Toks astronominis reiškinys pasikartos tik po 13 metų

Toks astronominis reiškinys pasikartos tik po 13 metų

Astronomai kitą savaitę sulauks retos dovanėlės – Merkurijus keliaus priešais priekinę Saulės pusę. Šis retas dangaus reiškinys įvyksta vos maždaug 13 kartų per šimtmetį, taigi kitą kartą jį stebėti galėsite tik 2032 metais – po 13 metų.

Merkurijaus tranzitas įvyksta dėl to, kad jis yra vos viena iš dviejų mūsų Saulės sistemos planetų, kurios orbitoje aplink Saulę keliauja arčiau už Žemę (antroji planeta – Venera).

Dažniausiai Merkurijus, stebint iš Žemės, keliauja virš arba žemiau Saulės. Tačiau kartas nuo karto Žemės ir Merkurijaus orbitos išsidėsto taip, kad Merkurijus keliauja tiesiai tarp Žemės ir Saulės.

Taip nutikus, stebint iš Žemės, Merkurijus yra matomas kaip nedidelis taškas – apie 0,5 procento Saulės diametro.

Tranzitas truks apie 5 val. 28 min. ir 47 s. bet skirtingose vietovėse ši trukmė gali skirtis. 

Pasirūpinus tinkamomis saugos priemonėmis, stebėtojai beveik bet kurioje Žemės vietoje galės matyti nedidelį tamsų taškelį, iš lėto judantį skersai Saulės disko.Bene geriausia vieta šio tranzito stebėjimui bus Pietų Amerika ir rytinė Šiaurės Amerika, kur bus galima išvysti pilną tranzitą.

Vakarinė Šiaurės Amerikos dalis tranzito progresą matys saulei tekant, tuo tarpu Afrika, Europa ir Vidurio Rytai tranzitą matys saulėlydžio metu.Reginio išvysti nepavyks tik Australijai ir rytinei/centrinei Azijai.

Lietuvoje, pvz. Vilniuje, tranzitas prasidės pirmadienį, lapkričio 11 d. apie 14:35 val. ir tęsis iki 16:30 val. Norintiems pasimėgauti geresniu vaizdu patartina susirasti aukštesnę vietovę, kuri neapribotų matomumo vakarų-pietvakarių kryptimi.© timeanddate.com 

Patarimas norintiems šį reiškinį užfiksuoti: tranzito stebėjimas žemai horizonto arti saulėtekio ar saulėlydžio suteiks galimybę fotografams užfiksuoti „šešėlinį“ Merkurijaus kontūrą bei ant horizonto esančių objektų siluetus, kas sukurs ypač fotogenišką spektaklį. 

Šiukštu nežiūrėkite į Saulę plika akimi!

Kitaip nei Veneros tranzito metu, kuomet planeta atrodo pakankamai didelė, kad ją būtų galima stebėti plika akimi, Merkurijus yra toks mažas, kad jo stebėjimui prireiks žiūronų ar teleskopo su Saulės filtru.

Vis dėlto, žiūrėjimas tiesiai į Saulę ar per teleskopą be tinkamos apsaugos gali lemti rimtus ir ilgalaikius regos pažeidimus, taigi būtinai pasirūpinkite saulės filtrais.

Gismeteo.lt 

Raktažodžiai
Sidebar placeholder