Teroristai verbuoja kaimynus
Po tragiškų įvykių Prancūzijoje Seimo NSGK pirmininkas Artūras Paulauskas sako, kad dėl terorizmo Lietuvai pavojaus lygis yra žemas, tačiau stebimi žmonės, kurie galimai galėtų būti kaip nors su tuo susiję.
„Šiuo metu, kaip pranešė mums VSD, išlieka pavojaus lygis žemas, tačiau stebimi žmonės, kurie galbūt gali būti kažkaip susiję. Faktų ar žinių, kad tarnauja lietuviai Sirijoje, „Islamo valstybėje“, nėra. Bet labai svarbu keistis informacija ir po šitų įvykių žvalgybos pradėjo aktyviau keistis“, - po komiteto posėdžio kalbėjo A.Paulauskas.
Parlamentaro teigimu, VSD pateikė informaciją, kad dešimtys Lenkijos bei Latvijos piliečių yra užverbuoti ir tarnauja „Islamo valstybei“. Laimė, apie Lietuvos piliečius tokių duomenų nėra. Nepaisant to, A.Paulauskas yra nepatenkintas, kaip Lietuva yra pasiruošusi kovoti su galimu terorizmu šalyje.
„Man asmeniškai susidarė nuomonė, kad šita sistema nėra gerai sudėliota, nėra tiksli, nes dabar ji peršoka iš įvykio iškart į krizės komitetą, kuriam vadovauja premjeras, ir visi kiti sprendimai lyg ir negalimi be šio komiteto pritarimo. Mūsų nuomone, reikėtų greitesnės schemos ir tikslesnės“, - teigė NSGK pirmininkas.
Pasak A.Paulausko, NSGK dar sausį savo sprendime paprašė Vyriausybės įvertinti, kiek mūsų tarnybos yra pasiruošusios atremti tuos iššūkius, grėsmes.
„Vyriausybės kanceliarijos atstovai sakė, kad Vyriausybė įvertino, bet mes manome, kad nepakankamai. Todėl dar kartą prašysime, ypač persvarstant biudžeto projektą, kad ypač atsižvelgtų į tą foną, į aktualius įvykius, kurie vyksta šiuo metu Prancūzijoje ir kitose šalyse“, - sakė A.Paulauskas.
Terorizmas - proga kaulyti pinigų
Jis akcentavo būtinybę padidinti finansavimą šiai sričiai. A.Paulausko duomenimis, tam reikėtų papildomai skirti apie 2 mln. eurų VSD ir minimaliai bent 800 tūkst. eurų reikėtų skirti specialiajam policijos padaliniui „Arui“.
„Didžiausia problema - žvalgyba, resursai veiklai, jų bendravimui su partneriais. O tai yra nemaži pinigai“, - akcentavo A.Paulauskas.
O štai pačios specialiosios tarnybos reikalauja finansavimą didinti dar labiau. VSD norėtų papildomų 5,3 mln. eurų, „Aras“ - 1,8 mln. eurų.
„Prevencinis žvalgybos darbas yra brangus ir tos priemonės yra brangios“, - tikino VSD direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Budrys.
Trūksta amunicijos
Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis tvirtino, esą turimų specialiųjų pajėgų, kurios turėtų kovoti su terorizmu, plėsti nereikia, tačiau būtina jas aprūpinti specialia amunicija, o tam irgi reikalingas papildomas finansavimas. Anot ministro, identifikavus terorizmo grėsmę resursų įvykiams užkardyti būtų, bet sunkiau būtų reaguoti į jau įvykdytą teroro aktą.
„Jei kiltų grėsmė, resursų, matyt, surastume, bet jei pats faktas įvyktų, reaguotume priklausomai nuo apimčių: kuo daugiau taškų būtų, tuo sudėtingiau. Specialūs daliniai yra dislokuoti, apie „Arą“ kalbant, Klaipėdoje ir Vilniuje“, - priminė S.Skvernelis.
Tiesa, specialiųjų tarnybų atstovai NSGK nariams pranešė, esą nėra jokių požymių, rodančių, kad Lietuvoje planuojamas koks nors veiksmas, susijęs su terorizmu.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“
Rašyti komentarą