A. Zuokas: auklių kviečiu ieškoti ir Seime

A. Zuokas: auklių kviečiu ieškoti ir Seime

Pirmadienio rytą akciją "Siek neįmanomo - įdarbink Vilniaus merą vaikų aukle" sostinės savivaldybėje surengę jos iniciatoriai liko patenkinti ir mero komandos geranoriškumu, ir sutarimu kurti bendrą tėvų asociacijų ir savivaldybės darbo grupę, kuri toliau ieškotų sprendimų, kaip sumažinti vietų darželiuose trūkumą.

Tai Eltai patvirtino Lietuvos tėvų forumo pirmininkas Audrius Murauskas. Jo teigimu, pradėtas svarstyti klausimas ir dėl finansavimo valstybiniams ir privatiems darželiams vienodinimo.

Vilniaus savivaldybė taip pat skatina privačių darželių steigimąsi, savivaldybės tarnybos yra pasiruošusios konsultuoti ir padėti steigti naujas grupes, ieškoti galimybių steigti pusiau privačius darželius savivaldybės patalpose.

Be to, per 3 savaites planuojama privačių darželių informaciją pateikti miesto portale www.vilnius.lt, kad tėvai galėtų pateikti prašymą patogiai ir į šiuos darželius.

Planuojama, kad įsteigus kelias naujas grupes, taip pat steigiant mišrias grupes ir laikinai į grupes priimant 3 vaikais daugiau, šiemet vietų deficitas sostinėje sumažės apie 70 proc.

„Peržiūrėję visas patalpas per dvejus metus įsteigėme apie 850 naujų vietų, paskelbtas konkursas statyti darželį Santariškėse, ieškoma finansavimo Perkūnkiemio darželiui. Tačiau miestui skiriamas biudžetas, iš kurio galėtų būti statomi darželiai šiemet buvo sumažintas, todėl auklių kviečiu ieškoti ir Seime - ten, kur priimami sprendimai dėl miestui skiriamo finansavimo", - sako Vilniaus meras Artūras Zuokas.

Mero teigimu, iki metų pabaigos planuojama vietų darželiuose trūkumą sumažinti 70 proc.

Susitikimo metu Aktyvių mamų sambūrio atstovė Rasa Paulavičienė prisiminė buvusių valstybės vadovų pažadus, kurie buvo duoti mažinant tėvystės ir motinystės išmokas: tuomet buvo kalbama, kad dalis sutaupytų lėšų bus skiriama naujų darželių statybai, tačiau pažadas taip ir nebuvo įvykdytas.

Planuojama, kad šiemet vietų trūks apie 1500 vaikų, tačiau apie du trečdaliai šių vaikų, Švietimo departamento prognozėmis, galės lankyti darželius.

Nuo šių metų rugsėjo planuojama steigti mišrias grupes, taip pat laikinai, kaip tai daroma kai kuriuose Lietuvos miestuose, į grupes priimti 3 vaikais daugiau nei iki šiol. Tokia tvarka galiotų porą metų, o papildomi vaikai į šias grupes būtų priimami jau nuo kovo 15 dienos. Daugiau vaikų darželiai gali priimti, nes šiuo metu realus įstaigų lankomumas siekia apie 70 proc., todėl 3 papildomų vaikų priėmimas nesudarys diskomforto nei vaikams, nei darželiams.

Be to, jeigu būtų užtikrintas finansavimas naujų darželių statybai, būtų galima patenkinti visą prognozuojamą vietų deficitą.

Akcijos "Siek neįmanomo - įdarbink Vilniaus merą vaikų aukle" iniciatorius - vilnietis Saulius Balčius, kurio sūnus, į eilę darželiui lankyti užrašytas vos jam gimus, sulaukęs dvejų metų vietos taip ir negavo. Akciją rėmė Nacionalinis aktyvių mamų sambūris ir Lietuvos tėvų forumas.

Nacionalinis aktyvių mamų sambūris ir Lietuvos tėvų forumas atkreipia dėmesį, kad sprendžiant vaikų darželių stygiaus problemą konkrečios savivaldybės teritorijoje svarbu tartis su suinteresuotomis grupėmis, šiuo atveju - ikimokyklinio amžiaus vaikus turinčiais tėvais, kviesti tėvus dalyvauti priimant su jų vaikų interesais susijusius sprendimus.

"Netoleruotina, kai, tėvams labai aiškiai suformulavus savo pasiūlymus, savivaldybės klerkai net nesiteikia perteikti savivaldybės pozicijos vienu ar kitu klausimu. 2012-09-04 daugiau nei 600 tėvų kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę dėl poreikio įsteigti vaikų darželį Bajorų kalvose. Praėjus penkiems mėnesiams Vilniaus miesto savivaldybės valdininkai net nesiteikė atsakyti į motyvuotą tėvų prašymą.

Manome, kad sprendžiant vaikų darželių stygiaus problemą tiek Vilniaus mieste, tiek ir kitose Lietuvos savivaldybėse būtina tobulinti teisinę bazę, kad būtų užtikrinta ikimokyklinio ugdymo įstaigų įvairovė, tėvų teisė pasirinkti jų vaikų poreikius atitinkantį ikimokyklinio ugdymo modelį", - sakoma akcijos iniciatorių kreipimesi.

Vilniaus miesto savivaldybe siūloma suformuoti Vilniaus miesto savivaldybės darbo grupę vaikų darželio plėtros programai parengti įtraukiant Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio, Lietuvos tėvų forumo ir probleminių Vilniaus mikrorajonų tėvų atstovus.

Rengiant Vilniaus miesto savivaldybės vaikų darželių plėtros programą prašoma iki kovo 1 dienos sutvarkyti priėmimo eiles į Vilniaus m. darželius-lopšelius, nes dabartinė elektroninė priėmimo sistema negali to atlikti.

Siūloma steigti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupes bendrojo ugdymo mokyklose, pritaikius patalpas, kurios atsilaisvina dėl mažėjančio mokinių skaičiaus. Tam reikėtų pasitelkti ES struktūrinių fondų lėšas.

Taip pat raginama aktyviau tartis su statybų bendrovėmis, statančiomis naujus gyvenamuosius namus, jų kvartalus dėl viešosios paskirties patalpų įrengimo (šiuo atveju darželių grupių) pirmuosiuose gyvenamųjų namų aukštuose (Vilniaus m. l/d "Lazdynėlis" turinčio 2 grupes šalia darželio esančiame gyvenamajame name patirtis).

Siūloma plėtoti nevalstybinį sektorių, skatinti steigtis grupes gyvenamuosiuose privačiuose namuose, darbdavius savo įmonių, įstaigų patalpose kurti ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo grupes. Paskata tai daryti yra Ikimokyklinio ugdymo krepšelis, taip pat planuojama 2014-2020 m. ES paramos laikotarpiu paremti tokių grupių aprūpinimą ugdymo priemonėmis, ugdymui reikalinga įranga.

Savivaldybės prašoma pagal privataus ir viešojo sektoriaus partnerystės principus parengti vaikų darželių plėtrą naujuose Vilniaus miesto mikrorajonuose.

Vilniaus savivaldybė miesto darželius kasmet dotuoja daugiau kaip 59 mln. litų. Vieno vaiko išlaikymas savivaldybės darželiuose kainuoja apie 6440 Lt per metus (42 proc. - savivaldybės lėšos, 37 proc. valstybės skiriamos „krepšelio" lėšos, 21 proc. - tėvų mokesčiai). Specialiose grupėse vaiko išlaikymas kainuoja 19696 Lt.

Savivaldybė eilinį kartą atkreipia dėmesį, kad Vyriausybės ir Seimo sprendimais, lyginant su 2012 metais, sostinės biudžetas šiemet sumažėjo apie 10 proc., arba 149 mln. litų.

Šiuo metu miesto darželius lanko apie 25,7 tūkst. vaikų, privačius - apie 1,8 tūkst.

Sidebar placeholder