Muzikinio paveldo pėdsakais

Muzikinio paveldo pėdsakais

Festivalis „Salve Musica“ tęsiasi. Jo programa „Netikėti susitikimai“ suburs publiką paklausyti, kaip keturi jauni, bet jau gerai žinomi Lietuvos muzikai iš užmaršties prikelia Lietuvos žydų muzikinio paveldo klodus. Dalia Dėdinskaitė (smuikas), Glebas Pyšniakas (violončelė), Robertas Lozinskis (fortepijonas) ir Marius Šinkūnas (vibrafonas) vakaro metu pristatys ir kompaktinę plokštelę, kurioje užfiksuoti Lietuvos ar su ja susijusių žydų kompozitorių kamerinės muzikos kūriniai smuikui, violončelei, fortepijonui ir vibrafonui. Visa tai – koncerte, kuris vyks gruodžio 12 d., antradienį, 18:30 val., Klaipėdos koncertų salės I a. fojė.

Pasak programos atlikėjų, „daugiau kaip 600 metų Lietuvos žydai (litvakai) ženkliai prisidėjo prie Lietuvos ir kaimyninių šalių vystymosi, kol Holokausto tragedija sunaikino ar privertė pasitraukti beveik 95 proc. jų aktyvios bendruomenės. Nepaisant to, litvakų palikuonys iki šių dienų pasklidę po visą pasaulį. Apie juos ir jų kūrybą nemažai kalbėta ir rašyta, tačiau geriausias būdas muzikai išlikti gyvai yra jos skambėjimas, nuolatinis gyvas atlikimas. Tokiu būdu kūryba pasiekia klausytojų širdis ir protus.“ Ši programa – prasmingas ir nuoširdus atlikėjų siekis sujungti praeitį ir dabartį, vaikštant Lietuvos žydų muzikinio paveldo pėdsakais. Tarp koncerte atliekamų kūrinių autorių – Anatolijus Šenderovas, Aaronas Coplandas, George‘as Gershwinas, Benny Goodmanas, Viačeslavas Ganelinas ir kiti.

Viena ryškiausių jaunosios kartos Lietuvos smuikininkių, respublikinių ir tarptautinių konkursų laureatė Dalia Dėdinskaitė koncertavo daugelyje Europos valstybių, JAV bei Naujojoje Zelandijoje, grojo solo su Lietuvos nacionaliniu, Lietuvos valstybiniu simfoniniais, „Dresdner Kapellsolisten“, Klaipėdos kameriniu ir kitais orkestrais. Ji daug koncertuoja su Glebu Pyšniaku ansamblyje „Duettissimo“, Nuo 2014 m. duetas rengia forumą „Ars Lituanica“, kuriame jauniems talentams veda meistriškumo kursus, drauge su jais koncertuoja. Šiuo metu D. Dėdinskaitė ir G. Pyšniakas yra Klaipėdos kamerinio orkestro koncertmeisteriai, Dalia taip pat dirba didžiausiame pasaulyje muzikos universitete Vienoje profesoriaus Christian Altenburger klasės asistente.

Būdamas keturiolikos Glebas Pyšniakas kaip solistas debiutavo su Lietuvos kameriniu orkestru, diriguojant maestro Sauliui Sondeckiui. Šiandien jis pasirodo garsiausiose pasaulio salėse. Violončelininkas griežė solo su Maskvos konservatorijos, Lietuvos nacionaliniu, Lietuvos valstybiniu, Porto simfoniniais, Lietuvos, Šv, Kristoforo, Vidžemės, Klaipėdos kameriniais, „Sinfonietta Riga“ ir kitais orkestrais. G. Pyšniakas yra daugelio nacionalinių bei tarptautinių konkursų laureatas.

Pianistas Robertas Lozinskis pelnė laureato apdovanojimų ir Grand Prix įvairiuose tarptautiniuose konkursuose Didžiojoje Britanijoje, Čekijoje, Graikijoje, Vokietijoje, Italijoje, Latvijoje bei Lietuvoje. 2015 m. festivalio „Newbury Spring“ surengtame „Sheepdrove“ pianistų konkurse R. Lozinskis laimėjo geriausio Didžiosios Britanijos pianisto studento apdovanojimą; tais pačiais metais Tarptautiniame M. K. Čiurlionio pianistų konkurse pelnė I premiją, publikos simpatijų bei specialų prizą už geriausiai atliktus M. K. Čiurlionio kūrinius.

Vibrafonininkas Marius Šinkūnas yra grojęs su Lietuvos nacionaliniu, Kauno simfoniniu, Vokietijos–Skandinavijos simfoniniu, Jungtiniu Baltijos šalių, Šv. Kristoforo, Klaipėdos kameriniais orkestrais. Atlikėjui šypsojosi sėkmė ir respublikiniuose bei tarptautiniuose konkursuose. M. Šinkūnas veda vibrafono meistriškumo pamokas Sankt Peterburgo meno licėjuje, koncertuoja su džiazo, šiuolaikinės ir klasikinės muzikos atlikėjais. Pastaruoju metu jis ne tik aktyviai koncertuoja, dirba pedagoginį darbą B. Dvariono dešimtmetėje muzikos mokykloje, bet ir veda muzikines radijo laidas per LRT „Klasikos“ programą.

Muzika gyvuoja tol, kol skamba koncertuose ir žmonių širdyse. Gražų advento vakarą prisijunkime prie talentingų muzikų ir kartu pakeliaukime muzikinio paveldo pėdsakais!

 

 

 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder