Nesileiskite tampomi už virvučių - manipuliatorių aplink apstu

Nesileiskite tampomi už virvučių - manipuliatorių aplink apstu

Mes visi nesąmoningai esame linkę vieni kitais manipuliuoti. Bet yra žmonių, kurie tuo užsiima tikslingai. Prirašyta net vadovėlių, kuriuose mokoma, kaip būtent reikia įgyti aplinkinių pasitikėjimą ir priversti juos daryti tai, ko reikia jums. Kaip išmokti atpažinti tokius individus savo aplinkoje ir kaip jiems pasipriešinti?

Kam reikalingos manipuliacijos? Norint ką nors iš jūsų gauti - pinigų, paslaugų, gyvenamojo ploto, bendradarbiavimą, ką nors materialaus, nemokamą darbą... Neretai manipuliuojama norint „pasigauti“ tinkamą partnerį. Kartais manipuliatorius gali veikti tiesiog šiaip sau, „dėl smagumo“, norėdamas pasitikrinti savo įgūdžius paveikti kitą žmogų. Nuo normalaus bendravimo manipuliacijos skiriasi tuo, kad manipuliatorius nieko neduoda mainais. Jis arba apgaudinėja, žadėdamas aukso kalnus, arba viską pasuka taip, kad jums patiems atrodo, jog esate jam ką nors skolingi ir kuo nors įsipareigoję.

Pirmoji gynybos taisyklė: venkite „idealių“ žmonių!

Bandydamas pelnyti pašnekovo pasitikėjimą, manipuliatorius paprastai sukuria visais atžvilgiais malonaus žmogaus įvaizdį. Pastebėti, kad jo emocijos - suvaidintos, yra gana sunku. Kalbantis toks žmogus visaip demonstruoja savo simpatiją ir geranoriškumą: mimika, gestais ir šypsena rodo, kad jums yra visiškai lojalus. Jis daugiau klausosi negu kalba, rodo, regis, nuoširdų susidomėjimą pokalbio tema, jus užjaučia ir beveik visais klausimais su jumis sutinka. Beje, vien geranoriškumas dar nėra manipuliavimo požymis. Kai kurie žmonės taip elgiasi tiesiog iš mandagumo. Bet turite suklusti, jei pašnekovas, ypač nepažįstamas, visaip skatina jūsų atvirumą, bet apie save beveik nesako nė žodžio. Juk normalus bendravimas - tai pasikeitimas nuomonėmis. Kodėl manipuliatorius taip elgiasi? Nes tikisi išgauti kokios nors naudingos informacijos ir ja pasinaudoti. Tai tipiškas sukčių ir aferistų triukas. Gali būti, kad jūsų pašnekovas yra visai ne tas, kuo apsimeta, todėl ir nutyli apie save.

Antroji: venkite žmonių, kurie jus „atspindi“

Neurolingvistinis programavimas moko: norint užmegzti gerą kontaktą su pašnekovu, reikia kopijuoti jo pozas, gestus, manieras ir net prisitaikyti prie jo kvėpavimo. Manoma, kad taip galima lengvai pelnyti žmogaus palankumą, juk mums patinka, kai kas nors ką nors daro unisonu su mumis. Tačiau jei pašnekovą menkai pažįstate, neverta skubėti įrašyti jį į geriausių draugų būrį. Priešingai, siekimas jus „atspindėti“ turi sukelti įtarimą. Tokiu atveju geriau būti atsargiam ir pernelyg neatvirauti.

Trečioji: patikrinkite neigiamu atsakymu

Žmogui, kuris jums yra simpatiškas, sunku atsakyti. Paprastai bendraudami su žaviu žmogumi „sutirpstame“, esame pasirengę teigiamai atsakyti į bet kokį jo prašymą. O prašymas gali labai apsunkinti - paskolinti pinigų, leisti pagyventi pas save, padaryti paslaugą, kuri atims daug jūsų laiko ir jėgų... Jei pašnekovas iš pradžių jums meilikauja, o paskui staiga kreipiasi su prašymu, tai jau yra priežastis kažką įtarti. Pamėginkite kategoriškai atsisakyti. Psichologai tai vadina „šablono laužymu“. Mat manipuliatorius tikisi, kad jūs arba iškart sutiksite, arba dvejosite ir vėliau jam pavyks jus palaužti. Jei tvirtai pasakysite „ne“, priversite jį nusiplėšti kaukę ir parodyti tikruosius ketinimus. Galbūt jis iškart pasišalins, praradęs susidomėjimą jumis (taip elgiasi tik patyrę manipuliatoriai, suprantantys, kad toliau vaidinti nėra prasmės), o gal pamėgins jus priversti pasijusti kaltu: „O aš įsivaizdavau, kad jūs ne toks!“ Taip pat jis gali pradėti dramatizuoti padėtį, aiškindamas apie neigiamas jūsų atsisakymo pasekmes: „Jei tu man nepadėsi, aš numirsiu (badausiu, mane pasodins į kalėjimą ir t.t.).“ O į jūsų interesus jis neatsižvelgia. Pamirškite kaltės jausmą ir būkite tvirti. Tegu manipuliatorius nieko nepeša!

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder