Žemyn galva

Šiam artimiausiam primatams žinduolių būriui (Ordo Chiroptera) priklauso per 1 000 rūšių, t.y. beveik ketvirtadalis visų žinduolių. Vaisėdžių, arba didžiųjų šikšnosparnių, pobūrio žvėreliai paplitę Afrikoje, Pietų Azijoje ir Australijoje, o vabzdžiaėdžiai, arba mažieji, gyvena abiejuose pusrutuliuose. Lietuvoje aptinkami tik vabzdžiaėdžiai (15 rūšių).

Mūsų šalies šikšnosparniai gyvena apie 25 metus. Tiek ilgai gyvenančių kitų žinduolių, tesveriančių apie 6-20 gramų, pasaulyje nėra. Vieni jų dydžiu prilygsta stambiam drugiui, kiti - gigantai, siekiantys 2 m sparnų tarpugalyje.

Šikšnosparnių, kaip ir delfinų, klausa - tobuliausia žinduolių pasaulyje, jie girdi tai, ką ir mes, ir vadinamuosius ultragarsus, kurių dažnis siekia net 120 000 virpesių per sekundę. Ultragarsus skleidžia patys šikšnosparniai, norėdami išgirsti jų aidą, grįžtantį į ausis nuo erdvėje esančių ar judančių daiktų. Iš plaučių iškvepiamas oras, žvėreliui norint, gali suvirpinti gerklose esančias balso stygas (raukšles), kurios virpėdamos ir sukuria ultragarsus - signalus. Santykinai labai didelės smegenys tuos garsus analizuoja, informuodamos žvėrelį apie atstumą iki daiktų, o ultragarso aido pobūdis nurodo, į ką jo paskleistas garsas atsimušė: medį, akmenį, vandenį ar mažytį skrendantį vabzdį.

Kai kurie šikšnosparniai minta tropikų vaisiais, kiti laižo žiedų nektarą ar iš gyvūno žaizdelės lašantį kraują. Plėšrieji medžioja driežiukus, varlytes ar net žuveles. Lietuvoje vien vabzdžius medžiojančio žvėrelio vienos nakties grobis - tūkstančiai ar net šimtai tūkstančių vabzdžių. Vengdami žiemos bado, mūsiškiai migruoja į Vokietiją, Nyderlandus, Prancūziją ir Čekiją. Likę žiemoti giliai įminga, anot mokslininkų, hibernuoja - veik 20 kartų sulėtėja kvėpavimas ir širdies ritmas, o kūno temperatūra būna vos keliais laipsniais didesnė už aplinkos arba artima nulinei.

Šikšnosparniai poruojasi vasaros pabaigoje, tačiau nauja gyvybė užsimezga tik po žiemojimo, kitų metų pavasarį. Šikšnosparnių gyvenimas bendruomeninis; jei žūva kuri patelė, jos jauniklį žindo ir prižiūri kitos kolonijos patelės.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder