Spalvos metamorfozės būsto erdvėse

Spalvos metamorfozės būsto erdvėse

Spalvos skirtingai veikia žmones priklausomai nuo to, ar yra po kojomis, ar virš galvos, "guli" ar "stovi". Pavyzdžiui, geltona kiliminė danga gali kelti nepastovumo, netikrumo pojūtį, tačiau gelsvus sienų atspalvius žmogus priimama visiškai normaliai. Ryškios ir tamsios spalvos turėtų vyrauti horizontaliuose paviršiuose (grindys, minkštasuolis, kilimas), o neryškios ir šviesios - vertikaliuose.

Balta spalva - ideali kambariui, perkrautam smulkiais daiktais: knygomis, vazomis, paveikslais, kambarinėmis gėlėmis. Didžiuliai balti (arba pilki) paviršiai nepakeičiami, kai reikia sujungti dvi spalvas, atsidūrusias vienoje patalpoje, neutralizuoti jų priešpriešą.

Siekiant harmoningo interjero reikėtų atkreipti dėmesį į greta esančių spalvų poveikį viena kitai. Pavyzdžiui, geltona šalia raudonos atrodo šiek tiek žalsvoka, violetinė prie raudonos virsta beveik mėlyna, o raudona priartėja prie oranžinės, į ją panašėja geltona, atsidūrusi šalia žalios, o ši tuo atveju žydrėja. Mėlyna šalia raudonos įgauna žalsvą atspalvį, o raudona tampa kiek oranžine. Mėlyna, derinama su geltona, tampa kiek violetine, o geltona - kiek oranžine.

Image removed.
Balta spalva - ideali kambariui, perkrautam smulkiais daiktais: knygomis, vazomis, paveikslais, kambarinėmis gėlėmis. Neutralūs tonai - puikus fonas paveikslams

Verta paminėti, kad spalva šiek tiek siejasi ir su daiktų forma. Pavyzdžiui, trikampės, aštriakampės, daugiakampės formos artimesnės krintančioms į akis, ryškioms spalvoms. "Ramesni", apvalaini daiktai "giminiuojasi" su gilesniais, tamsesniais tonais - nuo mėlynai žalio iki juodo. Todėl tamsios spalvos prislopina, sulygina ekscentriškas, neįprastas formas, o paprastiems siluetams labiau tinka šviesūs tonai.

Kuriant patalpoje malonią atmosferą, spalva atlieka dar vieną labai svarbią funkciją - optiškai sumažina arba padidina erdvę, keičia jos proporcijas. Suprantama, tamsios spalvos kambarį mažina, lubas - žemina, šviesios - praplečia ir aukština.

Geltona patalpą daro erdvesnę, ruda - susiaurina, kuria uždaros erdvės įspūdį, žalia - neutrali, žydra - padidina, mėlyna - mažina ir žemina, raudona - priartina stebėtoją, tačiau gali ir slėgti, oranžinė - susiaurina, balta - praplečia, juoda - stipriai siaurina, pilka - neutrali.

Poilsiui - gamtos atspalviai

Žinoma, spalvos - kiekvieno asmeninis skonis, tačiau patartina jas dėstyti pagal "sunkumą": "sunkiausios" spalvos turėtų būti grindys, kiek "lengvesnės" - baldai ir įranga, dar "lengvesnės" - sienos ir galiausiai - lubos.

Renkantis sienų spalvą, kaip foną baldams, paveikslams, medžiagoms, labiau tinka neutralūs tonai. Be to, jie ne taip agresyviai veikia žmogaus psichiką. Darbo kabinete ir sienų, ir baldų spalva turėtų padėti sutelkti dėmesį ir nevarginti akių, tad čia tinka ramūs, tačiau ne monotoniški atspalviai: žalia, pilkšvai žalia ir galbūt geltonos spalvos gama su kiek baltos. Miegamojo spalvinei gamai, per daug nefantazuojant, rekomenduotinos neutralios bei raminančios kreminė pilkšva, šviesiai žydra bei rožinė ir t. t.

Image removed.
Raudona spalva labiausiai tiktų patalpoms, kuriose vyksta vakarėliai

Bendrosios patalpos, kurios naudojamos ir ilsėtis, ir dirbti, turėtų kelti šilumos, jaukumo ir gaivos pojūtį. Tam tinka spalvos, kurios asocijuojasi su gamta: žalia, žydra, smėlinė, jūros putos atspalvio, kreminė pilka - bet ne per daug sodraus tono.

Grindis paprastai rekomenduojama dėti ne per daug šviesaus tono. Psichologai tikina, kad šviesios grindys kelia žmogui neužtikrintumo pojūtį. Be to, balta spalva šiuo atveju nepraktiškas sprendimas. Vis dėlto grindys neturėtų būti ir per daug tamsios - kuo tamsesnės, tuo daugiau šviesos atima. Maži kambariai atrodo kiek didesni, jei grindys pratęstos tokios pat spalvos ruožais ant sienos.

Raudona grindų spalva labai paryškina horizontalę, grindys, rodos, spaudžia gyventoją iš apačios. Žydra suteikia kambariui erdvumo įspūdį, geltonos grindys sukuria saulėtą ir linksmą nuotaiką, tačiau reiktų atsiminti, kad šviesūs tonai nesuteikia patikimos atspirties kojoms. Na, o žalios grindys daro kambarį mielesnį, svetingesnį, kyla asociacijos su žalia pievele.

Optimalios interjero spalvos:

  • žydra - darbo kambariui, virtuvei, voniai;
  • žalia - darbo kambariui, miegamajam;
  • geltona - darbo arba vaikų kambariui, virtuvei;
  • raudona - patalpoms, kuriose vyksta vakarėliai;
  • mėlyna - darbo kambariui, miegamajam;
  • ruda - patalpoms, kurioms būtina jauki atmosfera;
  • juoda - patalpoms, kuriose planuojamas įrengti galingas apšvietimas;
  • pilka - bet kuriai erdvei, kurioje reikalingas neutralus fonas;
  • balta - visoms patalpoms, kurios neprivalo sudaryti "neutralaus" įspūdžio.

Parengė Lina SKRUIBYTĖ

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder