"Babatuko" problemos sprendimas klimpsta

Visuomenės sveikata

Kol valdžios vyrai diskutuoja apie kovos priemones su masiniu žalingu sveikatai buities skysčių vartojimu, viena iš kovos iniciatorių Seimo narė Ramunė Visockytė laukia galimybės pasiūlyti itin paprastą išeitį.

Prieš mėnesį kilęs didžiulis susidomėjimas svaiginamąjį poveikį turinčiu langų valikliu, liaudyje vadinamu "babatuku", lyg ir nuslūgo premjerui Algirdui Brazauskui pažadėjus rasti būdų užkirsti kelią žmonių nuodijimuisi.


Neseniai šalies valdžiai paaiškėjo, jog langų valymui skirtą skystį, kurio sudėtyje yra 95 proc. etilo spirito, jau penkeri metai nemažai kaimo gyventojų vartoja vietoje kontrabandinio spirito ir naminės degtinės.


Ieškoti kovos su "babatuko" problema kelių pavesta ne vienai institucijai. Pasak Ūkio ministerijos Prekybos departamento direktoriaus Kęstučio Straigio, kol kas vyksta jungtiniai tarnybų pasitarimai - juose neva ir svarstomi įvairūs sprendimai.


Vienas iš minimų būdų - draugiškas pokalbis su Latvija, kur ir gaminamas skystis langams valyti. Anot K. Straigio, gal "babatuko" problema egzistuoja ir kaimyninėje šalyje, tad ši galėtų pakeisti skysčio gamybos formulę.


Kita siūloma išeitis - priemonės apmokestinimas akcizu. Apie 6-7 litus kainuojantis skystis pabrangtų, tad gal taptų nebe tokia paklausi prekė.


Vienas iš realiausių ir artimiausiu metu galbūt įgyvendinimų žingsnių - dabar svarstomas mažmeninių prekybos taisyklių pakeitimas. Jas pakeitus "babatuku" bei kitomis cheminėmis priemonėmis būtų galima prekiauti tik parduotuvėse, kuriose neparduodami maisto produktai.


Paklaustas, kada ketinama baigti diskusijas ir imtis konkrečių veiksmų, K. Straigis aiškino, kad nesinori skubėti. Be to, būtina įsiklausyti į verslo atstovų bei vartotojų poreikius.


Direktorius pripažino, kad kol būtų įteisinti sprendimo būdai, tektų įveikti ilgą kelią. Kliūtis konkretiems sprendimams priimti būtų ir informacijos stoka. Mat Sveikatos apsaugos ministerija neturi konkrečių duomenų, kaip dažnai "babatukas" vartojamas ne pagal paskirtį ir kiek žmonių juo apsinuodija.


Neoficiali apklausa parodė, kad didžiuosiuose miestuose įsigyti "babatuko" nėra lengva, tad spėjama, kad skystį dažniau perka probleminių regionų gyventojai. Anot K. Straigio, "babatuko" vartojimas - iš dalies socialinė problema.


Kartu su kolege Laima Mogeniene stojusi į kovą prieš "babatuką", parlamentarė Ramunė Visockytė teigė gegužės mėnesį dar lauksianti atsakymo su konkrečiais sprendimais dėl "babatuko", nors premjeras sprendimą žadėjęs pateikti kur kas anksčiau.


R. Visockytė "Vakarų ekspresui" juokais sakė turinti itin paprastą pasiūlymą - "paskaninti" langų valymo skystį ricina.


Sandra LUKOŠIŪTĖ

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder