Laimės ir streso hormonai
Laimės hormono arba serotonino sintezei naudingi angliavandeniai, B grupės vitaminai, magnis ir cinkas. Jei visų šių medžiagų trūksta, triptofanui bus sunku pasiekti smegenis ir pradėti gaminti serotoniną. Pakankamas triptofano kiekis organizme neleis kankintis dėl nemigos, padės atsikratyti nervinės įtampos, sumažinti dirglumą ir agresyvumą, išvengti depresijos, padidinti darbingumą, įveikti migreną ir net kovoti su polinkiu į alkoholizmą.
Kitas svarbus veiksnys - kortizolis. Tai streso hormonas, jis išskiriamas pavojaus minutėmis ir kai žmogus yra alkanas. Šio hormono kiekį kraujyje būtina mažinti. Juk kai jo daug, žmogus nuolatos jaučia stresą, pablogėja medžiagų apykaita, didėja nervingumas. Šį hormoną paveldėjome iš pirmykščių žmonių: kadaise jis buvo būtinas, norint priversti juos veikti - bėgti nuo laukinių žvėrių arba, priešingai, pajutus alkį eiti medžioti. Gyvenimas pasikeitė, ir streso akimirkomis nebereikia kur nors galvotrūkčiais bėgti, bet kraujyje esantis kortizolis reikalauja judėjimo ir maisto. Būtent todėl jausdami nuolatinį stresą pradedame priaugti svorio.
Speciali "gerumo dieta"
Sumažinti nervingumą, nusiraminti ir sušvelninti stresą, taip pat pagerinti nuotaiką padės speciali "gerumo dieta". Jos pagrindas turėtų būti tokie produktai:
Raudonieji ikrai
Žinoma, jų valgome retai, bet seniai įrodyta, kad ikrai yra vienas naudingiausių produktų. Ir ne tik brangūs raudonieji, lydekų arba kitų žuvų yra taip pat labai vertingi. Juose gausu naudingų medžiagų, kurios yra lengvai pasisavinamos. Be vitaminų ir mineralų, raudonuosiuose ikruose yra ir triptofano, iš kurio gaminamas "laimės hormonas" serotoninas, taip pat cholesterolis, kuris stiprina nervų sistemą.
Migdolai
Migdoluose yra labai vertingo vitamino E, kuris pasižymi raminamuoju poveikiu ir mažina streso hormonų kiekį. Taip pat juose gausu mononesočiųjų riebalų, kurie yra padeda mažinti cholesterolio kiekį.
Pistacijos
Kaip ir kituose riešutuose, jose yra mononesočiųjų riebiųjų rūgščių - medžiagų, susijusių su žvalumu ir teigiamu nusiteikimu. Dar pistacijos mažina kraujospūdį, padeda išvengti per didelio adrenalino išsiskyrimo ir mažina stresą.
Pupelės
Pagrindinis pupelių turtas - magnis, kuris atpalaiduoja raumenis ir ramina. Juk atsipalaidavus kūnui nervų sistema nurimsta savaime. Dar magnis padeda reguliuoti kortizolio kiekį.
Medus
Jis stiprina ne tik nervų sistemą, bet ir visą organizmą. Medaus atpalaiduojamasis poveikis toks stiprus, kad jis net migdo, taigi šilta žolelių arbata - pirmasis vaistas nuo nemigos.
Žolelių arbatos
Puikiai ramina ramunėlės ir mėtos. Pastarosios dar padeda pabusti ir pasikrauti energijos. Kartu mažina nervingumą ir nuovargį.
Šokoladas
Nepralenkiamas nuotaikos gerintojas ir kovotojas su piktumu bei dirglumu gerina nuotaiką ir suteikia žvalumo. Jame yra serotonino, kuris padeda jaustis laimingesniems ir geresniems, taip pat yra šiek tiek kanabinoidų - medžiagų, sukeliančių euforiją ir laimės pojūtį.
Pienas
Jis padeda atsipalaiduoti, pailsėti, užmigti. Ramina nervų sistemą, mažina dirglumą. Piene yra baltymo, kuris pasižymi raminamuoju poveikiu, mažina kraujospūdį ir kortizolio kiekį, išskiriamą apėmus stresui.
Sūris
Jame yra daug vitaminų A ir E, taip pat riebiųjų rūgščių - medžiagų, kurios yra vadinamos natūraliais antidepresantais. Dar sūryje yra triptofano, mažinančio stresą, dirglumą ir pyktį. Taip pat sūris padeda ramiai išmiegoti visą naktį, mokslininkai net rekomenduoja prieš naktį suvalgyti mažą gabalėlį sūrio, tik reikia nepamiršti, kad sūris - - itin kaloringas. Todėl gabalėlis turi būti labai jau mažas!
Rašyti komentarą