Kad maistas būtų naudingas: 8 paprastos taisyklės

Kad maistas būtų naudingas: 8 paprastos taisyklės

Susilaikyti nuo frazės "Greičiau valgyk, nes pavėluosi" ir paliepimų, kad lėkštė liktų tuščia, tikriausiai negali net tobula motina, tačiau sveikatos specialistai pataria vis dėlto stengtis jų atsisakyti. Kuo blogos šitokios frazės?

Harvardo universiteto (JAV) mokslininkai tvirtina: jeigu vaikas iki 6 metų maitinamas neracionaliai ir nesubalansuotai, vėliau jo įpročius pakoreguoti labai sunku. Kita vertus, jeigu bandysite mažuosius visiškai apsaugoti nuo nenaudingų, tačiau patrauklių skanumynų, galite sukelti priešingą efektą.

"Atraskite aukso vidurį ir nepaverskite nesveiko maisto uždraustu ir trokštamu vaisiumi", - pataria psichologė Meriam Stepanian (Maryam Stepanian), Edinburgo universiteto bendradarbė. Mokslininkė suformulavo 8 paprastas taisykles, padedančias tėvams išugdyti atžalai sveikus mitybos įpročius.

1. Nereikia suvalgyti visko

Valdymas neturi asocijuotis su nemalonia, privaloma veikla ir įtampa. Ne taip svarbu primaitinti vaiką "daug", kur kas svarbiau jį išmokyti skanauti maistą, mėgautis jo įvairove ir tuo, kokią jis teikia naudą: padeda greičiau augti, geriau jaustis, būti sveikam ir turėti jėgų judėti, bendrauti, vadinasi - susirasti draugų... Valgyti reikia tiek, kad pasisotintum, o ne kad lėkštė liktų tuščia.

2. Neleiskite užkandžiauti nuolat

Mažiems vaikams reiktų valgyti tris kartus per dieną.Tegu kiekvienas valgymas tampa maloniu ritualu. Kartu su vaiku paserviruokite stalą, padėkite gražius indus ir būtinai skirkite pakankamai laiko, kad nereikėtų skubėti. Lengvai užkąsti sveikų užkandžių reikėtų ne daugiau kaip du kartus per dieną.

3. Negundykite ledinukais

Pasistenkite, kad vaikas namuose nematytų vazų su saldainiais, nesiūlykite jam kramtomosios gumos ir kitų cheminių saldėsių. Nuo jų labai sunku apsaugoti, kai atžala ima lankyti darželį ar mokyklą, tačiau jeigu nuo mažumės ji bus pratusi prie uogų ir vaisių, jai bus lengviau pasiūlyti sveiką alternatyvą ir vėliau. Ledinukus pakeiskite namie gamintais saldainiais, uogiene, džiovintais vaisiais arba gabalėliu tikro šokolado.

4. Nemaitinkite kenksmingais riebalais

Labai patogu ir paprasta pusryčiams išvirti dešrelių, o duoną užtepti margarinu, bet verčiau to nedarykite. Tokiuose produktuose yra dirbtinai susintetintų riebalų, galinčių ilgai negesti netgi kambario temperatūroje. Venkite jų. Tas pats pasakytina ir apie traškučius bei vadinamąjį greitą maistą.

5. Neduokite gazuotų gėrimų

Nuo mažų dienų pratinkite vaiką gerti vandenį ir natūralias sultis.

6. Nedarykite iš maisto dovanos

"Jei gražiai elgsiesi parduotuvėje, nupirksiu tau saldainių", - iš esmės neteisingas pasiūlymas, pavojingas tuo, kad ateityje gali peraugti į mitybos sutrikimus, kaip antai nervinė anoreksija ir bulimija. Apdovanoti maistu arba bausti jį atimant ("Nesuvalgysi košės - negausi ledų") negalima dėl tos pačios priežasties.

7. Nepadauginkite cukraus

... kepdami blynus tik tam, kad vaikas jų daugiau suvalgytų. Visada pažiūrėkite į nurodytą cukraus bei druskos kiekį ant produktų pakuočių prieš juos pirkdami. Jūs nustebsite.

8. Būkite nuoseklūs ir vieningi

Bendri šeimos vertybių principai yra labai svarbūs formuojantis vaiko mitybos kultūrai ir sveikiems įpročiams. Įtikinkite tuo visus šeimos narius.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder