Generalinis komisaras pripažįsta, kad griežtai nubausti perkančiuosius balsus - sunku
Siekiant kovoti su balsų pirkimu antrajame Seimo rinkimų rate labiausiai šia prasme įtartinose rinkimų apygardose bus sukoncentruotos papildomos policijos pajėgos, veiks "karštoji" linija, kuria apie rinkimų pažeidimus bus galima pranešti tiesiai Policijos departamentui, sako policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis. Tačiau jis pripažįsta, kad dabar teisėsaugos turimi įrankiai kovojant su balsų pirkimų - nepakankami.
"Antrajam turui mes turime tas rizikos apylinkes arba apygardas, kur galėsime skirti didesnį dėmesį tiek viešosios, tiek kriminalinės policijos pajėgomis. Mes paskelbsime "karštąją" liniją, kad žmonės, kurie galbūt turi abejonių ar nepasitikėjimo vietos teisėsauga, kreiptųsi tiesiai į Policijos departamentą, bus tiesiai iš ten reaguojama", - ketvirtadienį po pasitarimo su premjeru Andriumi Kubiliumi žurnalistams sakė policijos generalinis komisaras.
Susitikime, be Premjero ir generalinio komisaro, taip pat dalyvavo generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis ir Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas.
Su balsų pirkimu, pasak S. Skvernelio, kovoti žadama ir kitais būdais.
"Kaip ir pirmąjį rinkimų turą, mes, matyt, dar didesnėmis pajėgomis sustiprinsime Policijos departamento kontrolę ir fiksavimą visos šalies mastu. Daug atsakomybės deleguosime apskričių komisariatams, kad būtų išskirstytos tam tikros atsakomybės ribos ir nesusijusios policijos, nepriklausomos policijos apylinkėse ir apygardose būtų daugiau", - tvirtino S. Skvernelis.
Vis dėlto jis pripažino, kad pagal dabar galiojančius įstatymus teisinių priemonių efektyviai kovoti su balsų pirkimu ir bausti kaltuosius trūksta.
"Matome, kad tie įrankiai, kuriais šiandien disponuoja teisėsauga, yra, švelniai tariant, bedančiai, jeigu norime kovoti su šituo nusikaltimu. Kaip matote iš mūsų su prokuratūra kartu atliekamų ikiteisminių tyrimų, kai kurie (balsų pirkimai -ELTA) tikrai įgauna labai nešvarų mastą, susisieja su kriminaliniu pasauliu. Jeigu mes norime, kad žmonių pasirinkimas būtų teisingas ir valstybę valdytų žmonės, išrinkti sąžiningai, o ne kriminalinio pasaulio balsais, turime turėti tam tikrą įrankį", - atkreipė dėmesį S. Skvernelis.
Pasak policijos generalinio komisaro, būtina keisti įstatymus. Jis pastebėjo, kad dabar balsų pirkimas yra laikomas nesunkiu nusikaltimu ir galimybės naudoti operatyvinės veiklos įrankius, kuriuos turi policija, yra ribotos. Be to, pabrėžė S. Skvernelis, asmenys, organizuojantys balsų pirkimą, šiandien nesusilaukia jokios baudžiamosios atsakomybės, jos nesusilaukia ir balsų pirkėjų partija kaip juridinis asmuo.
"Taip pat tos partijos ar atskiri kandidatai, kurie tokiu būdu bando patekti į Seimą, galbūt nepatiria jokių finansinių apribojimų, nors valstybė ir finansuoja atskiras partijas, skiriamos dotacijos. Turi būti numatytos ir ekonominės sankcijos, keičiant ir tvarkant rinkimų įstatymą", - teigė generalinis komisaras.
Apie įstatymų keitimo būtinybę žurnalistams kalbėjo ir Premjeras A. Kubilius. Jo teigimu, šiam tikslui netrukus bus sudaryta darbo grupė.
"Iš tikrųjų reikia taisyti ir kai kuriuos įstatymus - ar Baudžiamąjį kodeksą, ar Operatyvinės veiklos įstatymą. Tam sudarysime artimiausiu metu specialią darbo grupę, kuri peržiūrės galiojančius įstatymus, kad iš tiesų policijos pareigūnai, tyrėjai, turėtų visas galimybes, tarp jų ir operatyvinės veiklos priemones, tam, kad būtų užkirstas kelias organizuotam balsų pirkimui", - žadėjo premjeras.
"Turime labai gerai suvokti, kad tokie nusikaltimai konstitucinei santvarkai, demokratiniams principams yra itin netoleruotini ir jiems turi būti užkirstas kelias naudojant visas reikalingas priemones", - pridūrė ministras pirmininkas.
Rašyti komentarą