Be kompromisų
„Tiems, kurie sulaikę kvapą laukia spaudos pamėgto žodžio „posūkis“, pasakysiu vieną dalyką. Jūs sukite, jei norite. O ledi niekur nesuks“, - pareiškė M.Tečer per 1980 m.
konservatorių suvažiavimą, kai Londono gatvėse periodiškai kildavo neramumai, o bedarbių skaičius viršijo 3 mln. Per visą politinę karjerą ji laikėsi tiksliai užsibrėžto kurso ir buvo pasirengusi sunkumams. Tiesa, tie sunkumai ją persekiojo visą gyvenimą. Visiems patikti neįmanoma, M.Tečer tai suvokė labai greitai. Ji savo įsitikinimus gynė iki galo - tiek asmeniniame gyvenime, tiek politikos arenoje. Šis tvirtas tikėjimas buvo ir jos didžioji stiprybė, ir Achilo kulnas. Net ją dievinęs tėvas sakydavo: „Margaret 99,5 procento tobula. Likusi pusė procento - tai, ką ji galėtų turėti, jei būtų bent truputį šiltesnė“. Taigi, tvirtumas - ne ta moters savybė, kurią vertina vyrai. Bet Margaret tai nesutrukdė. Būkite pasirengusios visada ginti savo poziciją, jei ja neabejojate. Bet kartu būkite pasirengusios sumokėti už savo nekompromisiškumą. Jums gali būti pateikta sąskaita, kurios kaina - santykiai su mylimu žmogumi. Ar esate pasirengusi ją mokėti?
Vyras - antrame plane
2003 m. sulaukęs 88-erių, mirė M.Tečer vyras Denis, ir „geležinė ledi“ pasakė jaudinamą kalbą. „Ministras pirmininkas darbe vienišas. Tam tikra prasme taip ir turi būti: iš minios neįmanoma vadovauti. Bet su Deniu aš niekada nebuvau viena. Koks vyras! Koks žmogus! Koks draugas!“
Margaret Hilda Roberts ir Denis Tečeris (Denis Thatcher) susituokė 1951 m. Vedybos nė kiek nesumažino M.Tečer ambicijų. Laukdamasi dvynukų, ji studijavo teisę. Sutuoktinis visada likdavo antrame plane, buvo fonas ryškiai ir įtakingai žmonai. Kartą jis pasakė: „Manęs dažnai klausia: kas gi mūsų šeimoje mūvi kelnes? O aš atsakau: kelnes mūviu aš! Ir taip pat jas skalbiu ir lyginu“. Beje, M.Tečer visada be galo vertino savo vyrą. Interviu ji sakė: „Jei negalėsime leisti sau nuolatinės pagalbininkės namie, man teks jau rytoj atsisveikinti su karjera“. Vadinasi, reikia pasirinkti tinkamą vyrą. Kam jums gražuolis arba toks, kuris jumis naudojasi? Raskite tokį, kuris išvirs sultinio, jei jus užpuls gripas. Tokį, kuris jus palaikys ir pagirs, jei jūsų atlyginimas pasirodys didesnis. Tokį, kurį galima drąsiai palikti užnugaryje, nesibaiminant, kad ras jums pamainą, kol jūs darbe.
Šeima arba karjera
M.Tečer vyras kartą pasakė: „Pasaulis ir šeima į Margaret žiūri skirtingai. Pasaulis ją vadina geležine ledi. Vaikai ją vadina taip, kaip turi vadinti vaikai - „ma“. Nors nė minutės nepamiršo didžiosios politikos, Margaret sąmoningai padarė pertrauką, laukdama, kol vaikai ūgtelės. Viename interviu ji pareiškė: „Tikiuosi, ateityje matysime vis daugiau moterų, derinančių šeimos gyvenimą ir karjerą. Priešiškas požiūris į tokį dvigubą vaidmenį būdingas ne tik vyrams. Daug dažniau jį reiškia mūsų lyties atstovės“. Beje, šeimos biudžeto planavimo patirtis pravertė M.Tečer ir planuojant šalies biudžetą. Kartą ji ironiškai pareiškė, kad kiekviena moteris, tvarkanti namų ūkį, nesunkiai supras šalies valdymo problemas. M.Tečer politika pasirodė esanti tinkama ir darbe, ir namie.
Taigi pasirinkimas „šeima arba karjera“ egzistuoja tik galvoje. M.Tečer pajėgė ir valdyti Britaniją, ir auklėti vaikus. Bet nei viena, nei kita negali užimti viso laiko. Jei turite tris vaikus, tai nėra pretekstas numoti ranka į savus tikslus. Jei vadovaujate, tai nereiškia, kad negalite būti laiminga šeimoje.
Lygiaverčių partnerių žaidimas
Kartą Margaret pareiškė: „Gerai, kad aš visą gyvenimą mokiausi mergaičių mokyklose. Beveik nesusipažinusi su berniukais vaikystėje, taip ir neišmokau prieš juos kompleksuoti ir jiems nusileisti vien todėl, kad jie berniukai. O kai suaugau, atleiskite, džentelmenai, buvo jau vėlu“. Ji niekada neidavo atgal vien todėl, kad priešais ją - vyras, niekada neatsisakydavo, nesitraukdavo, nesilenkdavo pačiam vyriškumo faktui. Pikti liežuviai kalbėdavo, kad Didžiosios Britanijos ministrų kabinete galima rasti tik vieną vyrą, ir tas vyras - M.Tečer.
Būdama neeilinio charakterio tvirtumo, ji pasižymėjo ir moterišku žavesiu. M.Tečer požiūris į feminizmą buvo ypatingas: „Feministės pakenkė moterų klausimui, kuo tik galėjo, perrėkdamos mus, kad, neduok Dieve, nesugebėtume ko nors nuveikti“. Ji suprato, kad vyrai ir moterys yra skirtingi, bet atsisakydavo nusileisti stipriajai lyčiai vien dėl to, kad ji - stiprioji. „Paprastai man pakanka dešimties sekundžių, kad susidaryčiau nuomonę apie vyrą, paskui ji retai pasikeičia“, - kartą prasitarė ji.
Neverta nusileisti vyrams vien todėl, kad jie vyrai. Leiskite stipriosios lyties atstovams žodžiais ir darbais įrodyti, kad jie verti jūsų dėmesio ir pagarbos.
Geležinis moteriškumas
„Būti galingai - tas pats, kas būti tikra ledi. Jei turite priminti žmonėms, kad esate ledi, jūs tikrai tokia nesate“. Šis M.Tečer aforizmas pasklido po pasaulį. Tiesa, jai neteko priminti aplinkiniams nei apie savo valdžią, nei to, kad ji - ledi. Rankinuke ji dažnai nešiodavosi pūdą sveriančius patyrusių ekonomistų veikalus, o ne veidrodėlį ir lūpų dažus, bet tai netrukdė jai likti moterimi. „Šiandien moterys turi marias galimybių pasireikšti: kai kurios iš mūsų net valdo valstybes. Bet, atvirai sakant, mums labiau tinka rankinukas, o ne durtuvas“, - sakė ji.
Politikės karjera, kaip ir bet kuri kita, nėra dingstis pamiršti savo prigimtį. Ponia M.Tečer kruopščiai rūpinosi išvaizda, įvaizdžiu, o jos aistra neįprastoms skrybėlaitėms buvo žinoma visiems. „Dažnai miegu tik pusantros valandos, aukoju miegą, kad būčiau su padoria šukuosena“ - tai politikės žodžiai.
Aukšta visuomeninė padėtis neužgoš jūsų moteriškumo, jei pačios to nenorėsite. Ir perkrautame tvarkaraštyje turi atsirasti laiko SPA bei manikiūrui. Šie maži meilės sau ir moteriškumui įrodymui daug duoda, o vyrai iškart pastebi rezultatus.
Rašyti komentarą