Darbo sutartis - geriausia išeitis darbuotojui

Darbo sutartis - geriausia išeitis darbuotojui

Girdėjau, kad galima įsidarbinti ne tik pagal darbo, bet ir pagal kitas sutartis. Kokį būdą patartumėte pasirinkti?

VšĮ "Atgauk algą" konsultantės teisės klausimais Raimondos Joskaudienės teigimu, civilinės sutartys asmenų taip griežtai neįspraudžia į nustatytus rėmus. Šiuo atveju keliamas tik vienas reikalavimas, jog fizinis asmuo turėtų Valstybinės mokesčių inspekcijos išduotą verslo liudijimą arba individualios veiklos pažymėjimą. Šiuo atveju mokestiniai, sutarčių, darbo įrankių ar saugos aspektai paliekama šalių susitarimo ir apsisprendimo reikalui.

Darbo sutarties dalykas yra individualus darbo, sutartos funkcijos atlikimas, o civilinės sutarties - kokių nors darbų, paslaugų ar rangos sutarties – materialaus daikto (konkretaus užsakymo) galutinis rezultatas.

"Pagal pagal civilinę sutartį darbdavys negali nubausti drausmine tvarka blogai dirbančių rangovų (nebent kažko nesumokėti, pareikalauti patvarkyti ir panašiai), neatsako už samdomų asmenų darbo organizavimą ir sąlygas, neturi suteikti darbo vietos, parūpinti įrankių ar užtikrinti saugos reikalavimus, neprisiims ir atsakomybės, jei samdomas asmuo sau ar kitiems pridarys žalos. Taigi, mokestine bei atsakomybės prasme darbdaviui beveik visada yra geriau asmenis samdyti ar paslaugas pirkti pagal civilines sutartis ar kitais teisiniais pagrindais", - aiškina R. Joskaudienė.

Tuo tarpu darbuotojui, praktiškai visada yra geriau su darbdaviu pasirašyti darbo sutartis ir dirbti pagal teisinius darbo santykius. Tik dirbantiems pagal darbo sutartis taikomos Darbo kodekse numatytos garantijos, sąlygos ir reikalavimai.

Pagrindiniai skiriamieji aspektai darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartį:

pagal darbo sutartį darbuotojas įsipareigoja paklusti darbovietėje nustatytai darbo tvarkai bei nustatytoms taisyklėms t. y. atsiranda pavaldumas darbdaviui;

pagal darbo sutartį apmokėjimas turi būti nuolatinis, ne mažiau kaip du kartus arba su raštišku sutikimu vieną kartą per mėnesį;

tiesioginę atsakomybę už darbuotojo veiksmais padarytą žalą tretiesiems asmenims, pirmiausiai prisiima pats darbdavys;

darbuotojas turi visas socialines garantijas, kaupiamas stažas ir pan;

darbuotojas turi teisę į privalomas ir papildomas atostogas bei kasmetinį poilsį;

darbdavys turi užtikrinti saugią darbo vietą, priemones ir visas kitas sąlygas (tualetas, vanduo, šiluma ir pan.), kad būtų normali ir reikalavimus atitinkanti darbo vieta;

darbuotojas, negavęs atlyginimo, ar įmonei tapus nemokiai, skirtingai nei pagal civilinius teisinius santykius, visada turi šansą atgauti nors dalį gautinų lėšų iš Garantinio fondo.

"Pliusų ir minusų, lyginant šiuos du teisinius santykius yra be galo daug ir įvairių, tačiau dažniausiai tai, kas yra minusai darbuotojui, visada yra pliusai darbdaviui ir atvirkščiai. Darbuotojui visada vienareikšmiškai yra geriau tinkamai pasirašyta darbo sutartis", - reziumuoja konsultantė.

Su darbo teise susijusius klausimus specialistams galite siųsti adresu [email protected]

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder