Nijolė Narmontaitė, aktorė:
Per praėjusius metus buvo susikaupę tiek darbo, kad televiziją žiūrėjau tikrai labai retai. Nors negaliu pasakyti, kad manęs televizija nedomintų. Tikrai visada žiūriu žinias. Meluočiau, jeigu sakyčiau, kad nepasižiūriu kitų laidų. Tiesiog dėl užimtumo žiūriu televiziją mažiau, negu anksčiau žiūrėdavau.
Televizijoje yra nemažai dalykų, kurie man nepatinka. Pirmiausia, kai prisėdu prie televizoriaus, tai man susidaro įspūdis, kad visa televizija remiasi skandalais. Kad pritrauktų žiūrovą, net pati nekalčiausia laida pristatoma labai skandalingai. O laidų anonsai dažnai neatitinka turinio. Mane tai labai negatyviai veikia. Kodėl televizijos mano, kad tik skandalais gali prie ekranų pritraukti žmonių? Kodėl žmones reikia taip gąsdinti? Nuolat skelbiama, kad kažkas kažką užmušė, primušė ar apvogė. Negana to, viskas sutirštinama ir dar pateikiama kartu su neskoningais vaizdais. Mane tai tikrai veikia negatyviai.
Aš dabar važinėju po Lietuvą ir pristatinėju savo naują knygą. Važinėdama matau, kaip žmonės yra išsiilgę gerumo. O juk dabar net neįmanoma surasti pokalbių laidos, kurioje būtų normaliai su žmogumi kalbamasi. Kodėl tokia populiari buvo Gražinos Balandytės kulinarinė laida „Ponios Gražinos virtuvė“? Ten žmonės tiesiog gamindavo valgį ir gamindami jį kalbėdavo apie gyvenimiškus dalykus. Ir žmonės ganėtinai išsikalbėdavo, įsileisdavo į širdį. Buvo įdomu tokias laidas stebėti. Žmonės yra pasiilgę geros pokalbių laidos, kuri atskleistų žmogų. Juk ne viskas pas mus yra taip blogai. Kodėl viską reikia rodyti tik juodai? Žmonės išsiilgę gerumo, šviesos.
Aš vertinu tas laidas, kuriose žmonės kažko siekia, mokosi. Žinoma, pirmiausia visus aukščiausius balus atiduočiau laidai „Auksinis balsas“. Komisijos kompetencija šią laidą daro labai kultūringą. Čia tikrai jaučiasi, kad norima padėti dalyviams, o ne juos išjuokti, išsityčioti iš žmogaus, kaip daroma šokių projekte. O šokių projektas galėtų būti nepaprastai įdomus. Juk šokis irgi yra žmogaus siekiamybė save patobulinti, bet tegul nepyksta komentatoriai ir komisijos nariai, bet, pasižiūrėjus šokių laidą, norisi iš karto išjungti televiziją, nes ji kupina patyčių ir nepagarbos žmogui.
Aišku, yra laidų, kurios pritraukia žmones. Pavyzdžiui, aš visada stengiuosi pasižiūrėti talentų ir dainavimo šou. Kita vertus, reitingai, apie kuriuos tiek daug kalba televizijos, mano manymu, yra išpūsti. Manau, tai yra mažos saujelės reitingavimas, o ne visos Lietuvos bendras reitingas.
Bet kurios laidos kūrėjas turi pasižiūrėti pro savo prizmę. Ar jis pats nori žiūrėti skandalingą laidą? Ar reikia remtis vien tik skandalais ir iš kiekvieno įvykio išpūsti burbulą? Neva tai pritraukia žiūrovų? Kodėl mąstoma, kad tiktai negatyvas gali pritraukti? Manau, reikėtų kelti kultūrinį televizijos lygį ir iš pradžių bent jau paieškoti kontrastų, ne vien tik juodomis spalvomis viską paišyti.
Ypač tie, kurie turi vaikų, tegul išeina iš tos pozicijos ir pasižiūri iš šono. Juk tos baisios laidos tikrai yra dažnai žiūrimos vaikų. Argi tai nėra svarbu? Gal nuskambės labai aukštai, bet argi mūsų ateitis nėra svarbi? Kuo labiau mes primityvinsime savo publiką, tuo ji mažesnį supratimą turės ir manys, kad giliau, iš esmės užkabinti problemą negalima. O iš tikrųjų galima. Tai žmonėms yra įdomu. Aš tuo įsitikinau. Žmonės prisipažįsta: „Mes pavargome nuo tų dirbtinai sukuriamų, skandalingų įvykių.“
Gaila ir dėl to, kad biudžetai šiuo metu neleidžia išvešėti, išsivystyti lietuvių kinui. Labai norėtųsi, kad ir tas rimtasis, didysis Lietuvos kinas būtų gilesnis. Jeigu kinas turėtų didesnį finansavimą, tikrai turėtų daugiau galimybių tinkamai atsiskleisti. Turime puikių režisierių, manau, tikrai mūsų kinas būtų aukšto lygio. O serialuose reikėtų tikrai labai vengti skubotumo. Lietuvoje yra buvę labai gerų serialų ir aš tikiuosi, kad tokių dar bus sukurta.
Linkėčiau televizijai daugiau eiti į gylį, o ne slysti paviršiumi. Man atrodo, televizijoje ypač trūksta gilių laidų, kurios atskleistų asmenybes, įdomius žmones. Lietuvoje yra tiek puikių kūrėjų, gydytojų, architektų, sportui, kultūrai nusipelniusių žmonių. Tuos žmones reikėtų labiau pažinti, tada kitiems atsirastų siekiamybė. Gal kiti pasižiūrėję laidas suprastų, ko reikia siekti gyvenime, kad reikia sekti teigiamais pavyzdžiais.
Parengta pagal priedą „TV publika“
Rašyti komentarą