Kūrybai iš lino įkvepia japonų estetika

Kūrybai iš lino įkvepia japonų estetika

Indrė Matuliokaitė prieš keliolika metų susižavėjo linu, pradėjo siūtis iš jo drabužius ir aksesuarus. O neseniai atrado ir natūralius dažus linui dažyti.

Meilė linui užgimė Londone

Indrė, baigusi universitetą, porą metų dirbo anglų kalbos mokytoja, vėliau keletą metų gyveno ir dirbo Londone. Dabar vėl grįžo į Lietuvą.

"Gyvendama Londone atkreipiau dėmesį, kad žmonės labai vertina liną, ypač interjere. Linas paprastas, bet kartu ir įdomus, jis gali būti įvairiausio storio, įvairios faktūros, jį miela liesti", - pasakoja Indrė.

Atkreipusi dėmesį į liną, pradėjo pastebėti ir lininius drabužius, pati pabandė sau šį bei tą pasisiūti.

"Pirmiausiai labai patiko su juo dirbti, jis neslidus, nėra įnoringas. Linas jaukus, vasarą su juo nekaršta, vėsiu oru - nešalta. Dar pastebėjau, kad labai gražus suglamžytas linas.

Nereikia jo prievartauti, bandyti ištiesinti, išlyginti, nereikia bijoti jo raukšlių", - sako Indrė. Pasak jos, tokie lininiai drabužiai praktiški ir keliaujant. Juos galima susukti ir nesibaiminant sugrūsti į lagaminą. "Man jau kuris laikas nėra taip, kad neturėčiau kuo apsirengti, nes viską, ką sugalvoju, galiu pasisiūti. Važiavome į vestuves Romoje. Pagalvojau, kad ten bus labai karšta, ir pasisiuvau ilgą lininę suknelę, nusidažiau tamsiai violetine spalva. Labai gerai jaučiausi su ja", - šypsosi Indrė.

Natūralūs dažai iš būtinybės

Pradėjusi daugiau siūti iš lino Indrė pastebėjo, kad jos pirštai tapo jautrūs, atsirado alergija, ir suprato, kad tai nuo dažų, kuriais nudažytas audinys. Iš pradžių pasidarė liūdna, kad nebegalės siūti spalvoto lino, o tada pradėjo domėtis, galbūt galima audinį nudažyti natūraliais dažais.

"Pradėjau ieškoti informacijos, nuėjau į tekstilininkų pamoką ir nuo to viskas prasidėjo. Pradėjau pati eksperimentuoti. ", - pasakoja Indrė.

"Lietuvoje auga apie 60 augalų, kurie rimtai dažo. Aš dažau iš tų, kurie yra aplink mane, dar labai pamėgau avokadų kauliukus, iš kurių išeina rožinė spalva.

Indrės kuriami drabužiai laisvi, nevaržantys judesių, prislopintų spalvų, tarsi leidžiantys susilieti su gamta. Asmeninė nuotr.

Vaistinis augalas vingiorykštė nudažo labai gražia geltona spalva ir dargi drabužis skaniai kvepia. Graikinio riešuto lapai nudažo žalia, chaki, ruda spalva, o šaknys - plytine ruda.

Net nuo to pačio medžio skirtingu metų laiku nuskinti lapai dažys skirtingu atspalviu. Mano talismanas yra gilė.

Iš gilių išeina nuostabi pilkai, melsvai violetinė spalva, kuri patinka daugeliui lietuvių. Man pačiai tai irgi mėgstamiausia spalva", - pasakoja moteris.

Augalinių dažų ruošimą ir dažymą Indrė prilygina alchemijai. Dažydama lininius drabužius Indrė naudoja ir batikos būdą.

"Žmonės labai dažnai klausia, ar tos spalvos nenusiskalbs, ar neišbluks. Tai, kas natūralu, gamtiška, su laiku kažkiek blunka.

", - sako Indrė.

Lėtoji mada

"Man patinka, kad ši mano kūryba yra lėta, nes procesas yra ilgas. Renki augalus, perki medžiagą (Indrė dažniausiai perka baltarusišką ir lietuvišką liną), kerpi, siuvi, skalbi, tada dažai, vėl skalbi.

Nudažius drabužį reikėtų mėnesį jo neskalbti, leisti spalvai gerai įsigerti, bet aš tiek neišlaukiu", - sako Indrė.

"Mane įkvepia japonai, Vabi Sabi (Japonijos estetikos filosofija) - kuklus paprastumas, tobulas netobulumas. Jeigu daiktas yra mielas, "įnešiotas", ir tegul būna, nereikia jo keisti", - sako moteris.

Gyvas ryšys su pirkėju

Siuvant, dažant ir nešiojant lininius drabužius, Indrei kilo mintis parodyti savo kūrybą ir kitiems. Šių metų sausį pastebėjusi skelbimą, kad galima registruotis į Kaziuko mugę, Indrė ryžosi.

"Užsiregistravau ir tai buvo taškas, iki kurio turiu pasiruošti. Turėjau porą mėnesių, susikaupiau, pasiruošiau ir pasirodžiau. Po mugės sulaukiau daug komentarų, komplimentų ir mane tai dar labiau "užvedė".

Man labai patinka mugės, atgalinis ryšys, matyti, kaip matuojasi tavo drabužį, kaip džiaugiasi, perka, išgirsti, kas patinka, kas nepatinka. Buvo momentas, kai visoms reikėjo ilgų suknelių.

Tunikos labai patinka, nes tai - universalus dalykas, kurį gali ir žiemą, ir vasarą nešioti. Visoms reikia kišenių.

Būna, kad ir vyrai prieina, klausinėja. Norėčiau ir jiems kurti.

Manau, kad kažkada siūsiu ir vyrams, ir vaikams", - pasakoja šiaulietė.

Moters kurti drabužiai labiausiai patinka 40-50 metų moterims. Lininius drabužius mielai perka skandinavai. Kartą visa grupė islandžių išsimatavo sukneles, aikčiojo, grožėjosi, bet paskui susivokė, kad neturės kur tokių drabužių nešioti - ne tas klimatas.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder