Tyrimo autoriai teigia, kad kuo pozityvesnės bus mūsų jaučiamos emocijos, tuo laimingesni mes tapsime. Dar Aristotelis tvirtino, kad laimė tiesiogiai priklauso nuo emocijų kiekio, kurias norime patirti.
Mokslininkai patikrino šią senovės filosofo teoriją. Eksperimentui jie atrinko 2324 asmenis iš 8 šalių: Singapūro, Izraelio, Ganos, Vokietijos, Kinijos, Brazilijos, Lenkijos ir JAV. Tie žmonės atstovavo skirtingiems pasaulio kultūriniams regionams.
Tyrimų vadovė iš Jeruzalės, Žydų universiteto emocijų ir savikontrolės laboratorijos direktorė Maya Tamir paaiškino: „Nuolatinės laimės ir džiaugsmo siekimo negalima pavadinti realistišku, kaip ir nenoro jausti liūdesį, pyktį ar baimę. Jeigu mes priimsime ir būsime atviri visoms savo emocijoms – teigiamoms ir neigiamoms –, tai mes neabejotinai tapsime laimingesni ir labiau patenkinti gyvenimu.“
Eksperimento dalyviai turėjo dalyvauti apklausoje. Pirmiausia jiems reikėjo išvardyti pageidaujamas emocijas ir nurodyti, kaip dažnai jas nori išgyventi.
Po to sekė 5 minučių žaidimas su emocionaliai neutraliais žodžiais, kurių tikslas buvo išvalyti protą nuo pašalinių minčių. Tada tyrimo dalyviai turėjo įvertinti, kaip dažnai jie kasdienybėje patirdavo tokias emocijas pagal 1–5 balų skalę.
Išanalizavus gautus rezultatus, paaiškėjo, kad kai kurie žmonės labiau vertina didelio pasitenkinimo būseną (pavyzdžiui, susižavėjimo), o kiti pirmenybę teikia ramybės būsenai.
Tačiau yra žmonių, kurie vertina valdžią. Jie sveikina išdidumą, pyktį ir panieką. Tokius žmones laimingais daro imperatoriaus Palpatino devizas: „Leiskite sau pajusti neapykantą“.
Daktarė Tamir sako: „Būtų neblogai, jeigu mes neslopintume emocijų, kurias laikome vertingomis ir turinčiomis prasmę, net jeigu jos yra nemalonios.“
Mokslininkų tyrimai duoda peno pamąstymams. Kai kitą kartą stovėsite įstrigę automobilių kamštyje ir pyksite, pagalvokite: gal tai yra jūsų plano tapti geresne ir ryškesne savo versija dalis?
Rašyti komentarą