Ledo užgrūdinti kūdikiai

Ledo užgrūdinti kūdikiai

Kiekvieną žiemos sekmadienį būrys moterų Sankt Peterburge susitinka prie užšalusio ežero ir maudosi lediniame vandenyje. Daugelis su savimi atsiveda mažus vaikus, kai kurios yra nėščios. Kartu ateiti gali ir jų vyrai bei draugai. Iš esmės šis keistas paprotys Rusijoje ir Skandinavijoje nėra naujas: visi yra matę, kaip žmonės patenkinti plaukioja tarp ledo lyčių ar voliojasi sniege, apsirengę tik maudymosi kelnaitėmis. Paprastai tai būna stori ir pagyvenę vyrai, tikri ruoniai. Tačiau jaunos moterys su bikiniais? Linksmos motinos su kūdikiais, patiriančiais tokį pat šalčio šoką kaip ir jos? Ar tai gali būti gerai?

Iš netinkuoto plytų pastato ant ežero kranto išeina graži tamsiaplaukė taškuotu maudymosi kostiumu, apsiavusi guminėmis šlepetėmis ir žengia per sniegą. Ant kairiosios rankos ji laiko rubuilį kūdikį, dešiniąja veda mažą mergaitę. Tai 28-erių Ana Smirnova, namų šeimininkė iš Sankt Peterburgo, su ketverių dukra Nastia ir dešimties mėnesių Nika. Nastia mūvi gėlėtas apatines kelnytes, Nika yra nuogutėlė. Šviečia saulė, belapiai beržai ant sniego meta ažūrinius šešėlius. Termometras ant namo sienos rodo 10 laipsnių šalčio. Iš pastato išeina daugiau maudymosi kostiumais vilkinčių moterų, kai kurios su vaikais, kitos vienos. Viduje jos nusimetė kelis žieminių drabužių sluoksnius ir išsikaitino garinėje pirtyje. Dabar jos pasiruošusios patirti malonumą, kuris prasideda gaivinančiu dušu. Už kelių metrų nuo kranto, storame ežero lede išmušta maždaug stalo dydžio eketė. Jauna moteris tamsiai mėlynu dviejų dalių kostiumėliu panardina į vandenį skardinę vonelę ir - ūžt! Ledinis vanduo šliūkšteli ant mamų ir vaikų. Paskui dar kartą - vien nuo tokio vaizdo užgniaužia kvapą. Moterys prunkščia ir juokiasi, didesnieji vaikai nejučia bando pasislėpti už motinų kūnų, kūdikiai muistosi glėbiuose. Tačiau dušas baigėsi. Keturmetė Nastia tempia mamą prie eketės krašto, kur į ežero dugną įkaltas baslys. A.Smirnova sėdasi šalia jo ant ledo, nuleidžia kojas į vandenį ir, tvirtai laikydama mažylę Niką, nuslysta į vandenį. Vanduo siekia jai iki juosmens. Ana sulaiko kvėpavimą ir kartu su kūdikiu vieną, dvi sekundes visai panyra į vandenį. Ant eketės krašto spurda Nastia: ji taip pat nori į vandenį. Mama paduoda ranką ir Nastia šoka pas ją ir nuogą sesutę į juodą ledinį vandenį. Maudynės trunka dešimt, daugiausia penkiolika sekundžių. Tačiau tai ne viskas. Ana atsigula ant sniego ir verčiasi nuo šono ant šono, tą patį daro su kūdikiu, o Nastia bėga prie kitų vaikų kartu pasidžiaugti malonumu ir klykdami voliojasi sniege. Visi jau raudoni kaip vėžiai - didieji ir mažieji, nuogaliai ir pusiau nuogaliai. Atgal į pirtį!

Dar prieš pasikalbant su moterimis paaiškėja du dalykai: pirma, tai mylinčios mamos, o ne sadistės, antra, atrodo, kad tai tikrai teikia malonumo. Tiesa, viskas vyksta labai greitai: iš karščio trumpam į šaltį ir iškart atgal į šilumą. Ir trečia, vaikai tai ištveria gerai. Ana buvo aštuntą mėnesį nėščia, kai pirmą sykį maudėsi užšalusiame ežere. Kaip jai kilo tokia mintis? „Išgirdau apie tai iš ginekologės Jelenos Pristavko, kuri rekomenduoja tokias procedūras. Ji yra mūsų klubo vadovė. Iš pradžių tik žiūrėjau, paskui nusirengiau ir įlindau. Buvo nuostabu, labiausiai patiko išnirti. Jaučiausi beorė, atrodė, kad galiu skraidyti.“

Praėjus penkioms savaitėms po gimdymo, Ana į ledines maudynes pasiėmė savo Nastią. Jaunėlė Nika pradėjo grūdintis būdama dviejų savaičių. „Nikai iš baimės tuomet iškart nusilupo šašas ant bambos“, - juokiasi mama, spausdama kūdikį prie krūtinės.

Ginekologei J.Pristavko tai atrodo visiškai normalu. Gydytoja yra apkūni 46-erių moteris, penkių vaikų motina, maloni ir kupina energijos. Ji sako, kad maudymasis tarp ledų tapo jos gyvenimo „revoliucija“. Iki 30-ies Jelena buvo ligota. Kaip ir visiems rusams, jai buvo žinomas liaudiškas paprotys po pirties maudytis eketėje. Ji paskaitė, kas apie tai rašoma specialiojoje medicinos literatūroje, ir pabandė pati. Teigiamą poveikį sveikatai ji pajuto iškart, ir nuo tada beveik nebesirgo. „Šaltas vanduo stimuliuoja kraujo cirkuliaciją ir odos receptorius. Suaktyvėjęs hipofizis išskiria daug hormonų“, - aiškina medikė. Be to, jai kaip ir kitiems, atrodė, kad išlipusi iš vandens galėtų skraidyti. O kaip kūdikiai, kurie negali pasakyti, ką jaučia? „Mes iškart nemetame, tarkim, dvejų metų vaiko į ledinį vandenį. Sveiki suaugusieji bet kada gali pradėti maudytis eketėje, tačiau vaikus reikia pripratinti, geriausiai dar nėštumo metu ar iškart po gimimo. Visi vaikai, kurie čia maudosi, namuose visus metus rytais apipilami šaltu vandeniu. Dar niekada čia, prie ežero, nekilo kokių nors sveikatos problemų. Mes elgiamės labai atsargiai, pavyzdžiui, niekada neiname į lauką, kai yra šalčiau nei minus 15 laipsnių, tada pavojus nušalti yra pernelyg didelis“.

Ginekologė J.Pristavko savo klubą, kuriam priklauso apie 100 moterų, vertina ir kaip sveikatos politikos kryptį. Gimdymas ir vaikų auginimas Rusijoje iš dalies yra susiję su senamadiškais įpročiais. Mažus vaikus, kurie auga perkaitintuose butuose stambiaplokščiuose namuose, dažnai prižiūri močiutės, juos nuolat rengia per šiltai ir lepina. „Aišku, kad oficialioji medicina nepuola žavėtis naujomis idėjomis, kaip mūsų klubas“, - sako Jelena. Bet tegul. Gydytoja dabar rašo knygą apie savo klubą, nėščiąsias, mamas, kūdikius ir ledą.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder