Apie mus ir Kazlauskus

Apie mus ir Kazlauskus

Net iki XIV amžiaus Lietuvoje žmonės buvo vadinami tik vardais. Tačiau vėliau pavardės prireikė turtingiems kilmingiesiems - pildant dokumentus jiems neužtekdavo nurodyti vien vardo. Reikėjo tam tikro išskirtinio, tik jo šeimą ar giminę identifikuojačio požymio.

Šiandien Lietuvoje jau skaičiuojama beveik 50 tūkst. pavardžių, kurių populiariausia, pasirodo, yra Kazlauskas.

Čekas sudarė pavardžių žemėlapį

Visai neseniai čekų kalbininkas ir matematikas Jakubas Marianas (Jacub Marian) sudarė Europos žemėlapius, kuriuose nurodomos pačios populiariausios kiekvienos valstybės pavardės ir jų reikšmės. Čia skelbiama, kad Lietuvoje populiariausia - Kazlausko pavardė.

Pasirodo, jog jis praleido daugybę valandų naršydamas "Google", ieškodamas reikalingos statistikos ir žodynuose pateikiamų reikšmių. Atsispyrimo tašku dažnai tapdavo ir "Vikipedija".

Suradęs populiariausias visų Europos šalių pavardes, Marianas etimologiniuose ir genealoginiuose žodynuose kruopščiai ieškojo tikslaus ir taisyklingo jų vertimo.

Kalbininkas labai nustebo sužinojęs, jog islandai savo vaikams duoda pavardę, kurią sudaro tėvo vardas ir įprasta galūnė. Tai - vienintelė Vakarų šalis, neturinti mums įprastos pavardžių suteikimo sistemos. Anksčiau tėvavardžiai buvo suteikiami Danijoje, Norvegijoje, Švedijoje. Žinia, dauguma jų pavardžių baigiasi galūne "-son" arba "-sen", kas reiškia sūnų.

Anot kalbininko, populiariausia pavardė Prancūzijoje yra Martin, reiškianti marsietį, Italijoje daugiausiai žmonių pavarde Rossi ("raudona"), populiariausia portugališka pavardė - Silva ("miškas"), rusiška - Smirnov ("ramus"), suomiška - Korhonen ("kurčias").

Daugiau skaitykite dienraštyje "Vakarų ekspresas".

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder