Vienos pokyliai: įvairiam skoniui

Vienos pokyliai: įvairiam skoniui

Kasmet nuo rudens iki pavasario Austrijos sostinėje Vienoje vyksta apie 400 įvairaus stiliaus pokylių, iš kurių didžiausi - imperatoriškasis Operos balius ir alternatyvioji Gyvenimo šventė.

Ilgos suknios, klasikinis valsas, gyvas orkestras, - visa tai ne praeities atgyvena, o dalis šiuolaikinio Vienos gyvenimo. Austrija seniai nebe imperija, tačiau tam tikrų senų įpročių neatsisakė. Kiekvienais metais, nuo vėlyvo rudens iki pavasario, miestiečių galvos sukasi nuo muzikos ir puošnių apdarų.

AUSTRIJOS imperatorius Pranciškus Juozapas I ir jo žmona Elžbieta Vitelsbach - imperatorienė Sisi. Iki šiol Vienos aukštuomenę su Naujaisiais metais Habsburgų rūmuose sveikina ne tik šalies prezidentas, bet ir buvusius valdovus įkūnijantys aktoriai.

Pokylių sezono pikas būna sausį ir vasarį. Šiuo laikotarpiu Viena grįžta į 19 amžių, kai balinė kultūra žydėjo visu gražumu - su valsais, perukais ir aristokratiškuoju etiketu.

Tradicinius balinius šokius naujametę naktį vietinės visuomenės elitas bei garbūs ponai iš kitų šalių šoka Habsburgų žiemos rezidencijoje - nuostabioje viduramžių pilyje. Čia vyksta didysis šalies naujametis renginys "Le Grand bal" arba "Kaiserball". Išsipuošę svečiai lipa iš savo limuzinų ir žengia raudonu kilimu. Tarp jų - ir šalies prezidentas. Be tikro Austrijos vadovo, publiką sveikina ir aktoriai, vaidinantys Austrijos imperatorių Pranciškų Juozapą I (1830-1916) bei jo žmoną Elžbietą Vitelsbach (1837-1898), imperatorienę Sisi, kuri buvo viena gražiausių Europos aristokračių.

Vis dėlto šis renginys neprilygsta svarbiausiam šalies pokyliui - "Opernball", kuris rengiamas vasario pabaigoje. Kiekvienas svajoja, tačiau ne kiekvienas gali čionai patekti, mat bilieto kaina prasideda nuo 250 eurų (stovima vieta). Stalelis dviem - 360 eurų. Ložės nuoma kainuoja apie 9000 eurų, o norintieji užsisakyti ložę dviem šalia scenos turi pakloti net 18 500 eurų.

VALSĄ į rūmus įsileido imperatorė Marija Terezė. Ji čia pritaikė ir gatvės karnavalo tradicijas - pirmoji pradėjo rengti kostiumų pokylius.

Pokyliai Vienos operos teatre rengiami nuo 1935 m. Žiūrovų kėdės išnešamos, salė dekoruojama iš 60 tūkstančių rožių. Čia karaliauja valsas, kurį, beje, į aristokratų tarpą įsileido Šventosios Romos imperijos imperatorė Marija Terezė (1717-1780). Būtent jos dėka "iš liaudies" atėjęs valsas nurungė iki tol viešpatavusį prancūziškąjį menuetą. Marija Terezė taip pat į rūmus įsileido ir gatvės karnavalo tradicijas - ėmė rengti kostiumų pokylius.

OPEROS balius rengiamas nuo 1935 metų. Jis vyksta vasario pabaigoje. Scanpix nuotr.

ALTERNATYVA. Tarp moderniųjų pokylių lyderiauja "Life Ball", rengiamas nuo 1993 m. Scanpix nuotr.

Antrojoje 19 amžiaus pusėje pokyliai paplito po rotušes, rūmus ir parkus. Šiandien tarp 400 pokylių kiekvienas gali atrasti vakarėlį pagal savo skonį. Pirmenybė teikiama, kaip minėjome, Operos pokyliui, tačiau esama ir alternatyvų. Tarp jų lyderiauja Gyvenimo šventė - "Life Ball". Pirmą kartą šis pokylis Vienoje buvo surengtas 1993 m. norint surinkti pinigų sergantiesiems AIDS. Dabar į jį suplūsta tūkstančiai žmonių iš viso pasaulio, tarp kurių - ir seksualinių mažumų atstovai. VIP bilietas, į kurio kainą įskaičiuotos vaišės, kainuoja 750 eurų. Šį pokylį remia tokios garsenybės kaip buvęs JAV prezidentas Bilas Klintonas (Bill Clinton), atlikėjas Eltonas Džonas (Elton John), aktorė Šeron Stoun (Sharon Stone) ir garsiausi pasaulio dizaineriai, vakaro metu pristatantys savo kolekcijas.

Parengė Aras MASIULIS

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder