Langai - namų sielos veidrodis

Langai - namų sielos veidrodis

Langinės, žaliuzės, roletai, markizės... Borkatas, drobė, satinas, gobelenas, organza, aksomas... metalas, medis, virvės, siūlai... Ko tik nesugalvojo žmonija, kad pridengtų savo privatų gyvenimą nuo pašalinių akių, papuoštų namus ir suteiktų namiškiams saugumo ir jaukumo pojūtį...

Istorinė paskirtis

Kol puošniosios užuolaidos ir moderniosios žaliuzės atsirado ant mūsų langų, prireikė amžių, tačiau per tą ilgą laiką įgijusios kitų funkcijų, jos iki šiolei išlaikė ir pirminę savo paskirtį: nubrėžti ribą, kurios nevalia peržengti.

Užuolaidomis būdavo atitveriama erdvė, į kurią be leidimo nevalia įžengti. Toks būdas dalinti patalpą į zonas plačiai naudotas senosiose ir šventyklose, ir valdovų rūmuose, jis naudojamas ir šiandien.

Ar žinote, kad...
pirmieji langai buvo iš kiaulės pūslės;
pirmąsias užuolaidas atstojo langinės;
langų dangstymas užuolaidomis iš pat pradžių atliko tik apsauginę - praktinę funkciją: kad nematytų pašalinės akys, kad patalpa nepridulkėtų ir pan.;
pirmieji "karnizai" buvo siūlai, kuriuos pritvirtindavo prie vinių; didėjant būstams ir sykiu langams - atsirado įmantresni karnizai, o plėtojantis pramonei - keitėsi užuolaidų mados.

Draperijos kaip elementas patalpoms puošti pirmiausiai buvo naudojamos senovės Graikijoje bei Romoje.

Vėliau europietiškąsias audinio naudojimo dekoravimui tradicijas diktavo bendras epochos meninis stilius.

Labiausiai Europoje užuolaidos išpopuliarėjo Renesanso epochoje (14-16 a.), kai buvo mėginama daugelyje sričių ir žanrų imituoti Antiką. Šios epochos mene laikytasi paprastumo ir simetrijos. Šiuo periodu atsirado ir nauji audiniai: šilkas, aksomas, batistas, nėriniai etc. Ornamentikoje šalia geometrinių figūrų imta naudoti augalinius motyvus ir gyvūnų atvaizdus.

Ar žinote, kad...
viduramžiais svarbiausi audimo centrai Europoje buvo Bizantija, Ispanija, Vokietija, perėmusios Rytų šalių audimo tradicijas,
Azijoje ir Europoje paplito marginti audiniai,
Renesanso epochoje garsėjo Italijos audiniai: damastas, brokatas, šilkiniai aksomai, puošti heraldiniais, augaliniais ir gyvūniniais ornamentais, Ispanijos audiniai, taip pat persų abšaras, atlasas, aksomas, turkų atlasas...
17-18 a. audimo centru tapo Prancūzija, ypač garsėjo Liono audiniai,
19 a. išpopuliarėjo marginti prancūzų audiniai,amžiaus pabaigoje - dirbtinis pluoštas,
20 amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje iš JAV ir Vokietijos pasklido sintetiniai pluoštai, kurie suteikė audiniams faktūrų bei raštų įvairovės;

Baroko epochoje (17-18 a.) į madą atėjo patetika, įmantrumas, jausmingumas, dinamiškumas, dramatizmas, polinkis į didybę, ansambliškumas. Užuolaidas imta derinti su baldais, gobelenais. Deriniai atrodė puošniai ir prabangiai.

Baroką pakeitus rokoko stiliui, įsivyravo lyrika ir pastelinės spalvos. Užuolaidos pradėtos siūti iš šilko, išmarginto kiniška ar turkiška maniera.

Langų didėjimas (kartais jie siekdavo grindis) nulėmė, kad užuolaidos taptų reikšminga interjero dalimi, todėl palaipsniui radosi įvairiausios puošmenos: kutai, kaspinai, juostelės etc. Jie populiarūs liko iki šiol.

ROMANETĖS (romėniškos užuolaidos) turi tam tikrą mechanizmą, kuris jas suklostuoja arba pakelia virš lango. Šiuo principu jau gaminamos ir žaliuzės. 

18 amžiaus pradžioje Europoje įsigalėjo klasicizmas, o su juo - simetrija ir santūrumas. Baldai, uždangalai ir užuolaidos tuo metu būdavo ne tik vienos spalvos, bet ir iš vieno audinio. Būtinu dekoro elementu tapo karnizai.

Audinys iš Bagdado

Viduramžiais iš Rytų į Europą atkeliavo mada užuolaidomis dangstyti lovas. Tokio uždangalo pavadinimas - "baldacchino" - itališkai reiškia "šilkinis audinys iš Bagdado".


Baldakimai atsirado senovės Rytuose kaip nešiojamosios stoginės, aptrauktos brangiu Bagdado šilku, kurias kaip didžiulį skėtį virš valdovų galvos laikydavo tarnai.

Daugelyje kultūrų baldakimas simbolizuoja valdžią, turtą ir galybę.

Baldakimas virš lovos - tai audinys, pakabintas ant karnizo arba kolonų. Pirminė jo paskirtis buvo apsaugoti miegantįjį ne tik nuo smalsių akių, bet ir nuo skersvėjų. Iki 19 amžiaus baldakimus siūdavo iš sunkios tvirtos medžiagos. Tik 20-ajame amžiuje audiniai pasikeitė ir šiandien baldakimas siuvamas dažniausiai iš šilko, lino arba medvilnės.

Langų dekoras šiandien

Šiandien nebėra būtinybės griežtai laikytis vieno stiliaus, ir tai suteikia laisvę būsto šeimininko fantazijai. Vis dėlto tam tikros dizaino taisyklės žinotinos, kad rezultatas mūsų nenuviltų.

Langai yra savotiškas fonas, kuris padeda išryškėti kitoms interjero detalėms, tad jų dekoravimo principą reikėtų apgalvoti viso interjero projektavimo etape. Tam reikėtų:

- subalansuoti mados sroves ir asmeninius polinkius,

- vadovautis ne tik sienų apdailos ir baldų spalva, bet ir kambario dydžiu, jo apšvietimo lygiu (per mažas, per didelis), vaizdu pro langą.

Prieš pirkdami užuolaidas ar žaliuzes, paklauskite savęs, ar dekoroduomi langus norite sukurti intymią aplinką, pasislėpti nuo praeivių akių ar atvirkščiai - išryškinti nuostabų vaizdą už lango?

Jeigu norite pasislėpti nuo praeivių ar kaimynų akių, kabinkite klostuotas užuolaidas arba roletą - medžiaginį ekraną. Toks labiausiai tinka moderniame bute.

Kai, pabaigę sienų apdailą, vykstate rinktis užuolaidų arba žaliuzių, kartu su savimi pasiimkite tapeto ar plytelės bei baldų apmušalų fragmentą. Dar geriau - nufotografuokite viso kambario vaizdą. Pagal visa tai konsultantas lengviau susiorientuos, kokios spalvos ir stiliaus langų dekoravimo priemonių jums reikia.

KARALIAUS Liudviko XIV oficiali paradinė lova su baldakimu Versalyje, kurioje jis nemiegojo, tačiau priimdavo svarbius lankytojus. Kiti Europos monarchai veikiai perėmė šią praktiką. 

Konsultantas taip pat paklaus, ar turite išskirtinių reikalavimų, pvz., kad užuolaidos ar žaliuzės būtų su specialiu pamušalu, kuris nepraleistų šviesos, garso, vėjo ir pan., ar langus norėsite užtraukti nakčiai, ar uždangalas atliks tik dekoratyvią funkciją ir pan.

4 stiliaus patarimai

1. Klasikiniame interjere geriausiai atrodys sunkios tankios užuolaidos su klasikiniais raštais, kutais, karoliukais, virvelėmis, juostomis. Ilgos tiulio užuolaidos su skraiste kambariui suteiks elegancijos.

2. Dekoratyvinių elementų bei draperijų gausa priklauso nuo to, kiek apkrautas interjeras: kuo daugiau jame baldų ir kitų akcentų, tuo mažiau sudėtingų konstrukcijų turi būti ant lango.

3. Kantri stiliaus mėgėjams reikėtų lengvų permatomų užuolaidų iš natūralaus audinio.

4. Avangardiniame interjere užuolaidos ar žaliuzės turėtų būti kuklesnės, netgi asketiškos. Tinka vienspalvis audinys su reljefiniu piešiniu.

Kas žinotina apie spalvas

Kad užuolaidos ar žaliuzės nepranyktų interjere, jos turi būti arba šviesesnės, arba tamsesnės už sienas.

Rinkdamiesi užuolaidų ar žaliuzių spalvą atminkite, kad nuo jos labai priklauso patalpos atmosfera. Pavyzdžiui, žydri, mėlyni, violetiniai atspalviai ramina ir vėsina, o štai raudona, geltona ir oranžinė - teikia žvalumo ir entuziazmo.

Kontrastingų spalvų audiniai su skersinėmis juostomis vizualiai plečia sienas, o vertikalūs piešiniai kambarį aukština.

Žydros, pilkos, violetinės užuolaidos ar žaliuzės dvelks šalčiu, o smėlio, terakotos, geltonos - šildo. Todėl jeigu reikia "sušildyti" šiaurinį kambarį, geriau rinkitės šiltus atspalvius.

Ilgis

Užuolaidų audinys turi viršyti karnizo ilgį 2-3 kartus - priklausomai nuo jo rūšies. Vienspalvei plonytei organzai geriausiu klostavimo koeficientu laikomas 1:3, margaspalvei organzai - 1:2,5.

Jeigu audinys yra su itin stambiais piešiniais arba plačia juosta, klostavimas turi būti minimalus.

Jeigu langus norite užtraukti, minkštoms, vienspalvėms arba smulkaus rašto užuolaidoms reikės 1,5-2 kartus platesnio audinio nei karnizo ilgis.

Karnizai

ir kiti aksesuarai langų dekoravimui turėtų ne tik derėti su kambario stiliumi, bet ir būti patikimi bei funkcionalūs. Jeigu jūsų kambario lubos žemos, verčiau rinkitės lubinius karnizus arba plonus vamzdelinius, kuriuos tvirtinsite prie pat lubų.


Jeigu kambarys erdvus ir aukštas, ploni karnizai atrodys neproporcingai.

Priežiūra

Sintetinės užuolaidos ilgai išlaiko pirminę išvaizdą, lengvai skalbiamos, mažiau glamžosi.

Jeigu audinyje yra daugiau nei 70 proc. natūralaus pluošto, geriau užuolaidas valyti cheminiu būdu, o ne skalbti, kad nesideformuotų.

Virtuvei patartina rinktis natūralius audinius ir vengti sudėtingos tekstūros, kuri sugertų kvapus ir suodžius.

Organzą reikia lyginti be garo.

Moderniosios konkurentės žaliuzės

Ilgą laiką užuolaidos buvo vienintelis, nors ir labai įvairus, langų dekoro elementas, tačiau 20 amžiuje joms atsirado konkurentų. Vienas iš jų - žaliuzės. Dabar jos gaminamos iš plastiko, medžio, tekstilės ir esama įvairiausių jų atmainų, pavyzdžiui, roletai. Šiandien taip pat populiaru užuolaidas derinti su žaliuzėmis.

Žaliuzės yra funkcionalus, universalus ir patogus būdas dekoruoti langus. Jos nuolat tobulinamos, todėl vis labiau išstumia klasikines užuolaidas. Dabar rinka siūlo begalinę žaliuzių įvairovę: fotoroletus, plisuoto audinio žaliuzes, leidžiančias uždengti tiek įprastus, tiek horizontalius, tiek mansardinius langus, taip pat vis populiarėja žaliuzių sistemą "Diena-naktis", kuri leidžia uždengti langą kada norite ir tik tiek, kiek norite...

Mantas Jančauskas UAB "Domus lumina" Direktorius

Kodėl verta rinktis žaliuzes?

Pirmiausia - jos užtikrina privatumą, antra - leidžia kontroliuoti patalpos temperatūrą ir palaikyti jos balansą, trečia - leidžia reguliuoti apšvietimą ir prasiskverbiančių saulės spindulių kiekį, ketvirta - puošia bet kurio stiliaus interjerą.

Be to, žaliuzes patogu naudoti ir jas lengva nuvalyti.

Kokios naujovės vyrauja žaliuzių pasaulyje?

Šiuo metu populiariausios yra plisuotos žaliusės ir roletai "Diena-naktis".

Kokie plisuotų žaliuzių pranašumai?

Jų pranašumai yra šie:

1. galime pagaminti bet kurios formos - ovalo, trikampio, trapecijos ir t. t.;

2. lengvai nuimamos ir plaunamos;

3. valdymo mechanizmas leidžia pakelti iš apačios į viršų arba nuleisti į apačią - t. y. dengti bet kurią lango dalį.

Turime bene didžiausią audinių kolekciją visoje Lietuvoje. Plisuotas žaliuzes gaminame patys.

Kokiame interjere tinka roletai "Diena-naktis"?

Jie papuoštų bet kurį interjerą. Tai dabar visame pasaulyje pati populiariausia žaliuzių rūšis. Jos gaminamos iš dvigubo audinio, tai leidžia traukiant vienam sluoksniui stabiliai uždengti kitą - atrodo be galo įspūdingai. Tinka visur - net ir vonioje. Tai visame pasaulyje naujas daiktas, o mes žengiame kartu su naujovėmis.

Kuo ypatingi fotoroletai?

Jie būna standartiniai, peršviečiami, gumuoti - nepraleidžiantys šviesos, iš specialių audinių, nepraleidžiančių karščio. Ypatingi tuo, kad gaminant galima panaudoti bet kokią nuotrauką ar paveikslą - pagal kliento pageidavimą. Svarbu, kad būtų pakankamai kokybiška. Tarkime, nuleidę žaliuzę galite matyti vaizdą iš Maldyvų, kuriuose ką tik ilsėjotės. Kaip linksmą pavyzdį galiu paminėti neseniai mūsų pagamintą fotoroletą virtuvei, ant kurio buvo uždėtas žmonos sudarytas buities darbų sąrašas vyrui. Žmonai nieko nebereikia pasakoti: nuleido roletą - ir viskas kaip ant delno. Linksmai atrodo.

Ričardas Liepinaitis UAB "Dextera" Klaipėdos filialo vadovas

Kokių esama išorės žaliuzų ir kokia jų nauda?

Pirmosios Lietuvoje atsiradusios išorės žaliuzės iki šiol tradiciškai vadinamos "apsauginėmis", nors jas derėtų vadinti išoriniais roletais arba langinėmis. Apsauga (tiksliau pasakius - papildoma kliūtis įsilaužėliams) yra tik viena iš daugybės jų funkcijų.

Iš tikrųjų tai daugiafunkcinis produktas: jis leidžia kontroliuoti šviesos patekimą ir vasarą patalpą apsaugo nuo perkaitimo. Žiemą tai puiki šilumos taupymo ir mikroklimato reguliavimo priemonė. Šios žaliuzės saugo nuo vėjo ir šilumos nuostolius, patiriamus per lango plotą, sumažina 45-50 procentų. Apytikriais skaičiavimais, per 10-12 metų sutaupyta šiluma kompensuoja jų kainą. Be to, mažiau rasoja langai. Dar vienas pliusas - jos suteikia psichologinio saugumo, jaukumo pojūtį - atstoja naktines užuolaidas.

Ar išorinės žaliuzės atlieka dekoravimo funkciją?

Jeigu kalbėsime apie apsaugines, jos tikrai atrodo estetiškai, tačiau yra dar kita kategorija išorinių žaliuzių, kurias priskirčiau prie stilingesnių, - tai išorinės horizontaliosios žaliuzės ir išoriniai roletai.

Kaip jos prižiūrimos, ar ilgaamžės?

Jos pagamintos iš aliuminio, o tai itin patvari medžiaga - nerūdija net mechaniškai pažeidus, lengvai valomas. Žaliuzės iš audinio taip pat ilgaamžės, nebijo nei šalčio, nei karščio, nes medžiaga apsaugota nuo atmosferos poveikio šiuolaikinėmis technologijomis. Audinys dalinai permatomas, tačiau neleidžia į patalpą patenkančiai šviesai akinti ir jos prikaitinti.

Kam reikalingos markizės?

Tai išvyniojami stogeliai virš terasų ir balkonų, saugantys nuo saulės ir nedidelio lietaus. Paprasčiausios - valdomos mechaniškai, taip pat yra tokių, kurias galima valdyti naudojant elektrinę pavarą ir nuotoliniu būdu. Galima komplektuoti vėjo apsaugą, kurios dėka, pakilus dideliam vėjui, kad markizė nesulūžtų, ji automatiškai susikleis. Dar viena markizės rūšis - krepšinės markizės, kuros papuoš namą ir apsaugos patalpas nuo saulės kaitros.

O kokių naujienų esama vidaus žaliuzių pasaulyje?

Šiuo metu siūlome naujovę - plisuotas žaliuzes, kurios funkciniu atžvilgiu suteikia kur kas daugiau galimybių nei jų pirmtakės: valdymo mechanizmas leidžia įvairiai reguliuoti matomumo lauką.

Žaliuzių centro "Lauresta" rinkodaros vadybininkė Vilija Stroputė.

Į ką svarbu atkreipti dėmesį renkantis roletus ar žaliuzes savo namams?

Pirmiausia reikia išsiaiškinti, kokiu tikslu ir kokiai patalpai reikalinga lango uždanga: ar svetainės dekorui, ar norint pasislėpti nuo praeivių akių, o gal siekiama visiškai užtemdyti patalpą. Svarbu įvertinti ir montavimo galimybes - ar žaliuzė netrukdys atidarinėti lango, ar neuždengs radiatoriaus ir pan. Mūsų specialistai visuomet siekia išsiaiškinti konkrečius kliento poreikius ir pasiūlyti tinkamiausią gaminį.

Kuo skiriasi kasetiniai roletai nuo tradicinių?

Išskirtinis kasetinių roletų bruožas - audinys susisuka į lango viršuje esančią kasetę, kuri uždengia paslepia ruloną. Tokie roletai yra montuojami prie lango rėmo greta stiklo ir juda kartu su langu.

Kokia roletų priežiūra?

Roletų audiniai skiriasi, todėl nėra bendrų jų priežiūros taisyklių. Suteptą impregnuotų audinių vietą dažniausiai rekomenduojama pavalyti drėgna šluoste ar švelnia valymo priemone. Susikaupusioms dulkėms periodiškai pašalinti pakanka paprasčiausio dulkių siurblio. Jeigu audinys susitepė smarkiai, galima kreiptis į valyklą. Žinoma, suteptą ar tiesiog atsibodusį audinį galime pakeisti ir nauju, paties roleto mechanizmo nekeičiant.

Ar galima naudoti medines žaliuzes vonios kambaryje?

Medinės žaliuzės vonios kambariui tikrai tinka. Ir labai gražiai atrodo! Jeigu baiminatės dėl drėgmės, medinėms žaliuzėms tai nepakenks, nes drėgmė paprastai kondensuojasi ant šalčiausių patalpoje esančių paviršių. Šiaip ar taip, žaliuzių juostelės yra specialiai apdirbtos ir impregnuotos.

Kokios naujienos langų dekoravimo srityje?

Šiemet pristatėme naujieną - roletus "Zebra". Tai naujo dizaino, pastaruoju metu ypač populiarūs dvisluoksniai roletai, kitaip dar vadinami "Diena-naktis". Tokie roletai gaminami iš horizontaliai juostuoto audinio - lengvai truktelėjus roleto grandinėlę, vienas audinio sluoksnis pasislenka ir langas užsitemdo. Roletai "Zebra" iškart įgavo neįtikimą populiarumą mūsų rinkoje! Džiaugiamės galėdami pasiūlyti juos savo klientams už bene mažiausią kainą.

Kviečiame apsilankyti mūsų žaliuzių centruose ir įsitikinti patiems! Mus rasite visuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose, o Klaipėdoje: Šilutės pl. 23, 19 korp.; Šilutės pl. 35 (PC "Banginis"); Taikos pr. 37.

 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder