Atšaldykite namus, bet ne norą mėgautis vasara: paprasti patarimai, kaip gyventi vėsiau
Atšaldykite namus, bet ne norą mėgautis vasara: paprasti patarimai, kaip gyventi vėsiau

Vėsūs ir gaivinantys namai – apie tokią asmeninę erdvę svajojame įsismarkavus vasaros karščiams. Kai lauke svilina saulė, viduje ypač norisi jaustis komfortiškai, tačiau oro kondicionavimo sistemų kaina neretai atšaldo norą jas įsigyti. Taip kyla ne tik termometrų stulpelis, bet ir klausimas: kaip lengvai bei neišlaidaujant atvėsinti asmeninę erdvę ir užtikrinti malonią kambarių temperatūrą?

Atsakymus pateikiantys kokybiškos namų aplinkos kūrimo ekspertai dalijasi praktiškais patarimais, pridurdami – karščių išvengti ne tik paprasta, bet ir būtina, antraip jie gali sukelti lėtines ligas, neigiamai paveikti produktyvumą bei emocinę sveikatą.

Klaida, kurią daro daugelis

Sveikatos specialistai perspėja – karštis daro neigiamą įtaką sveikatai. Jam ypač jautrūs vyresni nei 75 metų žmonės, tie, kurie anksčiau sirgo arba tebeserga lėtinėmis ligomis, vaikai, nėščios moterys. Karštis gali sukelti diabetą, širdies negalavimus, kvėpavimo sistemos ir netgi psichosomatinius sutrikimus.

Todėl Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja tikrinti temperatūrą kambariuose nuo 8 iki 10 val. pirmoje dienos pusėje, 13 val. per pietus ir naktį po 22 val. Optimalu, jei namuose temperatūra svyruoja apie 24-28 laipsnius šilumos vasaros metu.

Ir tai užtikrinti išties paprasta. Stogo langų ir jų priedų gamintojo „VELUX“ generalinis direktorius Baltijos šalims Dmitrijs Astašonoks sako: pirmasis kovos su karščiu namuose būdas – nusistovėjusių įsitikinimų laužymas.

„Esame įpratę vasarą prasiverti visus namų langus. Tačiau to daryti nereikėtų: per juos visas lauko karštis patenka į kambarius. Verčiau namus vėdinti tik vakare ir anksti ryte, kai oro temperatūra nukritusi. Langus patartina dengti ir užuolaidomis, roletais arba žaliuzėmis, tik pastarąsias rinktis ne metalines, taip pat, vengti tamsių audinių. Taip saulės šviesa nebus sugeriama. Suprantama, jog vasarą norisi kiekvieno jos spindulio, tik turint langus pietinėje arba vakarinėje pusėje netrunka įsitikinti, kaip staiga namai gali įkaisti“, – pastebi D. Astašonoks.

Pašnekovo teigimu, visiems žinoma, kad skersvėjis namuose puikiai traukia orą ir atšaldo erdvę, tačiau daugeliui paslaptis, jog uždarytos nenaudojamos durys neleis maišytis karštoms bei vėsioms srovėms. Taip tvankumas į pravėsusius kambarius nesiskverbs: „Turintys augintinių, vasara susiduria ir su kitu išbandymu – kaip saugiai laikyti balkono duris ar langus pravirus. Išeitis yra: panaudojus tvirtinamus tinklelius, bus galima mėgautis gaiviu oru, nesirūpinant, jog gyvūnai iššoks į lauką“.

Sidebar placeholder