Už nedidelio kiekio narkotikų turėjimą siūloma skirti baudą iki 100 eurų

Už nedidelio kiekio narkotikų turėjimą siūloma skirti baudą iki 100 eurų

Daugiau nei ketvirtadalis parlamentarų siūlo dekriminalizuoti nedidelio narkotikų kiekio turėjimą be tikslo platinti ir už tai numatyti baudą iki 100 eurų.

Tokias Baudžiamojo ir Administracinių nusižengimo kodeksų pataisas registravo 39 valdančiųjų ir opozicijos atstovų.

Tarp pasirašiusiųjų yra visų trijų valdančiųjų partijų pirmininkai Gabrielius Landsbergis, Aušrinė Armonaitė, Viktorija Čmilytė-Nielsen ir paskirtoji premjerė Ingrida Šimonytė.

„2017 metais įvyko nesusipratimas ir disponavimas nedideliais kiekiais buvo kriminalizuotas. Nuo to laiko dukart išaugintas su narkotikais susijusių bylų skaičius, jis didėjo nuo maždaug 700 iki 1600 praėjusiais metais. Taip nutiko todėl, kad žmonės pradėti teisti net už nuodėgulius peleninėje“, – trečiadienį per spaudos konferenciją Seime sakė viena iš pataisų iniciatorių Laisvės partijos frakcijos narė Morgana Danielė.

Jos teigimu, kriminalizavus nedidelio narkotikų turėjimą daugeliui žmonių „siuvamos nusikaltėlių etiketės ir skiriamos tūkstantinės baudos“, apkraunama teismų sistema.

Konservatorius Kazys Starkevičius tvirtino, kad teistumas palieka pėdsaką visam žmogaus gyvenimui.

„Per visą laikotarpį pamačiau, kad jauni žmonės, kurie galbūt iš tokių vaikiškų svajonių šiek tiek nukrypsta į šoną ir kada patenka į kalėjimą, jis tikrai jų nepataiso, jis tik juos dar labiau įtraukia į tą bendrą liūną. Už tai bausti, sodinti į kalėjimą pagal baudžiamąją atsakomybę, manau, kad yra per didelė nuodėmė, kuri užtraukiama visam gyvenimui be teisės žmogui pasitaisyti“, – teigė jis.

Spaudos konferencijoje dalyvavusi nevyriausybinės organizacijos „Jauna Banga“ atstovė Milda Arlauskaitė sakė, kad dėl dabartinio teisinio reguliavimo jaunimas, eksperimentuojantis su psichoaktyviosiomis medžiagomis, bijo kreiptis pagalbos.

„Besikreipiančių žmonių istorijos mums atskleidžia, kad kriminalizacijos žala yra milžiniška. Tai yra jaunų žmonių karjeros žlugdymas, emigracija, ilgalaikės pasekmės jų psichologinei sveikatai, taip pat – augantis nepasitikėjimas savo valstybės teisėsaugos institucijomis“, – tvirtino ji.

„Noriu pažymėti, kad dėl dabartinių įstatymų vartojamos naujosios psichoaktyviosios medžiagos, kurių žala nėra dar ištirta, tai gali turėti labai didelių pasekmių sveikatai“, – sakė M. Arlauskaitė.

Pagal antradienį Seime registruotas pataisas, neteisėtas disponavimas nedideliu kiekiu narkotinių ar psichotropinių medžiagų be tikslo jas platinti išbraukiamas iš Baudžiamojo kodekso. 

Dabar už tai baudžiama bauda, areštu arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Projekte numatyta, kad tokia atsakomybė liktų asmenims, kurie įkliūtų turintys didesnį nei nedidelį kiekį narkotinių ar psichotropinių medžiagų.

Be to, siūloma nuo baudžiamosios atsakomybės atleisti asmenis, kurie savo noru kreipėsi į sveikatos priežiūros įstaigą dėl medicinos pagalbos ar kreipėsi į valstybės instituciją norėdamas atiduoti neteisėtai įgytus kvaišalus.

Tuo pačiu Administracinių nusižengimų kodeksas būtų papildytas, kad nedidelio kiekio narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų gaminimas, perdirbimas, įgijimas, laikymas, gabenimas ir siuntimasis be tikslo jas parduoti ar kitaip platinti, užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 20 iki 100 eurų. 

Tokio pat dydžio bauda grėstų ir įkliuvus svaiginantis viešoje vietoje.

Pasak M. Danielės, baudos dydžiai parinkti pagal Administracinių nusižengimų kodekse dominuojančias baudas už panašias veikas.

Seimo narė pabrėžė, kad jeigu asmuo pakartotinai įkliūtų su kvaišalais, jis galėtų būti įpareigotas dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos programose.

Be to, jam gali būti uždrausta lankytis viešojoje vietoje vykstančiuose renginiuose nuo vieno mėnesio iki vienų metų.

Parlamentarė trečiadienį pranešė, kad sieks įgyvendinti kitą Laisvės partijos rinkimų pažadą – įteisinti kanapių vartojimą rekreacijos tikslais.

Pernai Seimas patvirtino Valstybinę narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos 2018–2028 metams programą. Joje įrašytas siekis dekriminalizuoti mažiau pavojingas su narkotikų vartojimu susijusias veikas, už jas numatant administracinę atsakomybę.

2018 metais Seimas du kartus atmetė pataisas, kad už nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimą būtų taikoma administracinė, o ne baudžiamoji atsakomybė. 

Autorė Jūratė Skėrytė

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder