Pasaulį apėmusi asmenukių manija - mirtinai pavojinga?

Pasaulį apėmusi asmenukių manija - mirtinai pavojinga?

Amerikiečiai mokslininkai iš Karnegio Melono universiteto drauge su kolegomis iš Indijos, "išnaršę" socialinius tinklus ir masinės informacijos priemones, nustatė ir pranešė: nuo 2014 iki 2016 metų asmenukės pražudė 127 žmones. Tiek žmonių žuvo fotografuodami save.

Mirtinų pavojų sąrašas

Mirčių dėl asmenukių skaičius kasmet didėja. 2014 m. žuvo 15 žmonių, 2015 m. - 39, o 2016-aisiais - jau 73. Lyderių trejetas - Indija, Pakistanas ir JAV.

Dažniausiai asmenukių mėgėjai galvas padeda krisdami iš didelio aukščio, paprastai nuo skardžių arba dangoraižių stogų. Antri tie, kurie skęsta. Treti - ekstremalai, skęstantys į vandenį įkritę iš didelio aukščio. Mirtiną pavojų kelia traukiniai - Indijoje ir Pakistane asmenukių mėgėjus pražudo būtent jie. Pavojingų objektų sąraše - automobiliai, elektra, gyvūnai.

Mokslininkų tikslas - parengti įspėjimą neprotingiesiems apie mirtiną pavojų darantis asmenukę vienoje ar kitoje vietoje. Algoritmą jie jau parengė ir net išbandė. Rezultatas visai neblogas - 2/3 pagrįstų įspėjimų. Savo nuotraukas internete skelbia milijardai, pačių nuotraukų - dešimtys milijardų. Taigi pomėgis - visuotinis. Kokie jo padariniai?

Sukelia psichikos sutrikimus

Internete klaidžioja bauginantis pranešimas. Atseit britų psichiatrai nustatė, kad asmenukės sukelia psichikos sutrikimą, vadinamą "kūno dismorfofobija" (body dysmorphic disorder (BDD). Jis pasireiškia tuo, kad žmogui, dažniausiai jaunam, kuris lygina savo asmenukes su kitomis, staiga šauna į galvą, jog jo kūnas ar atskiros to kūno dalys arba tik veidas yra netobuli - turi defektų. Ir tiems gal net neegzistuojantiems defektams jis ima skirti pernelyg didelį dėmesį. Vis save fotografuoja, kad nuotraukoje atrodytų kuo geriau, be trūkumų. Kaip kiti. Bet nepavyksta, ir tai sukelia nervų priepuolį. Nervindamiesi, akivaizdžiai arba nesąmoningai, žmonės užpila socialinius tinklus savo asmenukėmis, tikėdamiesi sulaukti pripažinimo, pritariamų komentarų. Bet sulaukia ne visi ir dėl to net lengva dismorfofobija virsta dismorfomanija, kai mintys apie savo netobulumą tampa visai skausmingos. Tada netoli ir iki savižudybės.

Bet, kaip teigia kiti specialistai, dismorfofobija ir dismorfomanija egzistavo ir iki asmenukių. Pagal statistiką, trečdalis Žemės gyventojų - aiškūs "narcizai", dar trečdalis - slapti. Ir vieni, ir kiti nori gėrėtis savimi ir džiaugtųsi, jei aplinkiniai jiems pritartų. Atsiradus išmaniesiems, o svarbiausia, socialiniams tinklams, atsirado ir tokia galimybė, taigi žmonės ja ir naudojasi. Tad slapti narcizai tampa aiškūs. Iš čia ir asmenukių gausa. Pernelyg didelė jų gausa - tai jau nesveiko narcisizmo simptomas, bet ne daugiau.

Parengta pagal priedą „Laisvalaikis“

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder