyks 4 dideli projekto renginiai vietos bendruomenėms bei svečiams. Renginiuose bus pristatomos konkrečiam Klaipėdos rajonui aktualios miesto istorijos muziejinės vertybės ar paveldo objektai.

„Muzė veža“ tai – projektas, kuris jungia keturis Klaipėdos muziejus: Lietuvos jūrų, Mažosios Lietuvos, Laikrodžių ir Prano Domšaičio galeriją. „Muzė veža“ autobusai – keleivinio miesto transporto dalyviai, ne tik vežantys miestiečius nustatytais maršrutais, bet ir savo keleivius paverčiantys muziejų lankytojais.

Projektą iš dalies finansuoja Klaipėdos miesto savivaldybė pagal programą „Klaipėda - Lietuvos kultūros sostinė 2017“ .

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder