1000 priežasčių keliauti į Egiptą
"Teko keliauti daug, tačiau Egiptas atmintyje išliko todėl, kad šioje šalyje galima suderinti tris tikslus: nuostabų poilsį su šeima, nepamirštamos pasaulio istorijos ir ypatingos kultūrinės specifikos pažinimą, - pasakoja kelionių agentūros "Baltic Clipper" Klaipėdos filialo vadovė Asta Januškienė. - Sunku patikėti, kad iš šaltos žiemiškos Lietuvos vos per keturias skrydžio valandas galima pasiekti 30 laipsnių šilumą, vaikščioti smėlėtais paplūdimiais, stebėtis povandeninio pasaulio grožiu, keliauti Nilu ir mėgautis nerūpestingomis atostogomis. Tikrai nerūpestingomis, nes viskas Jums bus pasiūlyta, apgalvota ir išspręsta. Dažniausia dienos dilema - ką šįkart rinktis vakarienei ar į kurią ekskursiją vis dėlto važiuoti", - su šypsena mini pokalbininkė. O ekskursijų Egipte tikrai netrūksta, juk Egiptas - tai ne vien piramidės ir Nilo upė, čia susibūrusi visa istorijos knyga: senoji Egipto sostinė - Tėbai, šventyklos, sarkofagai, mumijos ir dar daugiau.
"Tiesioginiai skrydžiai iš Lietuvos organizuojami į keturis oro uostus - Hurgadą, Šarm aš Šeichą, Tabą ir nardytojų rojų Marsa Alamą, - mini ponia Asta, - tad tikrai nesunku išrinkti, kur keliauti, nes kiekviename kurorte savi pranašumai ir pramogos, o keliauti į Egiptą galima ištisus metus."
Pasak "Baltic Clipper" kelionių specialistės, Egipte ypač patogu atostogauti su vaikais, nes turbūt niekur kitur nerasi tokių smagių maudynių - jūra prie kranto sekli, joje tarsi akvariume gali stebėti koralinius rifus, spalvingas žuvytes... o ir atrakcionų nereikia toli ieškoti, pakanka išsirinkti viešbutį, kuris savo teritorijoje turi vandens kalnelius ar net visą akvaparką. Na, o keliaujant poromis ir norint pasilepinti SPA paslaugomis, beveik visur galima rasti grožio salonus, kuriuose už priimtinas kainas galima mėgautis masažais, grožio procedūromis ir pirtimis", - sakė p. Januškienė.
Ką reikėtų žinoti turistui, vykstančiam į Egiptą? "Kad ten tikrai yra šilta ir archajiška, - šypsosi pokalbininkė. - Šalis egzotiška tiek gamtos, tiek kultūros, tiek religijos požiūriu. Todėl atrasti kultūrinius skirtumus bus įdomu ir smagu", - teigė kelionių ekspertė.
Nacionaliniai virtuvės ypatumai
Senosios Egipto virtuvės tradicijos siekia Mesopotamijos laikus. Senovės egiptiečiai kepė savo duoną, gamino vyną ir alų, augino svogūnus, česnakus, prieskonines žoleles. Iš čia kilo petražolė, mairūnas, raudonėlis, šafranas, rozmarinas, kalendra, čiobrelis net lietuviškais prieskoniais tapę kmynai.
Nuo 7 amžiaus mitybos tradicijas pakoregavo islamas bei ... žydų mitybos taisyklės, draudžiančios vartoti kiaulieną, jūros gyvūnus, vabzdžius (išskyrus skėrius), roplius ir alkoholį, kuris tiekiamas tik turistams. Iš kitų musulmonų egiptiečiai išsiskiria tuo, kad mėgsta pupas, o ne avižirnius. Taip pat išskirtinė jų daržovė - džiuto lapai, vartojami dar nuo faraonų laikų, bei išgrynintas sviestas smenas. Čia taip pat visada rasite ir pasmaguriausite sūriais bei skystu jogurtu airanu, skoniu šiek tiek primenančiu mūsų rūgpienį ar pasukas.
Egipto kaimynai padovanojo šaliai taip pat gardžius kebabus, iš Persijos kilusius plovą bei koftą (patiekalas iš maltos avienos ar jautienos mėsos). O norėdami atsigaivinti, visuomet būsite pavaišinti saldžia arba erškėtrožių arbata, prie kurių dar bus pasiūlyta išbandyti vietinių gyventojų pramogą kaljaną - dažniausiai obuoliais kvepiančio tabako, rūkomo iš tradicinės vandens kolbos.
Ar žinote, kad egiptiečiai -
... GAUSIAUSIA Šiaurės Rytų Afrikos tauta: čia gyvena apie 80-90 milijonų žmonių (skirtingais duomenimis);
DAUGELIS šios šalies gyventojų yra itin religingi: beveik visi jie meldžiasi penkis kartus per dieną, kai šaukia adhanas (musulmonų kvietimas melstis). Ši tvarka aukščiau už verslo reikalus ir pramogas.
Kleopatra VII
... grožiu garsėjusi legendinė Egipto faraonė buvo kilusi iš Ptolemėjų dinastijos, graikų šeimos, kuri valdė Egiptą po Aleksandro Didžiojo mirties. Ji mokėjo kalbėti egiptietiškai ir teigė esanti deivės Izidės reinkarnacija.
Vienvaldė Faraonė turėjo romaną su Julijumi Cezariu ir pagimdė jųdviejų nesantuokinį vaiką.
Po Cezario nužudymo Kleopatra sudarė sąjungą su Marku Antonijumi prieš Gajų Julijų Cezarį Oktavianą. Šią istoriją iki šiol pasakoja romanai ir kino filmai.
Pralaimėjęs mūšį Antonijus nusižudė. Kleopatra pasekė jo pavyzdžiu. Manoma, kad ji leidosi įkandama egiptietiškos angies. Jos sūnų Cezarioną šalininkai paskelbė faraonu, bet Oktavianas jį nužudė. Taip Egiptas tapo Romos provincija.
Aktorė Elizabeth Taylor 1963 m. filme "Kleopatra", Leonor Varela 1999 m. filme "Kleopatra"
Aukso vartai nardytojams ir buriuotojams
"Baltic Clipper" turizmo skyriaus vadovas Vilijandas Valius mini, kad Egiptas - ideali vieta kainos ir kokybės atžvilgiu mėgstantiems aktyvų vandens sportą. Populiariausias jų - paviršinis nardymas, dažniausiai išbandomas stebint Šarm el Šeicho kurorte esančius koralinius rifus. "Čia, viešbučių pakrantėse, yra įrengti tiltai, tad grožėtis povandeniniu pasauliu galima net neišėjus iš viešbučio teritorijos - nereikia niekur važiuoti specialiai, o tai ypač patogu atostogaujant su šeima."
Pasak p. Vilijando, Šarm el Šeicho paplūdimiai yra nusėti koralais, o Hurgados pakrantėje jų vis dėlto reikia paieškoti, tad šiame kurorte dažniausiai yra organizuojamos specialios ekskursijos.
"Egipte sukurtas tikras rojus ir mėgstantiems buriuoti - tiek su burlentėmis, tiek su jėgos aitvarais. Daugiausia būriuotojų jūs išvysite Hurgados regione, Soma Bay, Safaga, El Gouna miesteliuose, kadangi šias įlankas prižiūri buriuotojams palankus vėjas.
Vos už 100 kilometrų nuo Šarm el Šeicho yra legendinis Dahabas - buvęs mažas žvejų kaimelis, minimas net Biblijoje, Mozės knygoje, tapęs buriuotojų bei narų meką. "Jokiais žodžiais nenusakysi to vaizdo, kai horizonte matai šimtą vėjo nešamų burių... Vaizdas tikrai įsimintinas", - sakė kelionių konsultantas V. Valius. Čia lygios ir seklios pakrantės, tad net ilsintis su šeima galima suderinti ir ramų poilsį, ir vandens pramogas. Legenda byloja, kad Dahabo pavadinimas kilęs iš "aukso vietovės", mat, pagal senovės pasakojimus, kažkur čia paslėptas didysis Egipto faraonų aukso lobis... O dabartiniais laikais Dahabo auksu vadinami gražūs smėlio paplūdimiai. Šio miesto apylinkėse yra daugybė pasaulyje pagarsėjusių nardymo vietų: neįprastų koralinių rifų, uolų, kanjonų. Senamiestis Masbatas pilnas jėgos aitvarų centrų, o pakrantėse karaliauja akvalangininkai.
Žymiausia nėrimo vieta yra už pusvalandžio kelio nuo Dahabo. Tai mistiškoji Žydroji Skylė (Blue Hole) - didžiulis koralų šulinys, kurio gelmė siekia 100 metrų, o maždaug ties 55-70-uoju metru yra Arka - išėjimas į atvirą jūrą.
Islamas pagal įstatymą
"Islamas yra valstybinė šalies religija, o gerbiant religiją, kiekvienas naujas įstatymas turi atitikti ir Islamo įstatymus, siekiant būti teisingiems ne tik prieš šalį, bet ir prieš Dievą. Alachas šiai šaliai padeda ne tik mokytis, tačiau ir išgyventi sunkiomis sąlygomis bei užsidirbti, kas ypač aktualu atokiose vietose gyvenantiems beduinams, - minėjo "Baltic Clipper" kelionių specialistė Ilona Prusevičienė. - Beduinų gyvenimo būdas mums yra labai egzotiškas, nes kitoks. Jie kaip ir seniau gyvena būstuose, kurių stogas ir sienos - iš palmių šakų arba medžiagos, grindys nuklotos kilimėliais, o kėdes atstoja pagalvėlės. Žmonės taip gyvena kasdien, be elektros ir vandens. Net trumpas apsilankymas čia palieka ryškių prisiminimą."
Tėbai ir Egipto Babilonas
Lankant šalį ir žymiuosius objektus, tikros Egipto egzotikos galima pamatyti dar daugiau. Vienu metu ji stebins, kitu džiugins, tačiau neabejotinai paliks įspūdį. Pasak p.Ilonos, pažintinių ekskursijų Egipte yra tikrai gausybė. Keliautojų pamėgti safario džipai, kurių metu važiuojama dykumomis ir smėlynais, apsilankant beduinų namuose ir ragaujant iškeptą duoną. Kiti vyksta į negyvenamą salą ar stebėti delfinų. Atvykstantys pirmą kartą dažniausiai pirmumo tvarka aplanko šalies simbolius - Gizos piramides bei sostinę Kairą. O keliaujantys antrą ir daugiau kartų smalsauja savo akimis pamatyti didingąjį Luksorą - senuosius Tėbus.
Egipto sostinė Kairas - tai 7,73 mln. gyventojų turintis megapolis. Jame galima išvysti musulmonų, mameliukų, turkų, koptų, senovės egiptiečių, anglo-prancūziškų ir, žinoma, arabiškų kvartalų... Didžiausia Kairo įžymybė - Egipto nacionalinis muziejus, kuriame yra viena įspūdingiausių pasaulyje ekspozicijų - faraono Tutanchamono lobynas", - lankytinas vietas vardijo "Baltic Clipper" kelionių konsultantė.
Gizos ir Memfio piramidžių ansamblis užburia monumentalumu, menine vienove... ir daugiakalbe minia. Memfio miestas, valdant Ptolemėjams ir romėnams, buvo antrasis pagal svarbą po Aleksandrijos, bet galiausiai jį nustelbė musulmonų įkurtas Fustatas - dabartinis Kairas.
Ar žinote, kad ...
Žodis "koptas", kuriuo vadinami Egipto krikščionys, iš tikrųjų reiškia "egiptietis". Jis kilęs iš arabiškojo žodžio "kiubt", kuris radosi iš graikiškojo "aigiuptis", o šis gimė graikams stengiantis ištarti "hakiptah" - senovės egiptiečiai taip vadino Memfį, savo karalystės sostinę.
Koptų kalba susiformavo Egiptą užkariavus graikams. Graikų raštas buvo pritaikytas užrašyti senąją egiptiečių kalbą.
Koptų kalba yra senosios egiptiečių kalbos paskutinė stadija.
Egiptą užkariavus arabams koptų ir graikų kalbos viešojoje erdvėje uždraustos.
Koptų kalba yra mirusi, dabar ji skamba tik šventyklose., o buityje nustota vartoti 17 amžiuje.
Koptai sudaro apie 9 proc. Egipto gyventojų.
Manoma, kad dabar šią kalbą dar vartoja apie 300 žmonių.
Dabar visos istorinės koptų liekanos apjuostos tvora ir paverstos muziejumi po atviru dangumi.
Rašyti komentarą