Jos turto vertė, priklausomai nuo skaičiavimo principų (įskaitant arba ne nekilnojamąjį turtą, priklausantį karališkajai dinastijai, šeimos antikvarinę kolekciją etc.), svyruoja tarp 300 milijonų dolerių ir 10 milijardų svarų sterlingų.
Remdamasis britų heraldiniu almanachu "Almanach de Gotha", žurnalas "Forbes" sudarė 15 turtingiausių planetos monarchų sąrašą pagal jų turimą turtą 2013 m. sausio 29 d.
1. Britanijos karalienė Elžbieta (Elizabeth) II
Amžius: 85 m. Valdymo pradžia: 1952 m. Turtas: 60 mlrd. svarų sterlingų (94,8 mlrd. dolerių)
Tradiciškai britų karalienės turtai apskaičiuojami neįtraukiant tų unikalių objektų, kurie traktuojami kaip valstybės nuosavybė, tad suma išeina gana kukli - vos keletas šimtų milijonų dolerių. Tačiau įskaičiavus Bekingemo, Kensingtono, Sent Džeimso ir Holiruso rūmų, Vindzoro pilies ir kitų nekilnojamojo turto objektų, kurie yra monarchų šeimos nuosavybė, vertę, taip pat karališkosios meno kūrinių kolekcijos kainą, britų monarchė užima pirmąją vietą pačių turtingiausiųjų pasaulio kolegų draugijoje.
2. Abu Dabio emyras šeichas Chalifas bin Zajedas Al Nahjanas (Khalifa bin Zayed Al Nahyan)
Amžius: 64 m. Valdymo pradžia: 2004 m. Turtas: 30 mlrd. svarų (47,4 mlrd. dol.)
Abu Dabio šeichas ir Jungtinių Arabų Emyratų prezidentas turtingas dėl jo šalyje išgaunamos naftos. 80 proc. JAE naftos atsargų sutelkta būtent Abu Dabio emyrate. Be to, Chalifas gauna neblogas pajamas investuodamas savo lėšas į įvairias pasaulio ekonomikos šakas.
3. Tailando karalius Bhumibolas Aduljadedžas (Bhumibol Adulyadej)
Amžius: 84 m. Valdymo pradžia: 1946 m. Turtas: 28 mlrd. svarų (44,24 mlrd. dol.)
Tailando monarchas ne tik vienas iš turtingiausių pasaulyje, bet ir vienas uoliausių: nemažą savo turto dalį jis išleido daugiau nei 3000 žemės ūkio projektų sukurti ir realizuoti. Nieko nuostabaus: karalius "paraleliai" vadovauja Karališkajai Tailando nekilnojamojo turto agentūrai, kuri valdo daugybę šalies žemės. Be to, pasaulyje plačiai žinoma karališkoji brangakmenių kolekcija, kuri turi rimtos įtakos monarcho turto dydžiui.
4. Saudo Arabijos karalius Abdula Azizas ibn Saudas (Abdullah bin Abdul Aziz Saud)
Amžius: 87 metai Valdymo pradžia: 2005 m. Turtas: 40 mlrd. svarų (63,2 mlrd. dol.)
Saudo Arabijos turto pagrindas - nafta, kurios pardavimas atneša šiai valstybei apie 1 mlrd. dol. per parą. Be to, Abdula turi didžiulį žirgyną, kuriame surinkti geriausi arabų žirgai (monarchas garsėja kaip aistringas jodinėtojas ir jojimo klubo įkūrėjas Rijade), ir neblogą garažą, kuriame dauguma automobilių - antikvariniai arba išskirtiniai.
5. Dubajaus emyras šeichas Mohamedas bin Rašidas Al Maktumas (Mohammed bin Rashid Al Maktoum)
Amžius: 62 m. Valdymo pradžia: 2006 m. Turtas: 25 mlrd. svarų (39,5 dol.)
Dubajaus emyras šiuo metu taip pat užima JAE ministro pirmininko postą ir taip pat, kaip ir Saudo Arabijos karalius, garsėja savo žirgais: jo žirgynas laikomas vienu didžiausių ir brangiausių pasaulyje. Žinoma, nemažą jo turto dalį sudaro naftos atsargos, kuriomis gali didžiuotis Dubajus, taip pat pajamos iš investicijų į įvairias pasaulio ekonomikos sritis.
6. Brunėjaus sultonas Hasanalas Bolkiahas (Hassanal Bolkiah)
Amžius: 65 m. Valdymo pradžia: 1967 m. Turtas: 24 mlrd. svarų (37,92 mlrd. dol.)
Garsiausias Brunėjaus sultono turtas (be naftos, kuri išgaunama jo šalyje) - automobilių kolekcija: nuo 3000 iki 6000 mašinų. Daugelio iš jų buvo pagamintos tik ribotos partijos arba apskritai vienetiniai egzemplioriai. Garsūs ir sultono rūmai Istana Nurul Iman (Šviesos rūmai), kurių plotas - daugiau nei 200 000 kv. m. Juose yra 1788 apartamentai ir 257 kambariai.
7. Nyderlandų karalienė Beatričė (Beatrix)
Amžius: 74 m. Valdymo pradžia: 1980 m. Turtas: 10 mlrd. svarų (15,8 mlrd. dol.)
Tradiciškai Nyderlandų karalienės turtas vertinamas 300 mln. dol. - bet neįskaitant kompanijos "Royal Dutch Shell" karališkosios akcijų dalies (ji sudaro 25 proc.), taip pat meno kolekcijų bei juvelyrinių dirbinių vertės. Jeigu skaičiuosime ir šį turtą, Beatričės, neseniai paskelbusios apie savo pasitraukimą iš sosto, turtas sudaro 30 kartų didesnę sumą ir leidžia jai įžengti į turtingiausių pasaulio monarchų dešimtuką. (Nuotraukoje - su sūnumi.)
8. Kuveito emyras Saba Al Ahmadas Al Džaberas Al Saba (Sabah Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah)
Amžius 82 m. Valdymo pradžia: 2006 m. Turtas: 9 mlrd. svarų (14,22 dol.)
Kasdienę šeicho Sabos "stipendiją" sudaro jo dalis iš naftos pardavimo pajamų - 188 mln. dol., o būtent šios išmokos yra Kuveito monarcho turto pagrindas. Tačiau emyras gerai suvokia, kad naftos resursai išsemiami, todėl jau dabar stengiasi paruošti savo šalį gyvenimui postnaftinėje epochoje inicijuodamas ekonomines reformas, kurių pagrindas - žemės privatizavimo taisyklių supaprastinimas ir sąlygų pritraukti užsienio investicijų palengvinimas.
9. Kataro emyras šeichas Hamadas bin Kalifas Al Tanis (Hamad bin Khalifa Al Thani)
Amžius: 60 m. Valdymo pradžia: 1995 m. Turtas: 7 mlrd. svarų (11,06 mlrd. Dol.)
Dabartinis Kataro emyras atėjo į valdžią nuvertęs savo tėvą, neapdairiai išvykusį ilsėtis į Šveicariją. Tarp savo kolegų Artimuosiuose Rytuose Hamadas turi progresyvaus lyderio reputaciją. Jam valdant Kataras pirmasis iš regiono valstybių suteikė rinkimų teisę moterims. O savo ir taip nemažo turto augimą emyras garantavo reformavęs šalies naftos ir dujų sektorių ir sudaręs idealias sąlygas užsienio investicijoms iš didžiausių pasaulio gavybos kompanijų.
10. Omano sultonas Kabusas ben Saidas (Qabus bin Said as-Said)
Amžius: 71 m. Valdymo pradžia: 1970 m. Turtas: 6 mlrd. svarų (9,48 mlrd. Dol.)
1970 m. Kabusas ben Saidas suvienijo Maskato sultonatą bei Omano imamatą ir paskelbė, kad sukuriamas Omano sultonatas. Tai dar vienas naftos turto valdytojas. Be to, nemažą jo turto dalį sudaro 1972 m. pastatyti karaliaus rūmai Qasr Al Alam su vaizdu į pagrindinį Maskato uostą, ir keletas jachtų (tarp jų - 155 metrų "Al Said", pavadinta šeimininko garbei), priklausančių karališkajam laivynui.
11. Bahreino karalius Hamadas bin Isa Al Chalifas (Hamad bin Isa Al Khalifa)
Amžius: 62 m. Valdymo pradžia: 2002 m. Turtas: 3,5 mlrd. svarų (5,53 mlrd. dol.)
Dar vienas aistringas arabų žirgų mylėtojas. 1977 m. Hamado įkurtas Amirio žirgynas po metų buvo įtrauktas į Pasaulinę arabų žirgynų organizaciją ir yra vienas brangiausių pasaulyje. Bahreino karaliaus turtų pagrindas - nafta, kaip ir kitų jo kolegų Artimuosiuose Rytuose, taip pat pajamos iš tarptautinių investicijų, kuriomis rūpinasi specialus karališkasis fondas.
12. Lichtenšteino kunigaikštis Hansas Adamas II
Amžius: 67 m. Valdymo pradžia: 1989 m. Turtas: 4 mlrd. svarų (6,32 mlrd. dol.)
Pagrindinis dabartinio nedidelės Alpių valstybės valdovo turto šaltinis - šeimos bankas LGT. Be finansinių pajamų, skaičiuojant Hanso Adamo turtą reikia turėti galvoje ir keletą 17 amžiaus rūmų Vienoje, unikalią šeimos meno kūrinių kolekciją, surinktą per 400 metų, taip pat daugiau nei 20 000 ha žemės.
13. Didysis Liuksemburgo hercogas Anri (Henri)
Amžius: 56 m. Valdymo pradžia: 2000 m. Turtas: 3 mlrd. svarų (4,74 mlrd. dol.)
Kitaip nei Artimųjų Rytų monarchai, kurie savo turtus susikrovė iš naftos, jų kolegos Europoje negali pasigirti tokiais šaltiniais. Štai ir Liuksemburgo hercogas Anri, Belgijos karaliaus Alberto II sūnėnas, valdo turtą, kurį sudaro banko indėliai, aukso atsargos ir nekilnojamasis turtas, taip pat įvairių pramonės kompanijų akcijos. Beje, dalį savo pajamų Anri skiria laukinės gamtos, pirmiausia - unikalių Galapago salų - apsaugai.
14. Monako kunigaikštis Albertas II
Amžius: 53 m. Valdymo pradžia: 2005 m. Turtas: 2,5 mlrd. svarų (3,95 mlrd. dol.)
Kunigaikščio šeimos surinkta meno kūrinių kolekcija - Monako valdytojo turto pagrindas. Be jo, jis turi brangią antikvarinių automobilių bei markių kolekciją ir gauna nemenkas pajamas iš Monte Karlo kazino veiklos. Kunigakštis Albertas II yra Monako princo Renė (Rainier) III ir amerikiečių aktorės Greisės Keli (Grace Kelly) sūnus. (Nuotraukoje - su žmona princese Šarlene (Charlene).)
15. Izmailitų-nizaritų imamas Aga Hanas (Aga Khan) IV
Amžius: 75 metai Valdymo pradžia: 1957 m. Turtas: 2 mlrd. svarų (3,16 mlrd. dol.)
Imamas Aga Hanas vadovauja didžiulei izmailitų-nizaritų bendruomenei (šiitų islamo šakos izmailitų atšaka), gyvenančiai Indijoje, Omane, Sirijoje, Tadžikijoje ir Zanzibare. Nors nizaritai neturi savo valstybės, jų dabartinis vadovas prilyginamas monarchui: nuo 1957 m. jis puikuojasi titulu "Jo didenybė", dovanotu jam Elžbietos II. Aga Hanas IV - 900 grynaveislių arabų arklių bandos savininkas. Tai kartu su vieno iš britų žirgų aukciono namų dalimi garantuoja jam metines 300 mln. įplaukas. Dar reikia pridėti pajamas iš keleto jam priklausančių viešbučių ir aviakompanijų, taip pat iš investicijų į turizmo verslą Sardinijoje (būtent Aga Hano pastangomis Smaragdinė pakrantė nuo 1960 m. pavirto prabangaus poilsio zona) ir didelių pramonės kompanijų akcijas.
Parengė Aras MASIULIS
Rašyti komentarą