Ypatinga virtuvė
Šiandien vieninteliame Velykų salos meistelyje Hanga Roa galima rasti daugybę kavinukių ir restoranėlių, kuriuose siūloma paragauti gardžių patiekalų iš žuvų bei daržovių. Firminis delikatesas čia yra sevičė (seviche): žalių žuvų gabalėliai arba krevetės, marinuoti žaliosios citrinos sultyse. Patiekalas patiekiamas su pomidorais ir smulkiai supjaustytu svogūnu.
OLANDŲ jūrininkas, keliautojas, teisininkas Jakobas Rogevenas, per 1722 m. Velykas atradęs paslaptingąjį Rapanujį (polinez. Rapa Nui - Didysis Rapa) pietinėje Ramiojo vandenyno dalyje. Dabar ji vadinama Velykų sala ir priklauso Čilei.
Čilės virtuvė yra tipiškiausia visos Pietų Amerikos virtuvės dalis. Ji skirstoma į tris dalis: šiaurinės šalies teritorijos, centrinės pakrantės ir Pietų. Kulinarija šiose dalyse dar labai skiriasi pagal regionus, kurių Čilėje penkiolika. Velykų salos teritorijai būdingas išskirtinis polinezietiškosios ir pietų Čilės virtuvių mišinys. Vyrauja žuvų patiekalai, jūros gėrybės, omarai.
Apskritai Čilės virtuvei labiausiai būdingi ispaniški patiekalai su tradiciniais čilietiškais ingredientais. Tam tikrą įtaką padarė ir islamiška bei Europos šalių virtuvės (vokiečių, italų, prancūzų). Humbolto srovės dėka čia veisiasi gausybė žuvų, dėl to Čilė su Peru sugauna apie 18-20 proc. pasaulio žuvų produkcijos. Šalies pakrantėse atsiduria daugybė vandenyno gėrybių: kalmarai, dešiniaakiai jūrų liežuviai, albakorai, menkės, lašišos, rajos ir tunai...
Žuvų nesūdo
Čiliečiai žuvų visai nesūdo ir stebisi, jei kas nors ją gadina druska. Populiariausi prieskoniai - kalendra, petražolės, raudonėlis, bazilikas, česnakai, kalendra, aitrieji pipirai. Populiaru žuvų gabalėlius marinuoti citrinos sultyse. Valgoma su raudonaisiais svogūnais, kalendra, rokoto pipirais ('Capsicum pubescens' porūšis iš Pietų Amerikos), perujietiškais kukurūzais.
Vis dėlto čiliečiai - mėsėdžių tauta. Kone kiekvienoje terasoje pamatysi mėsos kepsninę. Mėsos patiekalai iš jautienos, vištienos gaminami per visas šventes. Ypač mėgstama vytinta jautiena, kuri valgoma su kiaušiniais.
MOAJAI. 800 akmeninių statulų, iškaltų iš ugnikalnio uolienų, sveriančių apie 2050 tonų, kurių aukštis - daugiau nei 6 metrai, stūkso atsigręžusios veidu į Velykų salą. Kaip jos čia atsirado - iki šiol paslaptis. Spėjama, kad jas pradėjo statyti dar penktame amžiuje į salą atvykę Polinezijos ar Pietų Amerikos kilmės gyventojai.
Varškės nėra matę
Vietiniai mėgsta tirštas sriubas, valgo daug duonos, daugiausiai baltos. Ypač populiaros bandeles primenančios maraketos (marraquetas). Visose parduotuvėse rasite meksikietiškų tortilijų, buritų ir pitų. Iš mums įprastų produktų čia visai nevartojami grikiai, kefyras, grietinė, varškė...
Populiariausia užkanda bet kuriame Čilės regione - trikampis pyragėlis empanadas, sulenktas tešlos blynas, užpildytas įdaru, dažniausiai jautienos faršu, svogūnais, alyvuogėmis ir kiaušiniu. Arba su kiauliena, krevetėmis ir sūriu, moliuskais arba krabų mėsa.
Kasdienės daržovės - kukurūzai, avokadai. Pastarųjų esama įvairių rūšių. Čiliečiai juos vadina "palta" ir deda į daržovių salotas, užkandžius, kepa su citrinos sultimis ir prieskoniais "alino completo" arba valgo kaip vaisių: perpjovę per pusę, pašalinę kauliuką, apšlakstę citrinos sultimis ir užbarstę cukraus.
Nevalia nepaminėti, jog Čilės vynai - viena pagrindinių šalies eksporto prekių. Čia taip pat gaminama "pisco" - degtinė iš vynuogių.
ČILIETIŠKI RECEPTAI
Sevičė
Reikės: 600-800 g lašišos arba upėtakio, pusės aitriojo pipiro (čili), žalumynų (kalendros, petražolių, baziliko), 1 svogūno, 1 apelsino, 2-3 žaliųjų citrinų.
Žuvį supjaustykite gabaliukais ir sudėkite į indą. Ant jos supilkite išspaustų citrinų ir pusės apelsino sultis. Suberkite smulkiai supjaustytą svogūną ir pipirą, pasūdykite. Berkite smulkiai supjaustytus žalumynus ir dėkite antros apelsino puselės minkštimą.
Viską gerai sumaišykite, apšlakstykite alyvuogių aliejumi (šalto spaudimo) ir palikite pastovėti maždaug 2 valandoms.
Lečė asada
Šiam desertiniam kremui reikės: 1 litro pieno, 5 kiaušinių, 1 cinamono arba vanilės lazdelės, 1 citrinos žievelės, 6 šaukštelių cukraus.
Pieną supilkite į puodą, įmeskite cinamono lazdelę ir citrinos žievelę. Įkaitinkite ant vidutinės ugnies, bet neleiskite užvirti. Nuimkite nuo ugnies ir palikite 15 min. pastovėti. Išimkite cinamono lazdelę.
Kiaušinius suplakite su cukrumi ir sumaišykite su pienu. Supilkite į gilią kepimo formą ir kepkite orkaitėje, nustatę +175 laipsn. C temperatūrą, gerą pusvalandį - kol viršus sukietės. Patiekite atšaldytą.
Rašyti komentarą